Mauzoleum Rodziny Hochbergów, Wałbrzych

Nawiguj

Mauzoleum Hochbergów, usytuowane na Topolowej Górce to obiekt upamiętniający rodzinę Hochbergów, dawnych właścicieli Zamku Książ. Zbudowane na miejscu wcześniejszego drewnianego pawilonu z początku XVII w., pełniło pierwotnie funkcję domu letniego, zwanego też belwederem. Było to miejsce widokowe, otoczone promieniście rozchodzącymi się alejami lipowymi, gdzie rodzina i goście mogli spędzać czas w otoczeniu natury.

Architektura mauzoleum wyróżnia się pięciobocznym planem i grubymi murami o cechach renesansowych. Wnętrze zdobią stiukowe dekoracje oraz malowidła sklepienne autorstwa Felixa Antoniego Schefflera, przedstawiające Zamek Książ z różnych stron świata.

W XIX w., pawilon przekształcono w mauzoleum rodzinne, wykuto w skale obszerną kryptę. Pierwszymi pochowanymi tam osobami byli Maria von Pless oraz Jan Henryk XI. Ostatnią pochowaną osobą była księżna Daisy von Pless. W 1945 r., w obawie przed zbezczeszczeniem przez wkraczającą Armię Czerwoną, szczątki rodziny Hochbergów zostały potajemnie przeniesione przez służbę książęcą na cmentarz ewangelicki w Szczawienku.

Dziś mauzoleum jest dostępne do zwiedzania- oferuje możliwość podziwiania odrestaurowanych fresków Schefflera i częściowo zachowanych sarkofagów. Zwiedzanie z przewodnikiem trwa około 20 minut.

Strona mauzoleum