Trasa 142: Słupca, Bieniszew, Konin, Paprotnia

Trasy na motocyklTrasy na samochódTrasy na kamperKliknij i przewiń pod mapkę

Muzeum Regionalne w Słupcy, ul. Warszawska 53, Słupca

Nawiguj

Wszystko zaczęło się w 1975 roku za sprawą Wojciecha Sypniewskiego. Zbiory zgromadzone w muzeum opowiadają historię miasta oraz okolicy. Zobaczymy tu cenne eksponaty etnograficzne i rzemiosła miejscowej ludności. Muzeum co roku współpracuje z Urzędem Miasta i wspólnie organizują imprezy kulturalne.

Strona muzeum

Klasztor oo. Kamedułów w Bieniszewie, Bieniszew

Nawiguj

Budynek powstawał w latach 1747-1781 i reprezentuje styl późnego baroku. Od 1918 roku klasztor był zamknięty, a zakonnicy wrócili do niego dopiero po 20 latach. Drugi raz Kameduli musieli opuścić zakon podczas II wojny światowej jednak po zakończeniu działań wojennych powrócili do zakonu. Jest to jeden z dwóch klasztorów kamedulskich nadal funkcjonujących na terenie Polski.

Muzeum Okręgowe w Koninie, ul. Gotycka, Konin

Nawiguj

Ryszard Michalski był inicjatorem powstania tej placówki w 1936 roku. Od 1975 roku posiada status muzeum okręgowego. Muzeum jest położone obok Jeziora Gosławskiego w zamku, który pochodzi z XV wieku. Na terenie muzeum znajdziemy również skansen etnograficzny. Niezwykłym eksponatem, który przyciąga turystów jest szkielet słonia leśnego.

Strona muzeum

Most Toruński w Koninie, Konin

Nawiguj

Pierwsze informacje o istnieniu mostu w tym miejscu pochodzą z 1328 roku. W latach 50-tych XX wieku drewniany most władze miasta przebudowały na kładkę dla pieszych, jednak w 2010 roku ruch samochodowy został przywrócony po modernizacji mostu.

Rynek Starego Miasta, pl. Wolności, Konin

Nawiguj

Rzeźba głowy konia, którą znajdziemy na rynku wiąże się oczywiście z historią miasta. Jak głosi legenda książę Leszek założył miasto Konin, aby podziękować zwierzętom, które uratowały mu życie. W latach 1796- 1803 został zbudowany miejski ratusz.

Kościół pw. św. Bartłomieja, ul. Kościelna 1, Konin

Nawiguj

Kościół mieści się w centralnej części miasta. Jest utrzymany w stylu gotyckim. Ołtarze, które są umieszczone w bocznych nawach nawiązują stylem do baroku. Zakrystia jest najstarszą częścią kościoła, która pochodzi z początku XIII wieku. Obok kościoła znajduje się cmentarz z murowaną dzwonnicą. Kościół odrestaurowano w pierwszej połowie XX wieku.

Dawna Synagoga, ul. Adama Mickiewicza 2, Konin

Nawiguj

Powstała w latach 1825–1829. Nie jest to jedyna budowla żydowska w okolicy. Obok synagogi znajduje się dom modlitwy i studiów talmudycznych. Synagoga podczas wojny była stajnią i magazynem, lecz po wojnie ją odrestaurowano. Do 2008 roku budynek był przeznaczony na bibliotekę.

Park im. Fryderyka Chopina, ul. Tadeusza Kościuszki, Konin

Nawiguj

Jedno z najpiękniejszych terenów zielonych w Koninie. To miejsce zachęca każdego do chwili odpoczynku po długim dniu. Wszystko zaczęło się od Jana Rucińskiego, który założył dwa miejskie zagajniki w 1832 roku. Jednak niepodważalną atrakcją tego miejsca są żyjące w nim zwierzęta. Mini ZOO jest uciechą nie tylko dla dzieci. Na terenie parku znajdziemy również ścieżkę edukacyjną.

Wieża Widokowa, ul. Wrzosowa, Paprotnia

Nawiguj

Każdy kto uwielbia podziwiać okolice z wysokości to właśnie znalazł swoje miejsce. 22 metrowa wieża z 360stopniową panoramą jest do tego świetną okazją. Konstrukcja znajduje się 118 m n.p.m. dzięki czemu możemy dostrzec z jej szczytu nawet bazylikę w Licheniu. Konstrukcja została wzniesiona w 2015 roku.