Trasa 150: Oświęcim, Grojec, Jankowice

Trasy na motocyklTrasy na samochódTrasy na kamperKliknij i przewiń pod mapkę

Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau, Stanisławy Leszczyńskiej 11, Oświęcim

Nawiguj

Auschwitz Birkenau znają nie tylko Polacy, nie tylko Europejczycy, ale cały świat. Jest to największy obóz koncentracyjny i ośrodek zagłady stworzony przez Niemców. Pierwszy transport odbył się już w 1940 roku. Życie straciło tutaj ponad 1 milion ludzi. Miejsce symbolu ludobójstwa i terroru. Każdy powinien chociaż raz w życiu odwiedzić Oświęcim, ponieważ żadne słowa nie są w stanie wyrazić tego co możemy zobaczyć na własne oczy. W pamięć zapadają olbrzymie ilości bagaży, obuwia czy innych przedmiotów osobistych, które zostały odebrane więźniom.

Strona muzeum

Brama główna byłego obozu Birkenau, Oświęcim

Nawiguj

Brama główna Birkenau jest nazywana również Bramą Śmierci. W marcu 1942 roku powstał oddział obozu, który znajdował 3 km dalej- w Brzezince (Birkenau). Olbrzymia przestrzeń, która pozostała po obozie jest przytłaczająca i bardzo wymowna. Torowisko ułożone wzdłuż placu oraz rampa wyładowcza ukazuje dosłowność przeznaczenia tego miejsca. Wszystkie oddziały obozu najlepiej zwiedzać z przewodnikiem.

Strona muzeum

Muzeum Zamek w Oświęcimiu, Zamkowa 1, Oświęcim

Nawiguj

Na oświęcimskim wzgórzu w XII/XIII wieku został wybudowany zamek wraz z murami obronnymi oraz gotycką wieżą z XIV wieku. Zamek był wielokrotnie trawiony przez pożary. Muzeum działa od 2010 roku, aby pokazać jak bogatą historię niesie z sobą Ziemia Oświęcimska. Z wieży możemy podziwiać panoramę miasta.

Strona muzeum

Tunele – podziemna trasa turystyczna, Zamkowa 1, Oświęcim

Nawiguj

To nie jest zwykła podziemna trasa turystyczna (300 m²), ponieważ podczas zwiedzania turyści będą uczestnikami gry pod tytułem “Gra o niepodległość”. Interaktywna wyprawa przeniesie nas do wydarzeń sięgających I wojny światowej. Początek wyprawy rozpoczyna się od pokazu filmu Andrzeja Celińskiego „Oświęcimskie zmagania”. Tunele pod zamkiem powstały prawdopodobnie w XVIII lub XIX wieku. Do zwiedzania są udostępnione od 2020 roku.

Strona tuneli

Jakob Haberfeld Story – Muzeum wódki, Generała Jarosława Dąbrowskiego 4, Oświęcim

Nawiguj

Muzeum w swoich zbiorach opowiada również o miłości dwóch żydowskich ludzi, którzy postanowili spędzić resztę życia na małopolskiej ziemi. Dzięki temu syn Simona Haberfelda oraz Jachety Reider w 1804 roku utworzył Parową Fabrykę Wódek i Likierów, która była pierwszym zakładem przemysłowym w mieście. Rodzina wykupiła zamek, aby podziemia stały się magazynem dla prężnie działającej instytucji. Najbardziej docenianym trunkiem był Old Polish Whisky oraz Likier Zamkowy. Każdy zwiedzający będzie miał okazję spróbować różnych alkoholi, a dla mniejszych gości czekać będzie wyborna czekolada.

Strona muzeum

Muzeum Żydowskie i Synagoga, Plac Księdza Jana Skarbka 5, Oświęcim

Nawiguj

To jedno z tych miejsc w Oświęcimiu, które chce przekazać historię oświęcimskich Żydów jak również uczcić ich pamięć. Instytucja mieści się obok Synagogi Chewra Lomdei Misznajot, która jako jedyna w mieście ocalała II wojnę światową, ponieważ była magazynem amunicji. Miejsce modlitwy zostało zbudowane w latach 1913-1918 wraz z dodatkowym wnętrzem do studiowania Talmudu dla płci męskiej.

Strona muzeum

Kościół Wniebowzięcia NMP w Oświęcimiu, Generała Jarosława Dąbrowskiego 5A, Oświęcim

Nawiguj

Świątynia została wzniesiona w XIV wieku i jest najstarszym kościołem w Oświęcimiu. Po wielu pożarach i rekonstrukcjach dziś ma inny wygląd niż pierwotnie. We wnętrzu znajdziemy krzyż pochodzący z późnego baroku, ołtarz z figurami Piotra i Pawła oraz aniołów. W kościele możemy podziwiać również parę epitafiów.

Ratusz Oddział Muzeum Zamek, Rynek Główny 2, Oświęcim

Nawiguj

Budynek ratusza pochodzi z XIX wieku. Dzięki zorganizowanej we wnętrzu wystawie możemy dowiedzieć się licznych ciekawostek oraz faktów o historii miasta. Znajdziemy tutaj również punkt informacji turystycznej. Jednak niewątpliwie perełką tego miejsca jest samochód Oświęcim – Praga model Baby z 1936 roku, do którego można wsiąść i przejechać się wirtualnymi ulicami Oświęcimia.

Strona muzeum

Spacer po rynku i bulwarach, Oświęcim

Nawiguj

Oświęcimski rynek po remoncie niestety nie zyskał zielonej przestrzeni, lecz spacer jego uliczkami nadal zachwyca. Rynek otaczają zabytkowe, kolorowe kamieniczki z XIX wieku. Fontanna chodnikowa nie tylko cieszy oko, ale zapewne w upalny dzień młodsi mieszkańcy zmieniają jej funkcję na bardziej użytkową. Warto zwrócić uwagę na przedwojenną studnię oraz fundamenty ówczesnego ratusza z XVI wieku. Bulwary nad rzeką Sołą są idealnym pomysłem na spacer w cieniu drzew. W okresie letnim śmiało możemy tutaj plażować na leżaczkach.

Kościół i Pałac Radziwiłłów w Grojcu, Ogrodowa 1, Grojec

Nawiguj

Pałac pochodzi z II połowy XVIII wieku, a jego pierwszym właścicielem był  Franciszek Jakub Szembek. Przechodził w różne ręce, a do 1939 roku był własnością Radziwiłłów. Obok rezydencji w odległości około 150 metrów warto odwiedzić drewniany kościół świętego Wawrzyńca, który tak jak pałac pochodzi z tego samego okresu. Wnętrze świątyni jest utrzymane w stylu późnobarokowym i rokokowym. Przeważają pastelowe niebieskie kolory, które nadają delikatnego charakteru i lekkości temu miejscu. Wznosząc głowę zobaczymy polichromię.

Ośrodek Edukacji Ekologicznej Pszczyńskie Żubry w Jankowicach, Żubrów

Nawiguj

Rezerwat istnieje od 1996 roku, a jego powierzchnia to 744,61 ha. Misją miejsca jest ochrona populacji żubrów. Zagroda pokazowa przyciąga wielu gości, którzy spacerując wyznaczoną ścieżką mogą dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na temat funkcjonowania rezerwatu oraz ekologii. Dzięki takim terenom możemy obserwować ssaki w ich naturalnym środowisku.

Strona ośrodka