Muzeum Porcelany, 1 Maja 9, Wałbrzych

Nawiguj

Muzeum Porcelany w Wałbrzychu, pierwotnie założone jako Muzeum Starożytności Ziemi Wałbrzyskiej z inicjatywy Juliusa Joppicha, przeszło przez wiele etapów rozwoju i przekształceń. W 1926 r., znalazło nową siedzibę w Pałacu Albertich przy ulicy 1 Maja. Po II wojnie światowej, pod kierownictwem Marka Sagana, muzeum wznowiło działalność.

W 2015 r. muzeum, po gruntownym remoncie i rearanżacji, skoncentrowało się na kolekcji porcelany, zmieniając nazwę na Muzeum Porcelany. Obecnie posiada ponad 10 000 eksponatów, w tym wyroby porcelanowe z fabryk śląskich oraz europejskich, tj. Niemiec, Austrii, Czech, Rosji, Danii, Francji, Holandii i Anglii. Dodatkowo, muzeum prezentuje polską ceramikę z lat 50. i 60. XX w. oraz kolekcję współczesnego malarstwa polskiego m.in. Jerzego Dudy-Gracz, Franciszka Starowieyskiego i Zdzisława Beksińskiego.

Muzeum składa się z kilku działów: Ceramiki, Sztuki, Historii Miasta i Regionu, Biblioteki oraz Edukacji i Promocji.Dział Ceramiki posiada kolekcję porcelany użytkowej i dekoracyjnej oraz unikatowych dzieł ceramiki artystycznej, zarówno historycznej, jak i współczesnej. Dział Sztuki eksponuje malarstwo, grafikę, rzeźbę oraz rzemiosło artystyczne, z bogatym zbiorem prac polskich i europejskich artystów. 

Kolekcja Działu Historii Miasta i Regionu obejmuje zbiory ikonograficzne, archiwalne oraz numizmatyczne, dokumentując życie codzienne, kulturę i środowisko geograficzne Wałbrzycha i okolic. Szczególnie cenne są archiwalne fotografie, ryciny oraz dokumenty dotyczące życia mieszkańców regionu przed i po 1945 r. Wśród unikatowych eksponatów można znaleźć medale pamiątkowe, chorągwie, sztandary oraz inne artefakty związane z historią lokalną.

Strona muzeum