Kategoria: Trasa 92

 • Trasa 92: Wolbrom, Wola Libertowska, Książ Wielki

  Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓD Trasy na KAMPER Kliknij i przewiń pod mapkę

  (więcej…)
 • Zalew Wolbromski

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 5

  wyprawomaniak

  Zalew spełnia funkcje retencyjną oraz rekreacyjną. Jest atrakcyjnym miejscem dla spacerowiczów i wędkarzy. Przyciąga również amatorów sportów wodnych. To także dobre miejsce by zatrzymać się na nocleg.

 • Kościół pw. Matki Boskiej Niepokalanego Poczęcia, ul. Mariacka, Wolbrom

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 4

  wyprawomaniak

  Drewniany kościół powstał w 1638 r. przy szpitalu z przytułkiem dla ubogich. Zbudowano go w stylu barokowym. Wewnątrz warto zobaczyć polichromowane sklepienia, barokowe ołtarze i malowidła na ścianach oraz gotycki posąg Matki Boskiej z Dzieciątkiem.

 • Rynek, Wolbrom

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 7

  wyprawomaniak

  Rynek otaczają kamienice z przełomu XIX i XX wieku. Przed jedną z nich stoi pomnik Jana Kilińskiego, uczestnika powstania kościuszkowskiego, ustawiony w 1924 r. Obok placu znajduje się barokowy kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

 • Galeria Antoniego Toborowicza – Muzeum Krzyży i Kapliczek, Wola Libertowska 132

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 37

  wyprawomaniak

  W muzeum można obejrzeć przydrożne krzyże i kapliczki, ocalone przed zniszczeniem, a pochodzące z okolicznych terenów. Towarzyszą im rzeźby Antoniego Toborowicza, a także obrazy namalowane przez jego córki i wnuczkę. Wizytę w tym miejscu polecam szczególnie amatorom sztuki ludowej.

  Strona muzeum

 • Kościół pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika, ul. Toporczyków 1, Książ Wielki

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 8

  wyprawomaniak

  Jest to gotycka świątynia, wzmiankowana już w 1326 r. W jej wnętrzu wzrok przyciąga barokowy ołtarz główny, ze słynącym łaskami, renesansowym obrazem Matki Bożej Pocieszenia. W XV-wiecznej zakrystii znajduje się bogata polichromia z 1765 r. Ponadto warto zwrócić uwagę na barokowe kaplice, czy prezbiterium ozdobione XVIII-wiecznymi stiukami.

 • Kościół pw. św. Ducha, ul. Klasztorna 8a, Książ Wielki

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 4

  wyprawomaniak

  Kościół zbudowano w 1381 r. Do kasaty w 1864 r. pieczę nad nim sprawowali augustianie. Na przestrzeni dziejów kościół był przebudowywany. Do dziś z pierwotnej, gotyckiej świątyni zachowały się część prezbiterium i stara zakrystia. Wewnątrz warto zobaczyć ołtarz główny z końca XVII wieku. Przed kościołem stoi XIX-wieczna dzwonnica.

 • Pałac Mirów, ul. Wincentego Witosa 10, Książ Wielki

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 6

  wyprawomaniak

  Pałac zbudowano pod koniec XVI wieku w stylu renesansowym. W XIX wieku został przebudowany w stylu neogotyckim. Obok niego można zobaczyć dwa późnorenesansowe pawilony. Jeden pełnił niegdyś rolę kaplicy, a drugi biblioteki (a później kuchni). Obecnie w pałacu mieści się szkoła średnia.