Wydmy, Słowiński Park Narodowy

Nawiguj

Parking przy wejściu do parku narodowego zapełnia się dość szybko, dlatego im wcześniej się tam zjawicie. tym większa szansa, że znajdziecie na nim miejsce. Kiedy już to się uda, kolejnym krokiem jest zakup biletu wstępu. Pilnujcie go jak oka w głowie, bilety są sprawdzane przed samymi wydmami.

Prowadzi do nich 5-kilometrowy szlak, który możemy pokonać na piechotę, wynająć rower, lub podjechać meleksem (w cenie 16,50 PLN w jedną stronę).

Wydmy w Słowińskim Parku Narodowym są jedną z bardziej znanych atrakcji przyrodniczych polskiego wybrzeża. Są naprawdę wysokie – najwyższa liczy sobie 42 metry wysokości względnej. W dodatku przemieszczają się z prędkością kilku metrów rocznie. Są to największe ruchome wydmy w Europie.

Mniej więcej w połowie drogi z parkingu do wydm znajduje się Muzeum Wyrzutni Rakiet, na terenie dawnego poligonu rakietowego. Przez wiele lat miejsce to nie było dostępne dla zwykłych śmiertelników. Aby dostać się na poligon należało mieć przepustkę.

Poligon powstał w 1940 r. Podczas II wojny światowej pociski testowali tutaj Niemcy. Po wojnie przejęła go armia ZSRR. Z kolei w latach 1967-1974 testowano tutaj polską rakietę meteorologiczną Meteor.

Dziś miejsce to dostępne jest dla każdego. Turyści mogą zobaczyć przede wszystkim rakiety z różnych okresów oraz pozostałości zabudowań poligonu z okresu wojny: bunkier dowodzenia, lej wyrzutni, fundamenty stacji radiolokacyjnych oraz fundamenty hali montażowej.