Bazylika katedralna pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, pl. Najświętszej Maryi Panny 3, Kielce

Nawiguj

Historia świątyni sięga XII wieku. W toku dziejów wielokrotnie była niszczona i przebudowywana. Obecny kształt uzyskała w XVII wieku. Reprezentuje styl barokowy z romańskimi reliktami.

W stylu barokowym utrzymane jest też wyposażenie świątyni. Warto zwrócić uwagę na ołtarz główny z namalowanym w Rzymie około 1730 r. obrazem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Cenny jest, znajdujący się w nawie północnej, późnośredniowieczny tryptyk z około 1500 r. Ciekawostką jest umiejscowiona w pobliżu kruchty płaskorzeźba Matki Boskiej, wykonana w 1646 r. z galeny.

W kościele można także zobaczyć słynący łaskami obraz Matki Boskiej Różańcowej Łaskawej Kieleckiej z około 1600 r. Wartościowe artefakty przechowywane są w skarbcu świątyni. W podziemiach znajduje się krypta biskupów kieleckich.

Obok kościoła znajdują się XVIII-wieczne dzwonnica z zegarem i kaplica oraz symboliczny grób bohatera kosynierów, Bartosza Głowackiego. W północnej ścianie kościoła, naprzeciw dzwonnicy, wmurowano marmurową tablicę, przedstawiającą jednostki wagi, powierzchni i długości oraz małe i duże litery alfabetu, a także zasady katechizmu.

Strona bazyliki