Historia zamku sięga XII wieku. Warownia wielokrotnie zmieniała swe oblicze. Murowany zamek wzniesiono w XIV wieku. Z kolei około 1520 r. rozpoczęła się przebudowa zamku w renesansową rezydencję. W wyniku potopu szwedzkiego zamek został ograbiony i zniszczony. W latach 1824-1826 na ruinach zamku powstało więzienie, które funkcjonowało tu przez 128 lat!
Lubelska warownia była świadkiem ważnych wydarzeń w historii Rzeczpospolitej. To tutaj w 1569 r. miało miejsce podpisanie unii lubelskiej, a książę Albrecht Fryderyk Hohenzollern złożył hołd lenny Zygmuntowi II Augustowi.
Zdecydowanie warto zwiedzić dwa najstarsze elementy zamku. Pierwszym jest XIII-wieczna wieża, będąca najwcześniejszym murowanym elementem warowni. Drugim jest XIV-wieczna kaplica zamkowa pw. Trójcy Świętej. Jej ściany i strop zdobią malowidła bizantyjsko-ruskie, które ukończono w 1418 r. Jest to unikatowy w skali międzynarodowej zabytek sztuki sakralnej.
Zamek jest także siedzibą Muzeum Narodowego w Lublinie. Można tu zobaczyć liczne wystawy prezentujące pradzieje ziemi lubelskiej, sztukę ludową regionu lubelskiego, historię uzbrojenia i malarstwo batalistyczne, czy galerię polskiego malarstwa z XIX i XX wieku.