Trasa 160: Mejszagoła, Lubawa, Niemenczyn, Powiewiórka, Zułów

Trasy na motocyklTrasy na samochódTrasy na kamperKliknij i przewiń pod mapkę

Dwór Mejszagoła – Centrum rzemieślnictwa, Algirdo g. 4, Maišiagala, Litwa

Nawiguj

W dawnym dworku Houwaltów dziś znajduje się Centrum Rzemiosła Tradycyjnego, ale również swoją siedzibę posiada tam Dom Kultury oraz miejska biblioteka. Rezydencja została zbudowana na początku XIX wieku w stylu klasycystycznym z projektu Vileika Onufrijusa Houvaltasa. Najważniejszym zadaniem tego miejsca jest promowanie i kultywowanie dawnych zwyczajów i kultury litewskiej. W przygotowanych pomieszczeniach odbywają się warsztaty pod okiem specjalistów, gdzie każdy może stworzyć swoje unikalne dzieło sztuki metodą używaną przed laty. Za budynkiem Centrum znajduje się park, a tuż za nim zajazd z pysznym jedzeniem. Bez problemu zamówicie potrawy po polsku, gdyż należy on do polskiej rodziny.

Prelato Juozapo Obrembskio muziejus, Muzeum Ojca Prałata Józefa Obrembskiego, Šv. Antoniego ul. 5, Maišiagala, Litwa

Nawiguj

Muzeum Ojca Prałata Józefa Obrembskiego mieści się w plebani i jest jednym z oddziałów Muzeum Etnograficznego Wileńszczyzny. Miejsce nie tylko opowiada o życiu prałata, ale i również ukazuje nam historię Kościoła w XX wieku. Organizowane są tutaj wydarzenia edukacyjne, religijne oraz kulturalne.

Liubavas Manor Watermill, Vilnius, Litwa

Nawiguj

Miejsce to uchodzi za jedno z najbardziej urokliwych i romantycznych dworów na Litwie. Znajdujący się tutaj młyn jest jedynym odrestaurowanym w 100% obiektem tego typu w kraju. Każdy odwiedzający to miejsce ma okazję dowiedzieć się jak działa młyn wodny oraz poznać historię posiadłości wraz z jego oryginalnymi wnętrzami.

Strona muzeum

Open-air Museum of the Centre of Europe, Europos parko g. 302, Joneikiškės, Litwa

Nawiguj

To miejsce przypadnie do gustu miłośnikom sztuki, a przede wszystkim rzeźby. Cała ekspozycja mieści się w otwartej przestrzeni na 55 hektarach. Znajdziemy tutaj ponad 100 prac, które zostały wykonane przez artystów z 34 różnych krajów, między innymi M. Abakanowicz, D. Oppenheim czy S. LeWitt.

Strona parku

Parafia św. Michała Archanioła w Niemenczynie, Bažnyčios g. 13, Nemenčinė, Litwa

Nawiguj

W tym kościele, Msze Święte są odprawiane w naszym ojczystym języku. Pierwsza świątynia, która stała w tym miejscu została ufundowana przez Władysława Jagiełłę w 1387 roku, aby upamiętnić przyjęcie wiary chrześcijańskiej. Kościół, który widzimy dziś istnieje dzięki ofiarności parafian i został zaprojektowany przez Józefa Mackiewicza.

Muzeum etnograficzne Wileńszczyzny, Švenčionių g. 14, Nemenčinė

Nawiguj

Muzeum działa od 2000 roku. Ma szczególne znaczenie dla mieszkańców, ponieważ miasto zamieszkują różne narodowości: Litwini, Polacy, Rosjanie oraz Białorusini. Znajdziemy w nim około tysiąca eksponatów, które zostały przez nich ofiarowane. Są to rzeczy domowego użytku, meble, dzieła sztuki ludowej, książki, sprzęt używany do tworzenia rękodzieła, czy fotografie.

Strona muzeum

Kościół katolicki św. Kazimierza w Powiewiórce, Pavoverė, Litwa

Nawiguj

Kościół urzekł mnie swoim minimalizmem. Drewniana świątynia wraz z dzwonnicą widnieje na litewskiej liście dziedzictwa kulturowego. Michał Soroka ufundował budowlę w 1750 roku. Jednym z ważnych wydarzeń, które miały miejsce w tym kościele jest chrzest Józefa Piłsudskiego. Chrzcielnica oraz księga parafialna z wpisem w języku rosyjskim przetrwała do dziś.

Zułów, Dwór Piłsudskich, Litwa

Nawiguj

To właśnie w tej wsi w 1867 roku, urodził się znakomity marszałek Józef Piłsudski. 10 lat później dwór spłonął, a cała rodzina przeprowadziła się do Wilna. Ignacy Mościcki stworzył tam “rezerwat pamięci”, jednak Sowieci chcieli ukryć wszelkie ślady po marszałku i stworzyli tam sowchoz. Dziś możemy zwiedzić aleję Pamięci, fundamenty domu oraz pamiątkowy dąb.