Świątynię zbudowano w latach 1586-1625. Jest jednym z najstarszych budynków barokowych poza Włochami. Jej wnętrze pokrywają freski z 1757 r. W prezbiterium zwraca uwagę XVII-wieczny ołtarz główny. Jest to drugi co do wysokości drewniany ołtarz w Polsce.
W kaplicy pw. Najświętszego Sakramentu znajduje się XVI-wieczny tzw. krzyż trybunalski. Wcześniej znajdował się w sali posiedzeń w lubelskim Trybunale Koronnym i składano na nim przysięgi. Według legendy podczas jednego z posiedzeń w 1727 r. na twarzy ukrzyżowanego Chrystusa zauważono łzy. Odtąd krzyż trybunalski uznawany jest za cudowny i otoczony kultem. W świątyni znajduje się również cudowny obraz Matki Boskiej Płaczącej. W 1949 r. obraz płakał krwawymi łzami. Zebrano je i umieszczono w jednym z kamieni w koronie Maryi.
Nie zapomnijcie udać się do Zakrystii Akustycznej. Stojąc w jednym jej rogu można usłyszeć szept osoby znajdującej się w innym rogu. Ponadto w Zakrystii Akustycznej oraz w sąsiednim skarbcu zorganizowano ekspozycję cennych przedmiotów liturgicznych. Dla zwiedzających otwarte są także kościelne krypty.