Trasa 96: Bezławki, Św. Lipka, Kętrzyn, Gierłoż

Trasy na motocyklTrasy na samochódTrasy na kamperKliknij i przewiń pod mapkę

Zamek krzyżacki w Bezławkach, Bezławki

Nawiguj

Budowa warowni rozpoczęła się około 1377 r. Powstał tu wówczas zamek komornika krzyżackiego. W 1513 r. zamieniono go na… kościół katolicki. W 1583 r. świątynię przejęli protestanci. Kościół kilkukrotnie był przebudowywany (m.in. w latach 1726–1730 zbudowano okazałą dzwonnicę). W latach 80. XX wieku wrócił w ręce katolików. Obecnie nosi wezwanie św. Jana Chrzciciela.

Muzeum sanktuaryjne, Święta Lipka 29

Nawiguj

Muzeum działa przy sanktuarium Matki Bożej w Świętej Lipce. Podczas jego zwiedzania poznamy historię sanktuarium oraz dzieje jezuitów, czyli zakonu, który się nim opiekuje. Zobaczymy tu również część osobistego księgozbioru św. Jana Pawła II. Ciekawe wystawy przedstawiają dawne życie mieszkańców tego regionu oraz eksponaty z zakresu archeologii i ikonografii biblijnej.

Bazylika pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, Święta Lipka 29a

Nawiguj

Bazylika jest sercem sanktuarium maryjnego, którego początki sięgają XIV wieku. Wszystko zaczęło się zaś ponoć od figurki Matki Bożej, którą na rosnącej tutaj lipie umieścił więzień. Dzięki składanym tu modlitwom został on ułaskawiony. W XV wieku zbudowano w tym miejscu kaplicę, która szybko stała się celem pielgrzymek.

Jednak w XVI wieku doszło do sekularyzacji państwa krzyżackiego. Kaplicę zniszczono, a figurkę zatopiono w jeziorze. Sytuacja odwróciła się w I połowie XVII wieku. Odbudowano kaplicę i przekazano ją jezuitom. Budowę obecnej świątyni, już z ich inicjatywy, rozpoczęto w 1687 r. Ruch pątniczy zamarł jednak po kasacie zakonu i rozbiorach Polski. Do Świętej Lipki jezuici wrócili dopiero w 1932 r.

Warto odwiedzić to miejsce nie tylko z powodów duchowych. Zabytkowa świątynia określana jest mianem perły baroku. Zachwyca jej architektura oraz bogate wyposażenie. W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej Świętolipskiej z 1640 r.

Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie, pl. Zamkowy 1, Kętrzyn

Nawiguj

Siedzibą muzeum jest odbudowany po zniszczeniach z okresu II wojny światowej, XIV-wieczny zamek krzyżacki. Zgromadzone tutaj zbiory związane są przede wszystkim z historią miasta i regionu. Są to m.in.: elementy wyposażenia okolicznych pałaców, dworów oraz kościołów, kolekcja rzeźb z końca XV wieku, czy epitafia z okresu od XVI do XVIII wieku.

Ciekawymi eksponatami są dwie chorągwie pogrzebowe, zwłaszcza chorągiew trzyletniego Botho Eulenburga z 1664 r., czy sprzęty cynowe z okresu od XVIII do XX wieku. Na uwagę zasługuje również ekspozycja monet, które zostały ukryte w pobliżu murów miejskich w 1626 r.

Strona muzeum

Baszta i mury miejskie, ul. Traugutta 2, Kętrzyn

Nawiguj

Są to relikty dawnego systemu obronnego miasta. Obwarowania zbudowano w XIV wieku. Do naszych czasów przetrwały tylko ich fragmenty. Obecnie w baszcie można zobaczyć wystawę przedstawiającą rekonstrukcję wnętrz średniowiecznej kuchni.

Strona baszty

Bazylika pw. św. Jerzego, ul. Zamkowa 5, Kętrzyn

Nawiguj

Kościół zbudowano w XIV wieku i włączono w system miejskich obwarowań. Jest to więc kościół obronny. Już na przełomie XIV i XV wieku został przebudowany. Jednak dopiero w ramach odbudowy po pożarze z 1500 r. powstało odchylone w stosunku do osi nawy głównej prezbiterium. Ta asymetria jest osobliwością na skalę europejską.

Ozdobą świątyni jest kryształowe sklepienie z 1515 r. Ciekawostką są też dwie cele więzienne, znajdujące się w przyziemiu wieży zachodniej. We wnętrzu warto ponadto zwrócić uwagę m.in. na namalowany na tynku krzyż konsekracyjny z 1517 r., ambonę z 1594 r., czy organy z 1721 r.

W latach 1525-1946 kościół służył protestantom. Do II wojny światowej nazywany był kościołem “niemieckim”, w odróżnieniu od znajdującego się obok kościoła “polskiego”. W 1946 r. świątynia powróciła do katolików.

W sezonie letnim z kościelnej wieży można podziwiać panoramę okolicy.

Obok kościoła znajduje się zbudowana w średniowieczu dawna plebania, która przed 1945 r. służyła jako tzw. wdowi dom, gdzie mieszkały wdowy po pastorach z tutejszej parafii.

Konsulat Świętego Mikołaja, ul. Dworcowa 3a, Kętrzyn

Nawiguj

Jeśli już w okolicy Nowego Roku zaczynacie tęsknić za kolejnym Bożym Narodzeniem, to z pewnością jest to miejsce dla Was. Możecie tu obejrzeć galerię ozdób świątecznych, wypić kawę u Świętego Mikołaja, a także samodzielnie stworzyć własne bombki choinkowe. Tutejsze elfy zadbają o doskonałą zabawę małych i dużych dzieci 🙂

Strona konsulatu

Stado Ogierów, ul. Bałtycka 1, Kętrzyn

Nawiguj

Stado zostało utworzone w 1877 r. Z tego okresu pochodzą budynki przeznaczone dla koni. Tutejsza stajnia ma 200 metrów długości i jest jedną z najdłuższych w Europie. Kompleks udostępniony jest do zwiedzania.

W ofercie stadniny znajdują się też m.in.: jazda w siodle, nauka jazdy konnej, czy przejażdżki powozami połączone ze zwiedzaniem okolicznych zabytków. Organizowane są też różne zawody i pokazy konne.

Strona stada

Wilcze Lotnisko, Gierłoż

Nawiguj

Jest to muzeum, w którym można zobaczyć różne eksponaty związane z lotnictwem, przede wszystkim z czasu II wojny światowej. Uwagę przyciągają tu oczywiście samoloty. W przypadku niektórych maszyn można nawet wejść do środka i zasiąść za sterami. Ciekawie prezentują się pamiątki po słynnym, myśliwskim Dywizjonie 303. Można tu też zobaczyć wiele eksponatów dotyczących innych formacji lotniczych z II wojny światowej.

Strona lotniska

Wilczy Szaniec, Gierłoż 5

Nawiguj

Jest to dawny niemiecki kompleks wojskowy. Jego budowa rozpoczęła się w 1940 r. W latach 1941-1944 mieściła się tu kwatera główna Adolfa Hitlera. W 1944 r. miał tu miejsce nieudany zamach na niego, przeprowadzony przez Clausa von Stauffenberga.

Kompleks składał się z około 200 obiektów. Obok wojskowej infrastruktury znalazły się tu m.in.: fryzjer, sauna a nawet kino. Całość funkcjonowała niczym samowystarczalne miasteczko.

W 1945 r. wycofujące się wojska niemieckie częściowo zniszczyły Wilczy Szaniec.

Obecnie Wilczy Szaniec udostępniony jest do zwiedzania. Można tu obejrzeć pozostałości jego obiektów oraz ekspozycje związane z II wojną światową.

Strona Wilczego Szańca