Trasa 149: Tyniec, Skawina, Krzęcin, Zator

Trasy na motocyklTrasy na samochódTrasy na kamperKliknij i przewiń pod mapkę

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu, ul. Benedyktyńska 37, Tyniec

Nawiguj

Miejsce, które swoim położeniem i tradycją przyciąga wielu turystów. Jest najdłużej działającym opactwem w Polsce- od XI w.- oraz przedstawicielem architektury romańskiej. Klasztor kilkukrotnie spłonął oraz był rabowany. Podczas licznych napraw, zyskał elementy w stylu gotyckim (krużganki, prezbiterium) oraz barokowym (biblioteka, ołtarze z czarnego marmuru). Ostatnie prace rewitalizujące zakończyły się w 2008 r. Wewnątrz, możemy podziwiać stalle z XVII w., które na zapleckach ukazują historię zakonu. Do klasztoru prowadzi aleja lipowa z XVIII w., a na dziedzińcu znajduje się studnia z XVII w.

Strona opactwa

Wapiennik “Rakieta Sołtysa”, Kraków

Nawiguj

Jest to piec szybowy, który był wykorzystywany do wypalania skał wapiennych oraz wapna. Surowiec pozyskiwano z kilku miejsc na wzgórzu Bogucianka. Nazwa związana jest z kształtem pieca oraz nazwiskiem właściciela. Niestety jest zaniedbany i popada w ruinę. Do tego miejsca najlepiej dojść pieszo, a auto zostawić kilkaset metrów wcześniej przy przystanku.

Pałacyk Sokół, ul. Adama Mickiewicza 7, Skawina

Nawiguj

Pałacyk stoi w miejscu dawnego zamku warownego, który uległ zniszczeniu w czasie potopu szwedzkiego. Powstał w latach 1904– 1906, za sprawą Towarzystwa Gimnastycznego “Sokół”. Od 1992 r. mieści się w nim Centrum Kultury i Sportu, skupiające życie towarzyskie i kulturalne mieszkańców. Teren wokół budowli zachęca do chwili odpoczynku w zaciszu miejskiego parku.

Rynek Skawina

Nawiguj

Skawina uzyskała prawa miejskie w 1364 r. Układ urbanistyczny rynku pochodzi z okresu lokacji miasta i nie został nigdy zmieniony. W 2012 r., plac przeszedł modernizację, dzięki czemu odzyskał dawny blask. Ratusz, który znajdziemy w południowo- zachodniej części powstał w 1905 r.

Parafia Narodzenia NMP w Krzęcinie, ul. św. Floriana 62, Krzęcin

Nawiguj

Drewniana świątynia pochodzi z XVI w. Wewnątrz kościoła możemy podziwiać 17- głosowe organy oraz szafę organową pochodzącą z XIX w. Główny ołtarz posiada liczne ornamenty. Konfesjonały i 4 ołtarze boczne pochodzą z okresu późnego baroku. Ściany oraz sufity pokryte są współczesną polichromią z połowy XX w., a okna zdobią witraże z postaciami świętych- ufundowane przez parafian. W wieży kościoła zostały umieszczone trzy dzwony.

Energylandia, aleja 3 Maja 2, Zator

Nawiguj

Jest to największy park rozrywki w Polsce. Atrakcje podzielone są na 6 stref: Bajkolandię, strefę familijną, strefę ekstremalną, Water Park, Smoczy Gród oraz Aqualantis. Każdy sektor umożliwia znalezienie idealnej rozrywki dla każdego. Miłośnicy ekstremalnych kolejek górskich skierują się ku Zadrze- najwyższym na świecie Wooden Coaster lub Hyperionie- najszybszym (prędkość: 142 km/h) w Europie w swojej kategorii. To miejsce, gdzie zdecydowanie nikt nie będzie się nudził.

Strona Energylandii

Park Rozrywki Zatorland, ul. Parkowa 7, Zator

Nawiguj

To idealne miejsce dla “małych i dużych” pasjonatów prehistorycznych gadów. Zatorland jest największym parkiem ruchomych dinozaurów w Europie. Posiada cztery strefy tematyczne: ruchome dinozaury, mitologia, owady oraz lunapark. Ścieżki edukacyjne, umieszczone na trasie zwiedzania, ułatwią przeniesienie się w czasie i doświadczenie prehistorii wszystkimi zmysłami. W parku znajduje się również Muzeum Szkieletów i Skamieniałości, które gromadzi szkielety dinozaurów w autentycznych rozmiarach.

Strona Zatorlandu

Staw Tęczak, Zator

Nawiguj

Miejsce, w którym możemy zaparkować tuż przy wodzie i zrelaksować się w cieniu drzew. Raj dla wędkarzy- umożliwia złowienie potężnych okazów karpi. Średnia głębokość stawu to od 1,5 m do 4 m. W sezonie wiosennym i jesiennym odbywają się tutaj zawody wędkarskie. Dla gości udostępnione są zadaszone miejsca ze stolikami, ławkami oraz toi toi.