Kategoria: Trasa 98

 • Trasa 98: Giżycko, Kruklanki, Żywki, Wolisko

  Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓD Trasy na KAMPER Kliknij i przewiń pod mapkę

  (więcej…)
 • Krzyż św. Brunona z Kwerfurtu, ul. św. Brunona, Giżycko

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 8

  wyprawomaniak

  Krzyż stoi na wzgórzu wznoszącym się nad jeziorem Niegocin. Ustawiono go w 1910 r., w najbardziej prawdopodobnym miejscu męczeńskiej śmierci św. Brunona z Kwerfurtu, doznanej z rąk Prusów w 1009 r. Św. Brunon przebywał tu z misją ewangelizacyjną. Co ważne dla nas, starał się on propagować w Europie nazwę państwa piastowskiego Polonia.

 • Twierdza Boyen, ul. Turystyczna 1, Giżycko

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 53

  wyprawomaniak

  Jest to pruska twierdza, wzniesiona w XIX wieku. Po I wojnie światowej straciła swoje strategiczne znaczenie. W czasie II wojny światowej mieściły się tu m.in. szpital polowy i ośrodek Abwehry. W 1945 r. twierdza przeszła w ręce Wojska Polskiego.

  Obecnie można ją zwiedzać. Znajdują się tu różne ekspozycje, zarówno związane z samą twierdzą, jak i z historią Giżycka. Warto zobaczyć Laboratorium Prochowe, a w nim różne rodzaje broni palnej. Ciekawe są też: warsztat zbrojmistrza przedstawiający wyposażenie kuźni kowalskiej, czy stajnia z wozownią, gdzie obejrzymy m.in. rozmaite pojazdy konne.

  Strona twierdzy

 • Most obrotowy, ul. Moniuszki, Giżycko

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 12

  wyprawomaniak

  Most przerzucony jest nad Kanałem Giżyckim (Łuczańskim). Zbudowano go w XIX wieku. Otwierany jest za pomocą siły ludzkich mięśni. Jest to jedyny taki – wciąż działający – most w Europie! Od listopada do marca przeprawa jest zamknięta dla ruchu wodnego.

 • Molo, Giżycko

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 10

  wyprawomaniak

  Molo znajduje się nad jeziorem Niegocin. Obok jest przystań, skąd można wybrać się w rejs po okolicznych jeziorach. W pobliżu jest również plaża miejska z boiskami do siatkówki plażowej.

 • Wieża ciśnień, ul. Warszawska 37, Giżycko

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 22

  wyprawomaniak

  Wieżę zbudowano w 1900 r., w stylu neogotyckim. Obecnie pełni ona funkcję turystyczną. Można tu obejrzeć ciekawe eksponaty, związane z historią regionu, zrelaksować się w kawiarni, a także podziwiać panoramę okolicy z tarasu widokowego.

  Strona wieży

 • “Zwalony most”, Grądy Kruklaneckie

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 13

  wyprawomaniak

  Są to ruiny mostu kolejowego, zbudowanego w 1924 r. nad Sapiną. Był to jeden z najdłuższych mostów na Mazurach. Służył do końca II wojny światowej. Wówczas zaminowali go wycofujący się żołnierze niemieccy, jednak… nie wysadzili go.

  Niedługo po wojnie zrobili to okoliczni mieszkańcy, korzystając z detonatora, który przez cały czas pozostawał ukryty w pobliskim bunkrze obserwacyjnym. Chcieli w ten sposób zapobiec grabieżom dokonywanym w Prusach przez Armię Czerwoną.

 • Młyn-spichlerz, Żywki 26/2

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 3

  wyprawomaniak

  Ten okazały budynek był prawdopodobnie młynem, który jednocześnie pełnił rolę spichlerza. Prawdopodobnie też należał do miejscowego zespołu dworskiego z XIX wieku. Tego typu obiekty są charakterystyczne dla Warmii i Mazur oraz budownictwa pruskiego. Niestety ten obecnie popada w ruinę.

 • Zagroda żubrów, Wolisko

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 22

  wyprawomaniak

  W zagrodzie można podglądać żyjące tutaj żubry. Zwierzęta najlepiej obserwować korzystając ze specjalnie przygotowanych stanowisk. Zwiedzanie zagrody odbywa się z przewodnikiem.

  Protip: Warto zaplanować wizytę tak, by w zagrodzie zjawić się na początku pory karmienia żubrów.

  Strona zagrody