Kościół pw. Świętego Mikołaja, pl. Kościelny 1, Świebodzice

Nawiguj

Kościół św. Mikołaja w Świebodzicach jest ważnym zabytkiem o bogatej historii, sięgającej XIII w. Pierwsza wzmianka o świątyni pochodzi z 1228 r. Pierwotna budowla została zniszczona podczas najazdu Tatarów 13 lat później. W XVIII w. dotkliwie ucierpiała w wyniku pożaru. Z pożogi ocalało jedynie prezbiterium, będące najstarszą, romańską częścią kościoła.

W XV w. kościół przeszedł przebudowę z stylu romańskiego na gotycki, co uwiecznił w swoich zapisach wrocławski wizytator diecezji z 1667 r., wspominając m.in. dwie wieże i renesansową kaplicę rodu Hochbergów.

W kolejnych wiekach, w wyniku reformacji, kościół św. Mikołaja był używany zarówno przez katolików, jak i luteranów. Jednakże z czasem przewaga protestantów doprowadziła do wygnania katolickiego proboszcza. Po zakończeniu wojny trzydziestoletniej i na mocy pokoju westfalskiego, świątynia powróciła w ręce katolików, ale dopiero w 1811 r. odbudowano ją po pożarze, nadając jej skromniejszą formę niż przed katastrofą.

Obecny wygląd kościoła łączy elementy gotyckie z barokowymi. Wnętrze świątyni zdobią XIX-wieczny ołtarz główny i ambona, a także renesansowe figurki św. Jadwigi Śląskiej i św. Mikołaja. Kościół posiada również ośmioboczną kaplicę Bożego Grobu oraz kaplicę rodu Hochbergów z herbem rodowym nad wejściem. 

Świątynia odgrywa ważną rolę w życiu religijnym i patriotycznym miasta. To właśnie tutaj odbywają się miejskie uroczystości religijno-patriotyczne, a na zewnątrz kościoła znajduje się tablica upamiętniająca marszałka Józefa Piłsudskiego, wmurowana z okazji 70. rocznicy powstania II Rzeczypospolitej.

Kościół św. Mikołaja jest nie tylko miejscem kultu religijnego, ale również ważnym świadkiem historii Świebodzic, odzwierciedlającym burzliwe dzieje regionu i miasta.