Trasa 143: Ląd, Ciążeń, Pietrzyków, Pyzdry, Borzykowo

Trasy na motocyklTrasy na samochódTrasy na kamperKliknij i przewiń pod mapkę

Opactwo Cystersów w Lądzie, Ląd 101

Nawiguj

Opactwo cysterskie jest jednym z najstarszych klasztorów w Polsce i pochodzi z około 1350 roku. Oratorium Świętego Jakuba Apostoła z wykonanymi przez malarza pochodzącego z Kolonii polichromiami jest unikalną i najważniejszą częścią kompleksu. Znakomite malowidła na sklepieniu kopuły zostały stworzone przez Jerzego Wilhelma Neunhertza w 1733 roku. Klasztor otaczają ogrody zachęcające odwiedzających do spacerów.

Pałac w Ciążeniu, ul. Wolności 37, Ciążeń

Nawiguj

Właśnie w tym miejscu znajdziemy znakomitego reprezentanta rokokowej architektury pałacowej z terenu Wielkopolski. Teodor Czartoryski w II połowie XVIII wieku rozpoczął budowę pałacu, która miała być przeznaczona dla biskupów. Po II wojnie światowej była tutaj szkoła, a od roku 1968 znajduje się oddział Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu. To właśnie ona przyciąga miłośników dzieł masońskich- posiada największe zbiory ich prac w całej Polsce. Całość pałacu otacza urokliwy park utrzymany w stylu francuskim.

Punkt widokowy Pietrzyków-Rataje

Nawiguj

Ten kto uwielbia obserwować z góry to nie może ominąć tego punktu na swojej trasie. Z niewielkiego wzgórza możemy podziwiać panoramę oraz Nadwarciański Park Krajobrazowy. Na miejscu znajdziemy ławeczkę oraz lunetę. Bardzo dobry dojazd oraz parking zachęca do chwili odpoczynku pośród przepięknych widoków.

Ruiny zamku oraz nadbrzeże, ul. Zamkowa 3, Pyzdry

Nawiguj

Zamek pełnił istotną rolę w dziejach Polski. Nierozerwalnie kojarzony jest z wielkimi nazwiskami tj. Władysław Jagiełło czy Jadwiga Andegaweńska. W latach 30-stych XIV wieku, fundatorem tej rezydencji był Kazimierz Wielki. Budowla była utrzymana w stylu gotyckim. W 1768 r. zamek został zniszczony i niestety do dziś zachowały się jedynie małe fragmenty z całości obiektu. Ruiny można zwiedzać z zewnątrz. Nadbrzeże jest idealnym miejscem dla kamperów, ponieważ znajdziemy tam Camper System.

Muzeum Regionalne Ziemi Pyzdrskiej, ul. Kaliska 25a, Pyzdry

Nawiguj

W murach klasztoru Franciszkanów znajdziemy wszystko o historii ziemi pyzdrskiej, ponieważ właśnie tam zlokalizowane jest to muzeum. Wewnątrz, możemy podziwiać późnośredniowieczne i barokowe freski. Instytucja działa od 1957 r., jednak na początku była w innej lokalizacji, czyli domu podcieniowym. Jest to najstarszy budynek w Pyzdrach i od 2018 r. mieści się tam siedziba zarządu muzeum.

Rynek w Pyzdrach, Pyzdry

Nawiguj

Spacerując ulicami wokół rynku znajdziemy zabytkową zabudowę z XVIII wieku. Najcenniejszy obiekt to dom podcieniowy, który posiada charakterystyczne cechy budownictwa tamtego okresu. Sam rynek to niewielki zielony skwer z rzeźbą Bolesława Pobożnego oraz pamiątkowym głazem narzutowym.

Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, ul. Farna 5, Pyzdry

Nawiguj

Kościół powstał w XIV wieku i reprezentuje późnogotycką architekturę. Fundatorem świątyni prawdopodobnie był Kazimierz Wielki. Nie jest to budowla, która od razu przypomina obiekt sakralny, bardziej warownię. To wszystko za sprawą ceglanej wieży w stylu neogotyckim charakterystycznej dla zabudowań obronnych.

Wiatrak holenderski, ul. Wrocławska 30, Pyzdry

Nawiguj

Wiatrak został zbudowany w 1903 r. przez rodzinę Bartczaków. Niewiele obiektów tego typu przetrwało do dzisiaj. Holender posiada nieruchomy korpus i obrotową górę ze śmigami. Jest sprawny i można go demonstracyjnie uruchomić za pomocą wiatru jak i napędu elektrycznego. Dwa mlewniki walcowe umieszczone na parterze konstrukcji służyły do produkcji mąki. Wiatrak można zwiedzać z zewnątrz, a po uzgodnieniu z pracownikami Muzeum Regionalnym Ziemi Pyzdrskiej- wewnątrz.

Dawna granica zaborów, Borzykowo

Nawiguj

Każdy miłośnik polskiej historii będzie zachwycony odwzorowaniem dawnej granicy zaborów w Borzykowie. Symboliczne miejsce rozpadu Królestwa Polskiego oraz jego powrotu do życia. Zrekonstruowane niemiecko- rosyjskie przejście graniczne jest warte odwiedzenia ze względu na swoją wartość historyczną.