Trasa 144: Kutno, Krośniewice, Chodów

Trasy na motocyklTrasy na samochódTrasy na kamperKliknij i przewiń pod mapkę

Zespół pałacowy Gierałty, Kutno

Nawiguj

Powstawał w latach 1781–1785 dzięki Stanisławowi Kostce Gadomskiemu. Wnętrze miało charakter wczesnego klasycyzmu. Warto zaznaczyć, że pałac gościł znakomite postacie tj. Napoleon Bonaparte czy Henryk Sienkiewicz. W 2019 r. budynek przeszedł modernizację. Od 1946 r. znajduje się tutaj Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Karola Kurpińskiego. Za budynkiem znajduje się Park Wiosny Ludów, w którym znajdziemy następny punkt na naszej trasie.

Muzeum Bitwy nad Bzurą. Oddział Muzeum Regionalnego w Kutnie, al. Walentyny i Feliksa Mniewskich, Kutno

Nawiguj

W klasycystycznym mauzoleum wybudowanym w 1840 r. mieści się obecnie oddział Muzeum Regionalnego w Kutnie. Działa od 1969 r. Zgromadzono tutaj eksponaty związane z burzliwą walką nad Bzurą w 1939 r.

Strona muzeum

Rynek w Kutnie, Kutno

Nawiguj

Na rynku znajduje się pałac Saski, który został wybudowany z nakazu Augusta III w XVIII wieku. Jest on jedynym w Polsce zabytkiem pozostałym po unii polsko- saskiej, co czyni go unikalnym miejscem dla każdego z nas. Obok mieści się Muzeum Regionalne w Kutnie. Niestety było w remoncie, więc nie mogłem go zwiedzić. Dlatego poszedłem na krótki spacer w kierunku placu Wolności, podziwiając po drodze kamienice i kościół pw. św. Wawrzyńca.

Dawne Getto, ul. Adama Mickiewicza 100, Kutno

Nawiguj

Getto mieściło się w dawnym budynku cukrowni, który powstał w 1865 r. dzięki Leonowi Epstein. W 1940 r. Niemcy zgromadzili tam 8000 Żydów z Kutna i okolic. Wybuch tyfusu w 1941 r. spowodował śmierć około 500 osób. Rok później, z terenu getta zaczęli wywozić ludzi do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem.

Muzeum im. J. Dunin-Borkowskiego, pl. Wolności 1, Krośniewice

Nawiguj

Jerzy Dunin- Borkowski był kolekcjonerem. Gromadził wszystko co uważał za cenne i wartościowe, dzięki czemu posiadał aż 15 tys. dzieł sztuki. Na początku, wystawiał swoje zbiory w prywatnym „Muzeum nad Apteką”, które stało się kultowym miejscem dla wszystkich polskich kolekcjonerów. W 1978 r. postanowił oddać państwu dorobek swojego życia.

Strona muzeum

Rynek Krośniewice, ul. Łęczycka, Krośniewice

Nawiguj

Na niewielkim rynku nasz wzrok od razu biegnie w stronę białego, neogotyckiego kościoła pw. Najświętszej Marii Panny. Został wzniesiony w latach 1862-1872. Zaprojektował go Franciszek Tourelle. Niestety, podczas działań wojennych w 1945 r. został zniszczony. W drugiej części placu umiejscowiona jest tężnia solankowa, gdzie można przysiąść na chwilę relaksu.

Zespół pałacowo-parkowy Rembielińskich, ul. Toruńska 11, Krośniewice

Nawiguj

Pałac został wzniesiony w 1870 r. dla Pelagii z Zamoyskich Rembelińskiej. Neobarokowy budynek otoczony jest parkiem, w którym znajduje się pomnik ku czci Józefa Poniatowskiego. Po wojnie mieściła się w nim szkoła podstawowa, a do 2010 r. działało tam gimnazjum. Obecnie, pałac niszczeje ze względu na proces pomiędzy gminą a spadkobiercami, który zablokował remont.

Andersówka, ul. Błonie 9, Krośniewice

Nawiguj

Budynek posiada cechy należące do stylu neoklasycystycznego. Urodził się tutaj w 1892 r. Władysław Anders- znamienity dowódca 2. Korpusu Wojska Polskiego. Dziś mieści się tutaj Gminne Centrum Kultury i Rekreacji w Krośniewicach– świetlica osiedlowa “Andersówka”.

Kościół rzymskokatolicki pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, Chodów

Nawiguj

Kościół w Chodowie jest idealnym przykładem typowego drewnianego budownictwa sakralnego wschodnich kresów tego regionu. Budynek wybudowano na przełomie XVI i XVII wieku. Wnętrze zdobi neobarokowy ołtarz z XIX wieku. Obok kościoła znajduje się cmentarz z grobowcem rodziny Jasiukowyczów. Pochowano w nim Ignacego Jasiukowicza- wieloletniego dyrektora Dnieprowskich Zakładów Metalurgicznych, założyciela szkoły elementarnej i darczyńcy szkoły średniej w Kutnie.