Trasa 25: Kletno

Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓDTrasy na KAMPERKliknij i przewiń pod mapkę

Kopalnia Uranu, Kletno 40

Nawiguj

Pierwsze udokumentowane ślady działalności górniczej w Masywie Śnieżnika pochodzą z końca XV wieku. Wydobywano tutaj przede wszystkim rudy żelaza, miedzi i ołowiu, zaś w XX wieku przez krótki czas rudę uranu oraz fluoryt.

Zwiedzającym udostępniono jedną z dawnych sztolni. Wizyta tutaj, to duża dawka wiedzy m.in. o powstawaniu kontynentów, procesach skałotwórczych, powstawaniu pierwszych organizmów oraz wymieraniu gatunków.

Zobaczymy kolorowe wystąpienia różnych minerałów: fluorytu, ametystu, kwarcu mlecznego, barytu, chalkopirytu, chalkozynu czy malachitu, jak również kolekcję sprzętu górniczego oraz starych map.

Zwiedzanie trwa 45 minut, a sztolnia jest całkowicie bezpieczna pod względem promieniowania radioaktywnego.

Strona kopalni

Muzeum Ziemi – Geologiczne, Kletno 27

Nawiguj

W muzeum można podziwiać wiele skał, minerałów i skamieniałości. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem, którym jest Arnold Miziołek, geolog i jednocześnie właściciel obiektu.

Chlubą muzeum są cztery gniazda ze skamieniałymi jajami dinozaurów sprzed 70 milionów lat. Wśród skamieniałości zobaczymy również m.in. tropy gadów ssakokształtnych sprzed 250 milionów lat (najlepiej zachowane w Europie (!)), kolekcję mięczaków morskich (największe amonity na świecie, znalezione w Maroku (!)), czy zęby dinozaurów i mamutów.

Znajduje się tu także bogata kolekcja minerałów z całego świata. Zobaczymy m.in. największe znalezione w Europie szczotki kwarcu różowego, krzemienie pasiaste z Gór Świętokrzyskich, czy meteoryt żelazowo-niklowy.

Udając się do kolejnej atrakcji (Jaskini Niedźwiedziej) samochód należy zostawić na parkingu przy muzeum.

Strona muzeum

Jaskinia Niedźwiedzia

Nawiguj

Bez dwóch zdań Jaskinia Niedźwiedzia jest największą atrakcją wizyty na Śląsku. Znajduje się w Masywie Śnieżnika i jest najdłuższa w Sudetach.

Jaskinia Niedźwiedzia uznawana jest za jedną z najpiękniejszych w Polsce. Podczas jej zwiedzania możemy oglądać niezwykle barwną i bogatą szatę naciekową. Trudno to opisać, trudno oddać na zdjęciach, ten cud natury po prostu trzeba zobaczyć na własne oczy.

Odnaleziono tutaj również wiele szczątków zwierząt. Najwięcej należało do niedźwiedzia jaskiniowego (stąd nazwa jaskini), ale także m.in. do lwa jaskiniowego, czy hieny jaskiniowej.

Jeśli macie ochotę, to po zwiedzeniu jaskini możecie udać się na górską wycieczkę. Żółty szlak zaprowadzi Was stąd na Halę pod Śnieżnikiem, skąd dalej możecie iść na Śnieżnik.

Strona jaskini