Trasa 92

Zalew Wolbromski

 
Nawiguj

wyprawomaniak

Zdjęcie 1 z 5

wyprawomaniak

Zalew spełnia funkcje retencyjną oraz rekreacyjną. Jest atrakcyjnym miejscem dla spacerowiczów i wędkarzy. Przyciąga również amatorów sportów wodnych. To także dobre miejsce by zatrzymać się na nocleg.

Rynek, Wolbrom

 
Nawiguj

wyprawomaniak

Zdjęcie 1 z 7

wyprawomaniak

Rynek otaczają kamienice z przełomu XIX i XX wieku. Przed jedną z nich stoi pomnik Jana Kilińskiego, uczestnika powstania kościuszkowskiego, ustawiony w 1924 r. Obok placu znajduje się barokowy kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

Kościół pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika, ul. Toporczyków 1, Książ Wielki

 
Nawiguj

wyprawomaniak

Zdjęcie 1 z 8

wyprawomaniak

Jest to gotycka świątynia, wzmiankowana już w 1326 r. W jej wnętrzu wzrok przyciąga barokowy ołtarz główny, ze słynącym łaskami, renesansowym obrazem Matki Bożej Pocieszenia. W XV-wiecznej zakrystii znajduje się bogata polichromia z 1765 r. Ponadto warto zwrócić uwagę na barokowe kaplice, czy prezbiterium ozdobione XVIII-wiecznymi stiukami.

Kościół pw. św. Ducha, ul. Klasztorna 8a, Książ Wielki

 
Nawiguj

wyprawomaniak

Zdjęcie 1 z 4

wyprawomaniak

Kościół zbudowano w 1381 r. Do kasaty w 1864 r. pieczę nad nim sprawowali augustianie. Na przestrzeni dziejów kościół był przebudowywany. Do dziś z pierwotnej, gotyckiej świątyni zachowały się część prezbiterium i stara zakrystia. Wewnątrz warto zobaczyć ołtarz główny z końca XVII wieku. Przed kościołem stoi XIX-wieczna dzwonnica.

Pałac Mirów, ul. Wincentego Witosa 10, Książ Wielki

 
Nawiguj

wyprawomaniak

Zdjęcie 1 z 6

wyprawomaniak

Pałac zbudowano pod koniec XVI wieku w stylu renesansowym. W XIX wieku został przebudowany w stylu neogotyckim. Obok niego można zobaczyć dwa późnorenesansowe pawilony. Jeden pełnił niegdyś rolę kaplicy, a drugi biblioteki (a później kuchni). Obecnie w pałacu mieści się szkoła średnia.