Trasa 82: Karlino, Białogard, Podborsko

Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓDTrasy na KAMPERKliknij i przewiń pod mapkę

Ratusz (pl. Jana Pawła II 6) i kościół pw. św. Michała Archanioła (pl. Jana Pawła II 8), Karlino

Nawiguj

Zwiedzanie Karlina rozpoczynamy od ratusza, który zbudowano w 1912 r. w stylu eklektycznym. Następnie kierujemy się do pobliskiego kościoła pw. św. Michała Archanioła. Ta gotycka świątynia powstała w 1510 r. Przez długi czas (w latach 1534-1945) należała do protestantów.

Wśród zabytkowego wyposażenia warto zwrócić uwagę na: XVIII-wieczny ołtarz boczny, XIX-wieczne organy, romańską kropielnicę z przełomu XII i XIII wieku, czy też XVIII-wieczny dzwon.

Zamek biskupów kamieńskich w Karlinie (ul. Szczecińska) i spichlerz (ul. Spichlerzowa 7), Karlino

Nawiguj

Historia zamku sięga końca XIII wieku. W XIV wieku powstał murowany, gotycki zamek, w późniejszym okresie przebudowany w renesansową rezydencję. W czasie wojny siedmioletniej został zniszczony i popadł w ruinę. Później został rozebrany. Do naszych czasów przetrwała najniższa kondygnacja głównego skrzydła warowni.

Pobliski spichlerz zbudowano prawdopodobnie w II połowie XIX wieku. Pierwotnie wchodził w skład zespołu młyna wodnego. Podczas zwiedzania warto zwrócić uwagę na elementy oryginalnej stolarki okiennej i drzwiowej.

Obecnie zamek i spichlerz pozostają w rękach prywatnych. Ich zwiedzanie jest możliwe za zgodą właścicieli.

Muzeum Ziemi Karlińskiej, ul. Szymanowskiego 17, Karlino

Nawiguj

Jest to muzeum regionalne. Mieści się w neogotyckim budynku z 1905 r. Można tu obejrzeć stałą ekspozycję, poświęconą osadnictwu w Karlinie po II wojnie światowej. Oprócz tego organizowane są tu wystawy czasowe.

Strona muzeum

Most kolejowy, Karlino

Nawiguj

Okazały most kolejowy nad Radwią zbudowano w 1859 r. Jego otwarcie zaszczycił swoją obecnością Wilhelm I, późniejszy cesarz niemiecki. Stanowi ważny zabytek inżynierii budowlanej. Najlepiej prezentuje się z pobliskiej przystani kajakowej.

Izba Tradycji Regionalnej, pl. Wolności 4-5, Białogard

Nawiguj

Izba pełni funkcję lokalnego muzeum. Można tu zobaczyć wystawę dotyczącą historii ziemi białogardzkiej oraz ekspozycję poświęconą Wojciechowi Sawilskiemu, artyście i pierwszemu kustoszowi Muzeum w Białogardzie po II wojnie światowej. Ciekawie prezentuje się wystawa orderów i odznaczeń Aleksandra Kwaśniewskiego.

Obok izby stoi klasycystyczny Stary Ratusz z 1827 r. Po drugiej stronie placu można zobaczyć relikty jego dawnej zabudowy.

Strona izby

Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, ul. Najświętszej Marii Panny 17, Białogard

Nawiguj

Kościół zbudowano na początku XIV wieku. Wielokrotnie był niszczony i odbudowywany. Wewnątrz znajduje się barokowy ołtarz główny. Ponadto warto zwrócić uwagę na ambonę z 1688 r. oraz organy z 1775 r. Do świątyni przylega wieża z 1880 r.

Brama Wysoka (ul. Grottgera) i mury obronne (ul. Matejki), Białogard

Nawiguj

Umocnienia pochodzą z XIV wieku. Brama Wysoka jest jedną z dwóch, zbudowanych wówczas bram miejskich (druga już nie istnieje). Kiedyś znajdowały się w niej areszt miejski oraz mieszkanie dozorcy. Obecnie mieszczą się tu galeria sztuki i centrum kultury. W sklepieniu bramy wmurowane jest metalowe strzemię, które – jak głosi legenda – zostało zdobyte przez białogardzian w czasie… bitwy o krowę w 1469 r.

Muzeum Zimnej Wojny Podborsko 3001, Podborsko

Nawiguj

Muzeum mieści się w schronie nr 17, będącym częścią tajnej radzieckiej bazy atomowej. Baza ta jest jedyną pozostałością po atomowym arsenale w Polsce, która przetrwała do dnia dzisiejszego.

Schron nr 17 zachował się w prawie nienaruszonym stanie. Możemy tu obejrzeć komplet instalacji umożliwiających załodze bezpieczną służbę, magazyny oraz halę przeładunkową z wciąż działającymi urządzeniami, używanymi do przemieszczania wózków z głowicami jądrowymi.

Podczas zwiedzania możemy poznać nie tylko historię bazy, lecz także dzieje zimnej wojny w Polsce, a w szczególności na Pomorzu Zachodnim. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem.

Strona muzeum