Trasa 88: Włodkowice, Morsko, Kroczyce, Żarki, Mirów, Bobolice

Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓDTrasy na KAMPERKliknij i przewiń pod mapkę

Pałac we Włodowicach, ul. Krakowska 24, Włodowice

Nawiguj

wyprawomaniak

Zdjęcie 1 z 6

wyprawomaniak

Pałac zbudowano w II połowie XVII wieku w stylu barokowym. Był kilkukrotnie przebudowywany. W XX wieku w skutek pożarów i zaniedbań popadł w ruinę i w takim stanie można go oglądać dzisiaj.

Zamek Bąkowiec, ul. Zamkowa 70, Morsko

Nawiguj

wyprawomaniak

Zdjęcie 1 z 5

wyprawomaniak

Zamek powstał w ramach systemu orlich gniazd. Pierwsza wzmianka o warowni w tym miejscu pochodzi z 1390 r. Informacje o zamku murowanym pochodzą z 1531 r. Kilkukrotnie zmieniał właścicieli. W XVII wieku był już w ruinie i w takiej formie przetrwał do dziś.

Przebiega tędy Szlak Orlich Gniazd.

Okiennik Wielki

Nawiguj

wyprawomaniak

Zdjęcie 1 z 5

wyprawomaniak

Jest to grupa skał wapiennych. W jednej z nich znajduje się charakterystyczne okno skalne. W średniowieczu u ich podnóża istniał gród obronny. Natomiast w znajdującej się poniżej skalnego okna jaskini odkryto krzemienne narzędzia z paleolitu.

Jest to miejsce popularne wśród wspinaczy. W pobliżu przebiegają dwa szlaki turystyczne: Szlak Orlich Gniazd i Szlak Skarżycki.

Jaskinia Głęboka

Nawiguj

wyprawomaniak

Zdjęcie 1 z 25

wyprawomaniak

Jest to jaskinia krasowa, położona w górze Zborów. Ma 190 metrów długości. W przeszłości w jaskini oraz w jej okolicy prowadzono eksploatację surowców mineralnych. Dziś udostępniono ją turystom. Jej zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem.

Strona jaskini

Skały Rzędkowickie

Nawiguj

wyprawomaniak

Zdjęcie 1 z 5

wyprawomaniak

Jest to grupa skał wapiennych. Najbardziej charakterystyczny, dzięki skalnemu oknu, jest Okiennik Rzędkowicki. Odnaleziono tu grociki strzał scytyjskich, datowane na około 600 r. przed naszą erą. To jedno z nielicznych takich znalezisk w Polsce. Z kolei w okresie od VI do VII wieku w rejonie skał istniała prymitywna osada obronna.

Dziś jest to miejsce popularne wśród wspinaczy. Przebiegają tędy dwa szlaki turystyczne (zielony i czarny).

Cmentarz żydowski, ul. Polna 26a, Żarki

Nawiguj

wyprawomaniak

Zdjęcie 1 z 5

wyprawomaniak

Cmentarz założono w 1821 r. W 1942 r. Niemcy rozstrzelali tu 300 osób pochodzenia żydowskiego. Po II wojnie światowej obiekt ulegał degradacji. Do dziś zachowało się tu ponad 700 macew. Najstarszy istniejący nagrobek pochodzi z 1835 r.

Muzeum Dawnych Rzemiosł, ul. Ofiar Katynia 5, Żarki

Nawiguj

wyprawomaniak.pl

Zdjęcie 1 z 15

wyprawomaniak

Muzeum mieści się w około stuletnim młynie. Przygotowano tu wystawę poświęconą dawnym rzemiosłom: młynarstwu, piekarstwu, szewstwu, bednarstwu i kołodziejstwu. W muzeum można również zobaczyć ekspozycję dotyczącą dziejów Żarek i oczywiście poznać działanie dawnego młyna. Warto podkreślić, że dzięki zastosowaniu multimediów wizyta w tym miejscu stanowi ciekawą zabawę dla dużych i małych odkrywców.

Strona muzeum

Zamek w Mirowie, Mirów

Nawiguj

wyprawomaniak

Zdjęcie 1 z 6

wyprawomaniak

Zamek zbudowano w XIV wieku. Powstał w ramach systemu orlich gniazd. W toku dziejów był rozbudowywany. Mocno ucierpiał podczas potopu szwedzkiego. Od tego czasu zaczął popadać w ruinę. W takiej formie można go oglądać dzisiaj.

Obok zamku przebiega Szlak Orlich Gniazd.

Uwaga: Zwiedzanie możliwe tylko z zewnątrz.

Zamek Królewski w Bobolicach, Bobolice 1

Nawiguj

wyprawomaniak.pl

Zdjęcie 1 z 15

wyprawomaniak

Zamek zbudowano w XIV wieku, w ramach systemu orlich gniazd. Mocno ucierpiał w trakcie wojny domowej o koronę po elekcji z 1587 r. Poważnych zniszczeń doznał także w trakcie potopu szwedzkiego i od tego czasu zaczął popadać w ruinę.

Pod koniec XX wieku obecni właściciele zamku rozpoczęli jego odbudowę. Obiekt udostępniony jest do zwiedzania. Można zobaczyć jego częściowo zrekonstruowane wnętrza oraz podziwiać panoramę okolicy z tarasu widokowego. Przy zamku powstały hotel i restauracja. Tuż obok warto zobaczyć wapienny ostaniec skalny – Bramę Bobolicką (Laseckich).

Zamek “zagrał” Wawel w serialu pt. “Korona królów”. W jego pobliżu przebiega Szlak Orlich Gniazd.