Trasa 146: Bronów, Borysew, Popów, Glinno, Warta, Sieradz

Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓDTrasy na KAMPERKliknij i przewiń pod mapkę

Muzeum Marii Konopnickiej, Bronów 6, Bronów

Nawiguj

Przez 10 lat mieszkała tutaj słynna polska poetka. Muzeum zgromadziło pamiątki po pisarce oraz odwzorowało dawny styl jaki panował w dworku. Nie jest to jednak oryginalny dom. W 1902 r. nowy właściciel postanowił zburzyć drewnianą zabudowę i postawić solidniejszy, murowany dom. Dziś znajduje się tutaj Izba Pamięci Marii Konopnickiej oraz Izba Zbiorów Oświatowych.

Zoo Borysew, Borysew 25, Poddębice

Nawiguj

Niewątpliwie to jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji w okolicy. Zoo działa od 2008 r. Białe tygrysy bengalskie czy białe lwy, które cieszą się dużą popularnością wśród odwiedzających to tylko jedne z wielu egzotycznych zwierząt, które możemy oglądać na terenie ogrodu zoologicznego. Zobaczenie na własne oczy zwierząt, których populacja liczy kilka sztuk w Europie jest nie lada gratką. Znajdziemy tu również utworzoną wyspę, na której mieszka ptactwo wodne, żółwie oraz ulubieniec publiczności- foka Dawid.

Strona zoo

Jeziorsko Popów

Nawiguj

Zbiornik zaporowy na Warcie powstał w 1986 r. Można tutaj wędkować, pływać czy uprawiać sporty wodne. W południowej części znajduje się rezerwat ornitologiczny, który przyciąga wielu entuzjastów ptaków. Wokół zalewu jest wiele miejsc, do których możemy dojechać kamperem i korzystać z uroków tego miejsca.

Wieża widokowa, Glinno 5, Glinno

Nawiguj

Punkt widokowy stanowi trzeci punkt na trasie przyrodniczo-edukacyjnej. Z wieży rozciąga się panorama na Jeziorsko. Znajdziemy tutaj stoliki z ławkami oraz duży parking.

Muzeum Miasta i rzeki Warty, ul. 20 Stycznia 26, Warta

Nawiguj

Muzeum mieści się w dawnym punkcie wymiany koni poczty kurierskiej. Sama kamienica pochodzi z XIX wieku. Dowiemy się tutaj jak rozwijało się miasto, poznać sławnych mieszkańców Warty czy obejrzeć przedmioty codziennego użytku wykorzystywane w XIX oraz XX wieku.

Rynek w Warcie, Rynek im. Władysława Stanisława Reymonta 1, Warta

Nawiguj

Na rynku znajduje się rzeźba słynnego polskiego rekordzisty- Stanisława Skarżyńskiego. Człowieka, który w 1933 r. pobił rekord długości lotu (ponad 20 h), pokonując samolotem RWD-5bis Oceanem Atlantyckim. Plac otoczony jest zielenią oraz kolorowymi kamieniczkami. Znajduje się tu również Urząd Miasta.

Klasztor Ojców Bernardynów, ul. Klasztorna 9, Warta

Nawiguj

Pierwotnie klasztor był budowany w stylu gotyckim, jednak w późniejszym okresie przeszedł modernizację, która zmieniła jego styl na barokowy. Odnajdziemy w nim również elementy późnego renesansu. Początki powstania klasztoru sięgają XV wieku. Jest jednym z nielicznych obiektów sakralnych, które nie zostały zniszczone i okradzione podczas II wojny światowej. Freski w kaplicy św. Anny olśniewają swoimi rokokowymi zdobieniami.

Rynek w Sieradzu

Nawiguj

Sieradz należy do najstarszych miast w Polsce i charakteryzuje go średniowieczny układ urbanistyczny. Kamienice, które znajdziemy na rynku pochodzą z XIX wieku. Pompa wodna wraz z okalającą ją fontanną jest usytuowana w miejscu, w którym znajdował się ratusz, który spłonął w 1794 r. Jednak największą popularnością cieszy się rzeźba Antoniego Cierplikowskiego, czyli światowej sławy fryzjera XX wieku. Dbał o włosy największych gwiazd Hollywood m.in. Grety Garbo, Poli Negri, żony prezydenta USA- Eleonory Roosevelt czy królowej Elżbiety II.

Muzeum Okręgowe w Sieradzu, ul. Dominikańska 2, Sieradz

Nawiguj

Instytucja działa od 23 listopada 1937 r. i znajduje się w najstarszym bloku w Sieradzu, który pochodzi z przełomu XVI i XVII wieku. W muzeum można obejrzeć stałe wystawy, które obrazują najstarsze dzieje w oparciu o paleontologię i archeologię, rozwój gospodarczy i kulturowy miasta. Kolekcja obrazów Zygmunta Andrychiewicza przedstawia codzienność sieradzkiej wsi.

Strona muzeum

Dawna Synagoga, ul. Wodna 7, Sieradz

Nawiguj

Synagoga powstawała w latach 1819–1825 z projektu Hilarego Szpilowskiego. Niestety, podczas II wojny światowej miejsce zostało zniszczone i przebudowane na biura. Większość Żydów zamieszkujących ziemie Sieradza została deportowana do getta w Łodzi lub do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem.

Bazylika Mniejsza, ul. Kolegiacka 11, Sieradz

Nawiguj

Świątynia reprezentuje styl gotycki. Powstała w 1370 r., jednak wnętrze kościoła utrzymane jest w klimacie barokowym oraz rokokowym. Na ścianach możemy zobaczyć obrazy stworzone przez Wojciecha Gersona. Budynek stanowi jeden z najważniejszych zabytków Sieradza.

Sieradzki Park Etnograficzny. Oddział Muzeum Okręgowego, ul. Grodzka 1, Sieradz

Nawiguj

Jeśli lubicie podróże w czasie, to właśnie znaleźliście takie miejsce. Znajdziemy tutaj odwzorowaną wiejską architekturę z XIX oraz XX wieku. Skansen powstał dzięki Zofii Neymanowej w latach 70. XX wieku. Możemy zobaczyć jak wyglądał piec chlebowy z 1955 r. czy Dom Tkacza z XIX wieku. Zagroda Szczepana Muchy ucieszy oko fanów sztuki, ponieważ w środku zabudowania zgromadzone są jego prace. Roślinność otaczająca zabudowania jest utrzyma w klimacie z tamtej epoki.

Strona muzeum