Muzeum Ziemi JUNA, zlokalizowane w budynku historycznej Karczmy Głodowej, ma swoje korzenie w dawnej Czeskiej Ścieżce- trakcie łączącym kasztelanię wleńską z Czeskim Brodem. Początkowo to miejsce pełniło rolę strażnicy, gdzie spotykali się podróżnicy udający się w Góry Olbrzymie. Przez wieki przekształcało się, służąc jako karczma, a po II wojnie światowej jako Motel Relax Parylaka, by ostatecznie stać się Muzeum Ziemi JUNA.
W nowym budynku muzeum, stojącym na fundamentach starej strażnicy, prezentowana jest bogata wystawa minerałów pochodzących zarówno z Dolnego Śląska jak i Madagaskaru, Kongo czy Pakistanu. Są to m.in. ametysty, kwarce dymne, fluoryty, kryształy górskie, agaty, lapisy. Muzeum przygotowało również wystawę minerałów, które świecą w świetle UV. Zwiedzający mają okazję poznać historię walończyków, odkrywać tajniki poszukiwań minerałów w Sudetach, a także podziwiać lokalne tradycje górskich poszukiwaczy oraz sprawdzić czym trudnili się alchemicy i laboranci
Dodatkowo, odwiedzający mają okazję wziąć udział w muzealnym queście, rozwiązując zagadki i zgłębiając tajniki każdego zakamarka muzeum.