Trasa 145: Uniejów, Kłodawa

Trasy na motocyklTrasy na samochódTrasy na kamperKliknij i przewiń pod mapkę

Pałac Tollów, ul. Targowa 21, Uniejów

Nawiguj

Dworek został wybudowany w 1845 r. i jest utrzymany w stylu późnoklasycystycznym. Posiadłość zamieszkiwała rodzina Hofmajstrów, która opiekowała się dobrami hrabiego Aleksandra Tolla. Obecnie, w budynku znajduje się Szkoła Muzyczna I Stopnia oraz Ośrodek Kultury w Uniejowie.

Rynek, Uniejów

Nawiguj

Uniejów to jedno z najstarszych miast w Polsce. Jego rynek otaczają kamieniczki pochodzące z XIX wieku. Nad placem króluje kolegiata zbudowana w XIV w i jej neogotycka wieża z dużym zegarem, która od 1901 r. wskazuje mieszkańcom czas. Miejsce zachęca do odpoczynku pośród kwiatów oraz zieleni. Warto zwrócić uwagę na zabytkową pompę wodną. Jedną z atrakcji na rynku jest fontanna, z której wypływa gorąca woda ze źródeł geotermalnych.

Termy Uniejów, ul. Zamkowa 3/5, Uniejów

Nawiguj

To pierwszy kompleks basenowo- termalny w Polsce. Temperatura wód geotermalnych wynosi aż 68 st. C. Źródła znajdują się na głębokości 2 tys. metrów. Można tutaj zażyć kąpieli leczniczo-relaksacyjnych, skorzystać z sauny lub basenów z solanką termiczną, które znajdują się na zewnątrz. Duży parking pozwala na zaparkowanie kamperem (można zostać tutaj na noc).

Strona term

Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich, ul. Zamkowa 2, Uniejów

Nawiguj

Zamek znajduje się w niedalekiej odległości od term. Budynek został wzniesiony w latach 1360–1365 za sprawą arcybiskupa gnieźnieńskiego Jarosława Bogorii Skotnickiego. Budowla obronna jest w bardzo dobrym stanie, dzięki czemu stanowi bardzo cenną wartość historyczną. Zamek oczywiście otoczony jest parkiem, w którym znajdziemy również okazy egzotycznych drzew.

Zagroda Młynarska, ul. Arcybiskupa Jakuba Świnki 1, Uniejów

Nawiguj

Zagroda Młynarska to malownicze miejsce, gdzie zatrzymał się czas. Możecie spędzić noc w prawdziwym, zabytkowym młynie, odwiedzić karczmę, zobaczyć ekspozycje przedstawiające codzienne życie mieszkańców z okolicznych wsi, wziąć udział w warsztatach tematycznych lub udać się na przejażdżkę bryczką lub w siodle. Dzieci na pewno ucieszą się z możliwości spotkania z owcami, końmi czy z wizyty w ptaszarni.

Kościół św. Fabiana i Sebastiana, ul. Cicha, Kłodawa

Nawiguj

Dzięki zachowanemu średniowiecznemu fragmentowi konstrukcji w zrębie, należy do najstarszych drewnianych obiektów sakralnych w okolicy. Kościół wzniesiono w 1557 roku. Wnętrze zdobią freski oraz rokokowy krzyż wraz z ołtarzem. W II połowie XX wieku obiekt przeszedł remont dzięki, któremu odzyskał dawne majestatyczne piękno. Przy kościele mieści się cmentarz parafialny.

Rynek, pl. Wolności, Kłodawa

Nawiguj

Za czasów Piastów, tereny dzisiejszej Kłodawy porośnięte były gęstymi lasami, a królowie chętnie przybywali tu na polowania. Nazwa miasta pochodzi od wyrazu “kłoda”, które oznaczało legowisko zwierzyny leśnej zawalone drzewem. Centralne miejsce na rynku zajmuje pomnik upamiętniający mieszkańców poległych podczas II wojny światowej. Niskie kamieniczki okalają cały plac.

Kościół Wniebowzięcia NMP w Kłodawie, ul. Włocławska 2, Kłodawa

Nawiguj

Kościół powstał w 1623 r. Sto lat później spłonął i został odbudowany. Pierwotnie był to zespół dawnego klasztoru karmelitów trzewiczkowych. Na dziedzińcu stoi figura Matki Boskiej oraz zachowana studnia. W ogrodzeniu, które okala kościół znajdują się cztery kapliczki. Oczywiście, w kompleksie nie może zabraknąć ogrodu.

Kopalnia Soli “KŁODAWA” S.A., al. 1000-lecia 2, Kłodawa

Nawiguj

Decyzja o budowie kopalni zapadła w 1949 r. Pierwsze szyby ukończono w 1954 r. Początkowo siłą pociągową było 40 koni. Kopalnia posiada najgłębszą, otwartą trasę dla zwiedzających w Polsce. Zjazd windą na głębokość 600 metrów z prędkością 6 m/s robi wrażenie na turystach, niemniejsze niż odwiedzenie kaplicy św. Kingi czy zobaczenie historycznych narzędzi i maszyn, które służą do wydobywania soli. Sól kojarzy nam się z kolorem białym, ale tutaj spotkamy również różową oraz najrzadziej spotykaną- błękitną.

Strona kopalni