Zoo Opole, Spacerowa 10, Opole

Nawiguj [ngg src=”galleries” ids=”1183″ display=”basic_imagebrowser”]

Zoo powstało w latach 30 XXwieku. Na oficjalnej stronie Zoo przeczytamy główne hasło “Z nami bliżej natury”. Zgadzam się 100% z tym sloganem, ponieważ dzięki modernizacji obiektu po powodzi w 1997r. duzo zwierząt otrzymało nowe, nowoczesne domy bez krat tzw. wolne wybiegi. Pozwala to poczuć bliższą więź ze zwierzętami. Mnóstwo ławeczek czy przeszklone wybiegi sprawiają, że możemy przyglądać się życiu zwierząt z każdej strony.

strona zoo

Kaszubska Wieża Widokowa im. Jana Pawła II, Szymbark

Nawiguj

Wieża stoi na szczycie Wieżycy. Rozpościera się z niej fantastyczny widok, a przy sprzyjających warunkach widać nawet Półwysep Helski. Dotarcie od parkingu do wieży wymaga krótkiego spaceru.

Muzeum Ziemi Kościerskiej im. dr. Jerzego Knyby, Rynek 9, Kościerzyna

Nawiguj

Muzeum ma charakter lokalny. Poznamy w nim historię oraz kulturę regionu Kościerzyny, a także pochodzące stąd, zasłużone osoby. Obejrzymy także kaszubskie rękodzieło (meble, hafty, rzeźby czy naczynia). Część wystawy dotyczy ruchu młodokaszubskiego z początku XX wieku, działającego w celu ożywienia kultury i języka Kaszubów.

Strona muzeum

Wieża widokowa, ul. Stadion 1, Ciechanowiec

Nawiguj

Wieża stoi na wyspie położonej na zalewie miejskim. Ma ponad 20 metrów wysokości. Roztacza się z niej ładny widok na okolicę.

Schron bojowy, Anusin

Nawiguj

Jest to jeden ze schronów Linii Mołotowa. ZSRR rozpoczęło jej budowę w 1940 r. Przebiegała wzdłuż jego umownej granicy z III Rzeszą, głównie na obszarze Polski. W okolicy można zobaczyć jej liczne pozostałości. Łączy je niebieski szlak turystyczny (Szlak Bunkrów).

Święta Góra Grabarka, Grabarka-Klasztor 1

Nawiguj

Jest to najważniejsze sanktuarium dla wyznawców prawosławia w Polsce. W 1947 r. erygowano tu żeński monaster pw. śś. Marty i Marii.

Historia tego miejsca sięga 1710 r. Podczas trwającej wówczas w tym rejonie epidemii cholery ludzie modlili się tu i pili wodę z pobliskiego źródła. Miało się to przyczynić do ustąpienia zarazy.

Wzniesiono tu wówczas kapliczkę wotywną pw. Przemienienia Pańskiego z której powstała cerkiew. Niestety spłonęła doszczętnie w 1990 r. Odbudowano ją w 1994 r. Jest to najważniejsza świątynia tutejszego sanktuarium. Ponadto znajdują się tutaj: cerkiew pw. Ikony Matki Bożej „Wszystkich Strapionych Radość”, klasztor, dwa domy pielgrzyma i cmentarz.

Cerkiew pw. Przemienienia Pańskiego otaczają krzyże wotywne, przynoszone przez pielgrzymów podczas obchodów święta Przemienienia Pańskiego. W pobliżu znajduje się źródło z cudowną wodą o uzdrawiającej mocy.

Turystyczna Kolejka Wąskotorowa, ul. Kolejki Leśne 12, Hajnówka

Nawiguj

Budowa kolejki rozpoczęła się w 1916 r., w związku z rozwojem przemysłu drzewnego w regionie. Jej przemysłowa eksploatacja trwała do 1991 r. Od tego czasu pełni funkcję turystyczną.

Przejazdy realizowane są na trasach (tam i powrót): Hajnówka-Topiło oraz Hajnówka-Dolina Rzeki Leśnej. Kolejka jest pod zarządem Lasów Państwowych.

Strona kolejki

Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej, ul. 3 Maja 42, Hajnówka

Nawiguj

Muzeum ma charakter etnograficzny. Można tu zobaczyć trzy wystawy stałe, przedstawiające Białorusinów Podlasia. Jedna opowiada o ich życiu i pracy w rytm kalendarza agrarnego. Druga przedstawia rzemiosło na wsi. Trzecia z kolei pokazuje typową wiejską zagrodę. Organizowane są tu także wystawy czasowe i inne wydarzenia kulturalne.

Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa, ul. Lipowa 1, Hajnówka

Nawiguj

Jest to prywatne muzeum, mieszczące się w rodzinnej kuźni, działającej od 1927 r. Można tu zobaczyć różne wyroby, narzędzia oraz urządzenia kowalskie. Wśród eksponatów znajdują się też maszyny i urządzenia rolnicze. Ciekawostką są m.in. podkowy na różne pory roku i buty dla konia, służące do chodzenia po bagnistym terenie, czy miniaturowy model starożytnego pieca hutniczego (tzw. dymarki). W muzeum organizowane są też pokazy kucia.

Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem.

Sobór pw. św. Trójcy, ul. ks. Antoniego Dziewiatowskiego 15, Hajnówka

Nawiguj

Jest to jedna z najokazalszych cerkwi prawosławnych w Polsce. Powstała w latach 1974-1992. Jej współprojektantem był Jerzy Nowosielski. Wyróżnia ją oryginalna architektura budynku oraz piękne, bogato zdobione wnętrze.

Kościół pw. św. Antoniego Padewskiego, ul. Kościelna 6, Susz

Nawiguj

Kościół zbudowano prawdopodobnie w latach 1340-1350 w stylu gotyckim. Był wielokrotnie remontowany i przebudowywany. Dobudowana do niego dzwonnica początkowo pełniła rolę obserwacyjno-obronną.

W środku najstarszymi zabytkami są: fresk przedstawiający św. Weronikę i klęczącego fundatora kościoła z XIV wieku, chrzcielnica z XV wieku, ambona z 1604 r., ołtarz główny z 1607 r. oraz ława z 1651 r. Cenna jest także ozdobiona obrazami empora.

Od reformacji do 1945 r. świątynia pozostawała w rękach protestantów.

Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa, ul. Szkolna 31, Grębocin

Nawiguj

Muzeum mieści się w budynku dawnego kościoła pw. św. Barbary z przełomu XIII i XIV wieku. Poświęcone jest piśmiennictwu i drukarstwu. Jego zwiedzanie odbywa się w formie interaktywnych warsztatów edukacyjnych.

W ich trakcie poznacie tajniki pracy skryby i iluminatora, a także historię produkcji papieru oraz drukarstwa. Możecie tu także zobaczyć drukarnię toruńskiego podziemia z czasów PRL, galerię sztuki polskiej i międzynarodowej, zlokalizowaną w muzealnej wieży, zaś w parku otaczającym muzeum stare maszyny papiernicze i drukarskie.

Strona muzeum

Plaża miejska, al. Turystów, Pisz

Nawiguj

Plaża położona jest nad jeziorem Roś. Atrakcje stanowią tutaj molo oraz wieża widokowa. Obok plaży jest przystań i wypożyczalnia sprzętu wodnego, a także pole namiotowe z licznymi udogodnieniami.

Galindia, Iznota

Nawiguj

Jest to wyjątkowy kompleks hotelowy, położony nad jeziorem Bełdany. Stylem nawiązuje do kultury Galindów, bałtyjskiego plemienia żyjącego na tych terenach od około V wieku przed naszą erą do około XIII wieku naszej ery.

Kompleks jest niezwykle rozbudowany, będąc swoistą rekonstrukcją grodu Galindów. Znajdują się tu m.in.: święty gaj, lauks Galindów, groty Perkuna, pieczara wiedźm, czy labirynty demonów. Podczas jego zwiedzania można także zobaczyć inscenizacje obrzędów Galindów oraz różnych sytuacji z życia plemienia.

Strona Galindii

Zamek w Inowłodzu, ul. Zamkowa 1, Inowłódz

Nawiguj

Zamek zbudowano w XIV wieku. Kilkukrotnie był przebudowywany. W trakcie potopu szwedzkiego został zniszczony i zaczął podupadać. Dziś można oglądać jego ruiny, a część zrekonstruowanych pomieszczeń stała się siedzibą lokalnych instytucji.

Strona zamku

Rezerwat przyrody Niebieskie Źródła

Nawiguj

Rezerwat chroni wywierzyska krasowe. Działanie rozproszonego światła słonecznego sprawia, że woda w basenach źródliskowych przybiera błękitno-zieloną barwę. Można tu też obserwować pulsujące gejzery z piasku, podrzucanego przez bijącą wodę. Rezerwat jest ostoją dla wielu gatunków ptaków. Występują w nim także liczne gatunki roślin. Jego zwiedzanie ułatwiają ścieżki dydaktyczne.

Galeria Antoniego Toborowicza – Muzeum Krzyży i Kapliczek, Wola Libertowska 132

Nawiguj

W muzeum można obejrzeć przydrożne krzyże i kapliczki, ocalone przed zniszczeniem, a pochodzące z okolicznych terenów. Towarzyszą im rzeźby Antoniego Toborowicza, a także obrazy namalowane przez jego córki i wnuczkę. Wizytę w tym miejscu polecam szczególnie amatorom sztuki ludowej.

Strona muzeum

Pałac Mirów, ul. Wincentego Witosa 10, Książ Wielki

Nawiguj

Pałac zbudowano pod koniec XVI wieku w stylu renesansowym. W XIX wieku został przebudowany w stylu neogotyckim. Obok niego można zobaczyć dwa późnorenesansowe pawilony. Jeden pełnił niegdyś rolę kaplicy, a drugi biblioteki (a później kuchni). Obecnie w pałacu mieści się szkoła średnia.

Muzeum Militarnej Historii, ul. Wojska Polskiego 1, Borne Sulinowo

Nawiguj

W muzeum można obejrzeć różnego rodzaju pojazdy wojskowe: ciężarówki, wozy opancerzone, haubicę samobieżną, czy czołg. Co ważne, wszystkie są w pełni sprawne! Organizowane są tutaj eventy, w trakcie których muzealne eksponaty można zobaczyć podczas dynamicznych pokazów, z użyciem profesjonalnej pirotechniki. Jest to jedyne takie muzeum w Polsce.

Strona muzeum

Magazyn Solny, ul. Kilińskiego 4, Drawsko Pomorskie

Nawiguj

Budynek powstał około 1700 r. Wzniesiono go w konstrukcji ryglowej. Takie budynki, niegdyś popularne na Pomorzu, obecnie są unikatami. Początkowo, przez krótki czas, był to magazyn soli. Później pełnił inne funkcje. Obecnie mieści się tu muzeum regionalne. Można w nim zobaczyć pamiątki związane z historią Drawska Pomorskiego.

Strona muzeum