Stara Kopalnia w Wałbrzychu, Piotra Wysockiego 29, Wałbrzych

Nawiguj

Stara Kopalnia w Wałbrzychu, znana dawniej jako Kopalnia Węgla Kamiennego „Julia”, to niezwykły przykład adaptacji poprzemysłowego obiektu na potrzeby współczesnej edukacji, kultury i turystyki. Kopalnia, której początki sięgają XVIII w., przeszła liczne transformacje, by ostatecznie zakończyć działalność wydobywczą w 1996 r. Po szeroko zakrojonych pracach rewitalizacyjnych, miejsce to zyskało nowe życie jako Centrum Nauki, Kultury i Sztuki Stara Kopalnia.

Kompleks obejmuje 4,5 ha powierzchni, na której znajdują się liczne zabytkowe obiekty poprzemysłowe. Wśród nich są murowane wieże wyciągowe szybów „Julia” i „Sobótka”, które wyróżniają się charakterystyczną architekturą. Na terenie kompleksu można zobaczyć także zachowane maszyny górnicze, w tym urządzenia wyciągowe i transportowe.

Jednym z głównych elementów Starej Kopalni jest Muzeum Przemysłu i Techniki. Znajdują się tutaj ekspozycje poświęcone historii górnictwa węgla kamiennego oraz pracy górników. W zbiorach muzeum są maszyny górnicze, pamiątki związane z działalnością kopalni oraz bogate archiwalia. Muzeum oferuje zwiedzanie z przewodnikami, byłymi górnikami, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.

Stara Kopalnia to nie tylko muzeum, ale również centrum aktywności i kreatywności. SOWA – Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności – oferuje interaktywne stanowiska do nauki przez zabawę, wzorowane na warszawskim Centrum Nauki Kopernik. Centrum Ceramiki Unikatowej to z kolei miejsce, gdzie można wziąć udział w warsztatach ceramicznych, ucząc się technik modelowania gliny.

Na terenie Starej Kopalni działa także Galeria Sztuki Współczesnej, która prezentuje wystawy znanych artystów oraz organizuje spotkania autorskie. Obiekty dawnej kopalni są również siedzibą Wałbrzyskiego Ośrodka Kultury i Zespołu Pieśni i Tańca „Wałbrzych”.

Strona muzeum