Kategoria: Trasa 91

 • Trasa 91: Pieskowa Skała, Sołuszowa, Ojców, Jerzmanowice

  Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓD Trasy na KAMPER Kliknij i przewiń pod mapkę

  (więcej…)
 • Zamek Pieskowa Skała, Sułoszowa 5

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 55

  wyprawomaniak

  Zamek zbudowano w XIV wieku w ramach systemu orlich gniazd. W kolejnych latach był rozbudowywany i przebudowywany. I choć nie omijały go trudne momenty (np. w czasie potopu szwedzkiego czy powstania styczniowego), to dziś, odrestaurowany, stanowi perłę architektury renesansowej.

  W zamku można obejrzeć wystawę prezentującą przemiany w sztuce europejskiej od średniowiecza do dwudziestolecia międzywojennego. Zobaczymy tu również galerię malarstwa angielskiego oraz ekspozycję przedstawiającą historię Pieskowej Skały.

  Z tarasu przy restauracji Herbova rozciąga się wspaniały widok na okolicę.

  W pobliżu przebiega Szlak Orlich Gniazd.

  Strona zamku

 • Maczuga Herkulesa

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 7

  wyprawomaniak

  Jest to wapienny ostaniec skalny, znajdujący się w Dolinie Prądnika. Z racji charakterystycznego kształtu jest jednym z symboli Ojcowskiego Parku Narodowego.

  Obok skały przebiega żółty szlak turystyczny.

 • Kaplica “Na Wodzie” pw. św. Józefa Robotnika, Ojców

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 5

  wyprawomaniak

  Kaplica powstała w 1901 r. w tzw. stylu szwajcarsko-ojcowskim, nad potokiem, na miejscu dawnych łazienek zdrojowych. Miejscowa tradycja głosi, że zbudowano ją w tym miejscu (czyli “na wodzie”) żeby oszukać władze carskie, które zakazały budowy obiektów sakralnych na ziemi ojcowskiej.

  Wewnątrz warto zwrócić uwagę na znajdujące się po bokach ołtarza głównego dwa orły symbolizujące Polskę, które znajdują się nad trzema wężami, symbolizującymi zaborców.

 • Zamek w Ojcowie, Ojców

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 20

  wyprawomaniak

  Zamek powstał w XIV wieku w ramach systemu orlich gniazd. W XVII wieku został gruntownie przebudowany. Po III rozbiorze Polski zaczął podupadać. Dziś z dawnej warowni pozostały malownicze ruiny. Można tu obejrzeć wystawę poświęconą historii zamku. Rozpościera się stąd ładny widok na Dolinę Prądnika.

  Pierwotna nazwa zamku brzmiała Ociec u Skały. Kazimierz Wielki nadał ją dla upamiętnienia tułaczki swojego ojca, Władysława Łokietka, który ukrywał się w tej okolicy w czasie walki o koronę. Nazwa ta przetrwała jako Ojców.

  W pobliżu zamku przebiega Szlak Orlich Gniazd.

 • Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego, Ojców 13

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 17

  wyprawomaniak

  Muzeum ma charakter przede wszystkim przyrodniczy. Jego główna część poświęcona jest tutejszej florze i faunie. Ponadto możemy zobaczyć wystawę geologiczną oraz liczne eksponaty archeologiczne i paleontologiczne. Ciekawie prezentują się makieta parku oraz rekonstrukcja jaskini.

  Strona muzeum

 • Brama Krakowska

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 11

  wyprawomaniak

  Jest to wapienna brama skalna, położona w Dolinie Prądnika. Jej nazwa związana jest z przebiegającym tu niegdyś szlakiem handlowym, łączącym Śląsk z Krakowem. Dziś prowadzi tędy Szlak Warowni Jurajskich.

 • Jaskinia Wierzchowska Górna

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 51

  wyprawomaniak

  Jest to jaskinia krasowa. Jedna z największych na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Jej ściany i strop pokrywa ładna szata naciekowa. Jako jedna z pierwszych w Europie została przystosowana do ruchu turystycznego. Dziś prowadzi tu najdłuższa – wśród polskich jaskiń – trasa turystyczna (licząca prawie 700 metrów). Zwiedzanie jaskini odbywa się z przewodnikiem.

  Strona jaskini

 • Jaskinia Łokietka

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 37

  wyprawomaniak

  Jest to jedna z najbardziej znanych polskich jaskiń. Ma charakter krasowy, jednak jej szata naciekowa jest uboga (niestety w wyniku dewastacji). Według legendy przyszły król Polski, Władysław Łokietek, ukrywał się tu przed czeskim królem Wacławem II. Zwiedzanie jaskini odbywa się z przewodnikiem.

  Strona jaskini

 • Jaskinia Nietoperzowa

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 70

  wyprawomaniak

  Jest to największa jaskinia Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Ma charakter krasowy i można w niej oglądać efektowną szatę naciekową. Wśród okolicznych jaskiń wyróżnia się jednym z największych siedlisk nietoperzy, ale również wielkością sal oraz licznymi znaleziskami archeologicznymi. Jej zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem.

  Strona jaskini