Centrum iluzji Wilno, Vokiečių g. 8, Vilnius, Litwa
Spacer po starym mieście i Etnodvaras, Didžioji g. 31, Wilno
Starówka jest centralnym obiektem zainteresowań wszystkich turystów przybywających do Wilna. Neoklasycystyczny ratusz był rekonstruowany w latach 1785-1799 przez architekta Wawrzyńca Gucewicza. To właśnie w tym budynku odbyłą się premiera opery Stanisława Moniuszki “Halka”. Na placu często organizowane są kiermasze czy festyny. Więc przy odrobinie szczęścia natraficie na jeden z nich. Na ratuszu umieszczono wizerunek św. Wawrzyńca, czyli herb Wilna. Spacerując uliczkami warto zwrócić uwagę na budynek filharmoniI wiedeńskiej powstały w XVI wieku. Przez lata był zmieniany przez co zyskał renesansowe elementy. W tych murach działy się przełomowe rzeczy w historii Wilna. Była tu pierwsza litewska księgarnia oraz 1905 roku odbyło się posiedzenie Wielkiego Sejmu Wileńskiego. Jeśli zgłodniejecie to polecamy miejsce z bardzo dobrą regionalną kuchnią oraz dobrymi cenami. Polskojęzyczni kelnerzy zapraszają każdego do restauracji ETNO DVARAS.
Cerkiew Ducha Świętego, Aušros Vartų g. 10, Wilno, Litwa
Pierwsza cerkiew prawosławna w tym miejscu była wzniesiona w 1597 roku. Niestety kolejno powstałe świątynie były niszczone przez wojny czy pożary. Obecny wygląd uzyskała w I połowie XVIII wieku. Po wejściu do cerkwi pierwszą rzeczą, którą każdy zauważa natychmiastowo jest niepowtarzalny, mocno nasycony zielony kolor głównego ołtarza. W podziemiach znajdują się szczątki męczenników Jana, Antoniusza i Eustachego, a ich wizerunki zostały namalowane nad nad głównym wejściem. Tuż obok budynku znajduje się dzwonnica z 1638 roku oraz klasztor żeński i męski.
Ostra Brama, Aušros Vartų g. 14, Vilnius, Litwa Ostra Brama, Aušros Vartų g. 14,
Chyba pierwszą rzeczą, która przychodzi nam do głowy, gdy pomyślimy o Wilnie to właśnie Ostra Brama. To o tym miejscu pisał Adam Mickiewicz w epopei narodowej “Pan Tadeusz”. Dziś niewątpliwie jest to miejsce kultu dla chrześcijan, ale kiedyś jego najważniejszą funkcją była obrona miasta. Możemy zauważyć strzelnice po zewnętrznej stronie bramy, które świadczą o jej wcześniejszym przeznaczeniu. W kaplicy znajdziemy oczywiście cudowny obraz Najświętszej Marii Panny – Matki Boskiej Miłosiernej zwany Madonną Ostrobramską lub Madonną Wileńską. Dzieło Martina de Vosa pochodzi z XVIII wieku i jest znane na całym świecie.
Bazylika archikatedralna św. Stanisława Biskupa i św. Władysława w Wilnie, Šventaragio g., Vilnius, Litwa
Klasycystyczna katedra jest najważniejszym miejscem kultu w całym kraju. Również posiada historyczne znaczenie dla państwa, ponieważ tutaj koronowano Zygmunta Augusta. W jej podziemiach leżą prochy św. Kazimierza, a w krypcie królewskiej spoczywają szczątki Aleksandra Jagiellończyka oraz jego dwóch żon. Szczególną uwagę turystów przykuwa urna z sercem Władysława IV Wazy. Obecny wygląd bazylika uzyskała w II połowie XVIII wieku. Tuż obok znajdziemy 57 metrową wieżę z dzwonnicą. Jest ona bardzo rozpoznawalnym symbolem Wilna. Na jej szczycie znajduje się najstarszy zegar miejski.
Zamek Dolny w Wilnie, pałac Władców WKL, Katedros a. 4, Vilnius, Litwa
Wiek XV oraz XVI dla zamku był przełomowy. Odbywały się tutaj spotkania polityczne, administracyjne oraz kulturalne. Niestety w XIX wieku został zniszczony przez działania rosyjskie i odbudowany dopiero w 2013 roku. W środku znajduje się renesansowa sala aż na 500 osób. W zamku znajduje się również Muzeum Narodowe. Możemy zobaczyć odrestaurowane zabytkowe wnętrza, które przeniosą nas w czasie. Jedna z wystaw przedstawia nam rozwój i historię najbliższego terenu. Oczywiście nie zabraknie rzeczy wykorzystywanych w życiu codziennym oraz uzbrojenia.
Uniwersytet Wileński, Universiteto g. 3, Vilnius, Litwa
Jest to jedna z najstarszych uczelni wyższych w Europie, a jej początków można szukać już w średniowieczu. To na tym uniwersytecie pierwszym rektorem został znany na całym świecie Piotr Skarga. Uczelnia również posiadała własną drukarnię. Dyplomem Uniwersytetu Wileńskiego mogą pochwalić się takie osobistości jak: Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Czesław Miłosz i oczywiście wiele innych. Teren należący do uczelni rozwijał się na przestrzeni lat. Dało to temu miejscu niejednorodny styl architektoniczny. Znajdziemy tutaj elementy gotyckie, renesansowe, barokowe czy klasycystyczne. Koniecznie zajrzyjcie do Kościoła Świętego Jana, który znajduje się tuż przy uniwersytecie, ponieważ jego wnętrze jest naprawdę imponujące.
Muzeum Adama Mickiewicza w Wilnie, Bernardinų g. 11, Wilno, Litwa
Muzeum znajdziemy tuż obok Uniwersytetu Wileńskiego w bloku, gdzie zamieszkiwał Adam Mickiewicz. Działa ono od 1911 roku. Stworzono tutaj cztery sale, gdzie zwiedzający mogą dowiedzieć się jak żył wielki wieszcz polski. Na największą uwagę zasługują przechowywane przez placówkę pierwsze wydania jego dzieł takich jak “Konrad Wallenrod” czy “Sonety”. Oczywistym faktem jest to, iż w muzeum promuje polską literaturę i kulturę. W jedną środę w miesiącu odbywają się tutaj spotkania literackie z autorami.