Kategoria: Trasa 99

 • Trasa 99: Nowe Guty, Ryn, Sądry

  Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓD Trasy na KAMPER Kliknij i przewiń pod mapkę

  (więcej…)
 • Galeria i Dom Pracy Twórczej “Renesowo”, Nowe Guty 64

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 13

  wyprawomaniak

  “Renesowo” powstało z inicjatywy rzeźbiarza Andrzeja Renesa jako miejsce przyjazne sztuce i artystom. Można tu zobaczyć jego prace. Ponadto organizowane są różnego rodzaju wydarzenia kulturalne: spotkania z twórcami, koncerty i wystawy.

  Działa tu również pracownia rzeźbiarska, w której odbywają się warsztaty i pokazy. Jest też studio z przestrzenią do spotkań integracyjnych i zajęć rekreacyjnych. Organizowane są tu także plenery malarskie i rzeźbiarskie, pobyty studyjne, etc.

 • Zamek krzyżacki w Rynie, pl. Wolności 2, Ryn

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 34

  wyprawomaniak

  Budowa zamku rozpoczęła się w XIV wieku. W swej historii wielokrotnie był przebudowywany. Nie uniknął także trudnych momentów. W 1657 r. w trakcie potopu szwedzkiego spalili go Tatarzy, zaś drugi raz spłonął w 1881 r.

  Obecnie mieści się tutaj hotel. Mimo to zamek można zwiedzać. Zobaczymy tu m.in. zachowane, gotyckie elementy architektoniczne, czy bogatą kolekcję uzbrojenia.

  Ciekawostką jest, iż pod koniec XIV wieku komturem na zamku w Rynie był Konrad von Wallenrode. Jego postać zainspirowała Adama Mickiewicza do napisania poematu pt. “Konrad Wallenrod”.

  Strona zamku

 • Ryńskie Zbiory Muzealne, ul. Kopernika 16, Ryn

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 39

  wyprawomaniak

  Zbiory można zobaczyć w siedzibie Regionalnego Parku Edukacji, Kultury i Turystyki w Rynie. Jest to kolekcja eksponatów, przede wszystkim o charakterze etnograficznym, związanych z miastem i jego okolicą. Są to przedmioty codziennego użytku, rozmaite narzędzia, meble, czy stare kafle z pieców kaflowych, pochodzące z okolicznych zamków, pałaców i bogatych domów. Uwagę zwracają: łódź dłubanka, półkosek z początku XIX wieku oraz fotel gdański.

  Strona muzeum

 • Podziemny kanał, ul. Kopernika, Ryn

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 2

  wyprawomaniak

  Jest to średniowieczny kanał między jeziorem Ołów i Jeziorem Ryńskim. W istocie rzeczy, z nieznanych przyczyn, na 200-metrowym odcinku skanalizowano strumień łączący te jeziora. Woda z kanału napędzała niegdyś koło ryńskiego młyna.

 • Ekomarina, ul. Portowa, Ryn

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 6

  wyprawomaniak

  Przystań znajduje się nad Jeziorem Ryńskim. Do dyspozycji żeglarzy są tu m.in. prysznice, toalety, miejsce do mycia naczyń, pralka czy suszarka. Jest też możliwość odbioru nieczystości z jachtów, a także przeprowadzenia ich drobnych napraw lub konserwacji.

 • Wieża ciśnień, ul. Partyzantów, Ryn

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 6

  wyprawomaniak

  Wieżę zbudowano pod koniec XIX wieku. Obecnie można w niej obejrzeć wystawę zdjęć dawnej zabudowy Rynu. Na jej najwyższej kondygnacji jest taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę okolicy.

 • Wiatrak holenderski, ul. Partyzantów 1a, Ryn

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 3

  wyprawomaniak

  Wiatrak zbudowano w 1873 r. Jest jednym z ostatnich tego typu obiektów na Warmii i Mazurach. Został zaadaptowany na potrzeby turystów i można go wynająć.

 • Muzeum “Chata Mazurska” Sądry 3

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 58

  wyprawomaniak

  Jest to prywatne muzeum, prezentujące życie dawnych mieszkańców Mazur. Składa się z trzech obiektów. Pierwszym jest ponad dwustuletnia chata. Można w niej zobaczyć przedmioty codziennego użytku, meble i stroje regionalne. Drugim jest stodoła z ekspozycją maszyn rolniczych. Trzeci z kolei, to budynek z wystawą różnych narzędzi gospodarczych.

  Strona muzeum