Pałac Władysława Reymonta, Kołaczkowo
Pałac znajduje się w doskonałej lokalizacji, ponieważ jest otoczony parkiem krajobrazowym. Za rezydencją naszym oczom ukażą się majestatyczne srebrne świerki oraz aleja lipowa idealna na romantyczny spacer. Na parterze możemy zwiedzić Izbę Pamięci dedykowaną Władysławowi Reymontowi. Kompleks pałacowy powstał, w pierwszej połowie XIX wieku, dzięki Tadeuszowi Grabskiemu. Niewątpliwie jest to miejsce pełne magii i natchnienia. To właśnie tutaj ponoć powstały słynne dzieła pisarza w tym fragmenty “Chłopów”.
Pałac, Mikuszewo 23
Pałac został wybudowany w 1890 roku w stylu eklektycznym i był własnością księcia Sachsen-Meiningen. Jego położenie jest wprost idealne na rowerowe przejażdżki czy spacery w cieniu drzew. Nawet miłośnicy wędkowania znajdą obok coś dla siebie. Obecnie znajduje się tutaj Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży „Mikuszewo”.
Darz Bór, Bugaj, Miłosław
Kolejne miejsce na trasie, gdzie oprócz zobaczenia budowli możemy zatopić się w otaczającą zieleń Żerkowsko-Czeszewkiego Parku Krajobrazowego. Zamek Myśliwski reprezentuje styl neogotycki i powstał w 1854 roku. Swoją formą nawiązuje również do średniowiecznej warowni. Do roku 1945 były tutaj hodowane bażanty, dlatego też niektórzy nazywają to miejsce Bażantownią.
Pałac w Miłosławiu, Bagatelka, Miłosław
Neorenesansowy zespół pałacowo-parkowy został odrestaurowany w latach 60′ XX wieku. To miejsce przechodziło wiele transformacji na przestrzeni lat począwszy od XVIII wieku. Aleje grabowe, które reprezentują najstarszą część parku są idealną przestrzenią na spacery. Znajduje się tutaj również akwen wodny wraz z trzema wyspami. Idąc alejami napotkamy pierwszy pomnik Juliusza Słowackiego, którego wzniesiono na terenach naszego państwa.
Miłosław – spacer po mieście
Spacerując po mieście warto udać się do późnogotyckiego kościoła parafialnego, który został wybudowany w 1620 roku. W latach 1843-45 został przebudowany na styl gotyku romantycznego. Projektantem tego przedsięwzięcia był Seweryn Mielżyński. Wnętrze świątyni jest okazale wyposażone. Późnorenesansowy ołtarz pochodzi z 1620 roku. Obok kościoła znajduje się neogotycka dzwonnica. Przy ulicy Zamkowej 21 stoi ewangelicki kościół, który dziś pełni funkcję Domu Kultury. W centralnym punkcie miasta został wzniesiony pomnik ku czci miłosławskich dzieci, które walczyły o utrzymanie mowy polskiej w szkołach w latach 1901–1904 i 1906–1907.
Klasztor Biechowo, Biechowo 12
Mieści się tutaj sanktuarium maryjne. Wnętrze kościoła ma styl rokokowy. Początek budowy świątyni datuje się na 1725 rok. Obecny klasztor został wzniesiony w 1765 roku dzięki Franciszkowi Kowalewskiemu. Budowa halowa reprezentuje styl późnobarokowy. Tłumnie przybywające do tego miejsca pielgrzymi kierują się do ołtarza głównego, gdzie chcą ujrzeć cudowny obraz Matki Boskiej Pocieszenia. W przyklasztornym ogrodzie możemy zobaczyć umieszczone w różnych miejscach stacje różańcowe pochodzące z 1976 roku.
Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich, Dzieci Wrzesińskich 13, Września
Muzeum mieści się w budynku dawnej szkoły, gdzie miał miejsce strajk przeciwko germanizacji polskiego szkolnictwa w 1901 roku. Te wydarzenie obiegło cały świat. Upór i zamiłowanie do ojczyzny dzieci z Wrześni do dziś nas zdumiewa. Instytucja działa od 1966 roku. Dzięki zbiorom wystawionym w muzeum możemy dowiedzieć się więcej o tym wydarzeniu jak i o historii miasta.
Spacer po Wrześni
Spacer możemy zacząć od przyjrzenia się miejskiemu ratuszowi, który powstawał w latach 1909- 1910 z projektu Emila Asmusa. W Sali Rady Miejskiej zobaczymy przepiękne witraże. Otaczające rynek kamieniczki pochodzą w większości z XX wieku. Na placu został wzniesiony pomnik upamiętniający strajk szkolny dzieci w obronie mowy polskiej. Kamienica Oscara Hauffa jest niewątpliwie najbardziej okazałym i ciekawym budynkiem w mieście. Znajdziemy ją przy ulicy Warszawskiej 5.
Rezerwat Archeologiczny Gród w Grzybowie, Grzybowo 10A
Niedaleko Wrześni znajdziemy jeden z większych średniowiecznych grodów. Jego początki sięgają lat 20. i 30. X wieku. W muzeum powstała sala dydaktyczna oraz wystawowa, biblioteka oraz pracownia archeologiczna. Znajdziemy tutaj odrestaurowane drewniane domy wraz z pełnym wyposażeniem i sprzętami codziennego użytku.