Trasa 147: Siewierz, Poraj, Koziegłówki, Koziegłowy

Trasy na motocyklTrasy na samochódTrasy na kamperKliknij i przewiń pod mapkę

Kościół pw. św. Antoniego Padewskiego, ul. Rynek 20, Koziegłówki

Nawiguj

Kościół budowano przez pięć lat od 1903 r. Swoim stylem nawiązuje do włoskiego renesansu. Kolorowe freski są dziełem m.in. Stanisława Jakubowskiego. Zostały wykonane metodą pastelową (dwa przęsła). Głównym motywem malowideł są bardzo popularne w tamtym okresie elementy roślinne. Ambona ma nietypowy kształt łodzi. Uwagę wiernych przykuwają boczne ołtarze, gdzie umieszczone zostały lwy z czarnego marmuru.

Rynek Miejski, pl. Moniuszki, Koziegłowy

Nawiguj

Układ urbanistyczny miasta pochodzi z XIV wieku. Na rynku niegdyś stał zamek, lecz dziś już nie ma po nim śladu. Zachował się jednak kościół Świętej Magdaleny. Na placu widać fundamenty dawnego ratusza, które zostały wyeksponowane podczas trwających prac archeologicznych. Jednak główną atrakcją jest fontanna z trzema głowami kóz, które są symbolem miasta.

Kościół pw. św. Barbary, ul. 3 Maja, Koziegłowy

Nawiguj

W 1670 r. rodzina Kawieckich ufundowała świątynię oraz przytułek. Dziś kościół jest większych rozmiarów, dzięki przyłączeniu do niego dawnego szpitaliku. Dach do tej pory jest pokryty gontem. Wnętrze kościoła posiada zdobny, renesansowy ołtarz ze słynnym obrazem św. Barbary.

Pałac Biskupów, ul. 3 Maja 27, Koziegłowy

Nawiguj

Pałac powstał w XVII wieku, a w 2016 r. przeszedł gruntowną modernizację i odzyskał dawny blask. Po II wojnie światowej mieściło się w nim liceum ogólnokształcące. Niestety, w 1970 r. budynek był w złym stanie technicznym i został prawie w całości rozebrany. W odbudowanym obiekcie znajduje się publiczne przedszkole oraz Izba Pamięci Ziemi Koziegłowskiej.

Zalew Porajski, Poraj

Nawiguj

W latach 70-tych XX w. został utworzony malowniczy teren wraz z jeziorem. Jest to jeden z większych sztucznych akwenów na terenie Polski. Miejsce przyciąga miłośników żeglarstwa oraz wędkowania. Można tutaj swobodnie zaparkować i cieszyć się urokami natury. Latem jest idealną miejscem na krótki odpoczynek na plaży.

Rynek, Siewierz

Nawiguj

Układ rynku został niezmieniony od czasów średniowiecznych. Spacerując jego ulicami warto zobaczyć zrekonstruowaną malutką część murów dawnego ratusza miejskiego z XVI wieku. Obok, znajduje się tablica z ważnymi informacjami oraz malowidłem Józefa Chełmońskiego, na którym możemy podziwiać budynek w latach jego świetności. Fontanna siewierskich panien autorstwa Agnieszki i Marka Maślańcowów od 2009 r. jest unikalnym punktem w przestrzeni miasta. W 2018 r. na placu została umieszczona ławeczka z brązu Stanisława Hadyny oraz Zdzisława Pyzika (autorów piosenki “Od Siewierza jechał wóz”), również z projektu krakowskiego małżeństwa.

Parafia św. Macieja Apostoła w Siewierzu, ul. Tadeusza Kościuszki 12, Siewierz

Nawiguj

Kościół wzniesiono w stylu barokowo-klasycystycznym w I poł. XV w. Posiadał murowane prezbiterium i drewnianą nawę, jednak już pod koniec XVI w, był cały murowany. Obecny styl świątyni jest wynikiem zmian dokonywanych przez m.in. biskupa Kajetana Sołtyka, którego herb widnieje na fasadzie budynku. Świątynię otacza mur z XVIII w. Znajdują się w nim trzy bramy. Na pierwszej z nich, tzw. Bramie Biskupiej, znajduje się zegar słoneczny.

Zamek w Siewierzu, ul. Tadeusza Kościuszki, Siewierz

Nawiguj

XIV- wieczny, gotycki zamek jest główną atrakcją w Siewierzu. Stanowił jedną z siedzib książąt bytomskich oraz w późniejszym okresie, książąt cieszyńskich. Wielokrotnie przebudowywany- wyburzono stołp, dodano skrzydło zachodnie i południowe, wieżę ogniową, barbakan oraz mury obronne. Pod koniec XVII w, dobudowano skrzydło wschodnie i barokowy hełm na baszcie. Z wieży można podziwiać panoramę miasta oraz okolic. Drewniany, zwodzony most, który prowadzi do ruin zamku, jest jedną z dwóch takich konstrukcji w całej Polsce.