Trasa 98: Giżycko, Kruklanki, Żywki, Wolisko

Trasy na motocyklTrasy na samochódTrasy na kamperKliknij i przewiń pod mapkę

Krzyż św. Brunona z Kwerfurtu, ul. św. Brunona, Giżycko

Nawiguj

Krzyż stoi na wzgórzu wznoszącym się nad jeziorem Niegocin. Ustawiono go w 1910 r., w najbardziej prawdopodobnym miejscu męczeńskiej śmierci św. Brunona z Kwerfurtu, doznanej z rąk Prusów w 1009 r. Św. Brunon przebywał tu z misją ewangelizacyjną. Co ważne dla nas, starał się on propagować w Europie nazwę państwa piastowskiego Polonia.

Twierdza Boyen, ul. Turystyczna 1, Giżycko

Nawiguj

Jest to pruska twierdza, wzniesiona w XIX wieku. Po I wojnie światowej straciła swoje strategiczne znaczenie. W czasie II wojny światowej mieściły się tu m.in. szpital polowy i ośrodek Abwehry. W 1945 r. twierdza przeszła w ręce Wojska Polskiego.

Obecnie można ją zwiedzać. Znajdują się tu różne ekspozycje, zarówno związane z samą twierdzą, jak i z historią Giżycka. Warto zobaczyć Laboratorium Prochowe, a w nim różne rodzaje broni palnej. Ciekawe są też: warsztat zbrojmistrza przedstawiający wyposażenie kuźni kowalskiej, czy stajnia z wozownią, gdzie obejrzymy m.in. rozmaite pojazdy konne.

Strona twierdzy

Most obrotowy, ul. Moniuszki, Giżycko

Nawiguj

Most przerzucony jest nad Kanałem Giżyckim (Łuczańskim). Zbudowano go w XIX wieku. Otwierany jest za pomocą siły ludzkich mięśni. Jest to jedyny taki – wciąż działający – most w Europie! Od listopada do marca przeprawa jest zamknięta dla ruchu wodnego.

Molo, Giżycko

Nawiguj

Molo znajduje się nad jeziorem Niegocin. Obok jest przystań, skąd można wybrać się w rejs po okolicznych jeziorach. W pobliżu jest również plaża miejska z boiskami do siatkówki plażowej.

Wieża ciśnień, ul. Warszawska 37, Giżycko

Nawiguj

Wieżę zbudowano w 1900 r., w stylu neogotyckim. Obecnie pełni ona funkcję turystyczną. Można tu obejrzeć ciekawe eksponaty, związane z historią regionu, zrelaksować się w kawiarni, a także podziwiać panoramę okolicy z tarasu widokowego.

Strona wieży

“Zwalony most”, Grądy Kruklaneckie

Nawiguj

Są to ruiny mostu kolejowego, zbudowanego w 1924 r. nad Sapiną. Był to jeden z najdłuższych mostów na Mazurach. Służył do końca II wojny światowej. Wówczas zaminowali go wycofujący się żołnierze niemieccy, jednak… nie wysadzili go.

Niedługo po wojnie zrobili to okoliczni mieszkańcy, korzystając z detonatora, który przez cały czas pozostawał ukryty w pobliskim bunkrze obserwacyjnym. Chcieli w ten sposób zapobiec grabieżom dokonywanym w Prusach przez Armię Czerwoną.

Młyn-spichlerz, Żywki 26/2

Nawiguj

Ten okazały budynek był prawdopodobnie młynem, który jednocześnie pełnił rolę spichlerza. Prawdopodobnie też należał do miejscowego zespołu dworskiego z XIX wieku. Tego typu obiekty są charakterystyczne dla Warmii i Mazur oraz budownictwa pruskiego. Niestety ten obecnie popada w ruinę.

Zagroda żubrów, Wolisko

Nawiguj

W zagrodzie można podglądać żyjące tutaj żubry. Zwierzęta najlepiej obserwować korzystając ze specjalnie przygotowanych stanowisk. Zwiedzanie zagrody odbywa się z przewodnikiem.

Protip: Warto zaplanować wizytę tak, by w zagrodzie zjawić się na początku pory karmienia żubrów.

Strona zagrody