Ethnographisches Dorf Vaisnoriske, Litwa
Muzeum Regionu Taurogi, Tauragnų Krašto Muziejus, A. Musteikio g.Tauragnai, Litwa
Niegdyś było to Muzeum Pamięci Teofilisa Tilvytisa (narodowego poety), które przekształcono całkowicie w Muzeum Regionu Tauragnai. Rzeczy, które należały do T. Tilvytisa zajmują największą część wystawową, ponieważ bardzo dobrze ukazują jak wyglądało codzienne życie za jego czasów. W placówce możemy się dowiedzieć więcej o historii regionu.
Dolina Taurogińska, Tauragno slėnis, Litwa
W Parku Narodowym Aukštaitija znajduje się najgłębsze jezioro na Litwie, nad którym możemy śmiało pozostać na noc wraz ze swoim kamperem. Jego najgłębszy punkt to aż 62 metry, przez co woda nawet w upalne dni pozostaje orzeźwiająca. Miejsce jest przygotowane dla turystów. Znajdziemy tutaj altanki, boiska sportowe, plac zabaw dla dzieci oraz pomost, przy którym możemy zacumować swoje łodzie.
Taurapilio piliakalnis, Litwa
Mimo niewyznaczonego dokładnie parkingu można tutaj swobodnie przenocować w swoim kamperze. Nad brzegiem jeziora Tauragni wznosi się kopiec Taurapilis, z którego widać pięknie panoramę na zieloną okolicę. To doskonałe miejsce na odpoczynek w cieniu drzew.
A. ir M. Miškinių literatūrinė-etnografinė sodyba, Juknėnų kaimas, Litwa
Miejsce to jest oddziałem Muzeum Historii Lokalnej w Utenie. W tej chacie urodzili się dwaj znani na całej Litwie bracia Miškini. Jeden z nich był poetą, zaś drugi tłumaczem. Ich dom stał się muzeum, gdzie możemy zobaczyć sprzęty gospodarstwa domowego oraz zdjęcia. W dawnym budynku gospodarczym została odrestaurowana szkoła, która powstała z inicjatywy rodziny Miškini. Organizowane są tutaj koncerty oraz festiwale literackie.
Kościół Wniebowstąpienia Pańskiego w Ucianie, Utenos Kristaus žengimo į dangų bažnyčia, Vytauto a. 1, Utena, Litwa
Nie wiadomo kiedy dokładnie powstał kościół. Podaje się dwie daty 1390 lub 1416 rok. Mówi się, że został on założony przez Jagiełłę. W XIX wieku dobudowano dzwonnicę, z której skradziono 3 dzwony podczas I wojny światowej. Niestety odzyskano tylko dwa.
Muzeum etnograficzne, Utenos krastotyros muziejus, Utenio a. 3, Utena, Litwa
Muzeum Historii Lokalnej Uteny działa od 1929 roku. Znajdziemy je w jednym z najstarszych budynków w mieście. Zgromadzone zostały tutaj przedmioty związane z historią miasta i regionu, począwszy od jej najstarszych lat działalności. Sztuka sakralna zajmuje tutaj dużą część wystawy. Dzięki temu miejscu możemy się dowiedzieć jak burzliwa była przeszłość tego miasta.
Utenos Laisvės kovų muziejus, Stoties g. 39, Utena, Litwa
Muzeum Walki o Wolność znajduje się w dawnej stacji kolejki wąskotorowej w Ucianie. Z pewnością czas spędzony w tym muzeum nie będzie zmarnowany. Możemy zagłębić się tutaj w burzliwą historię nie tylko Litwy, ale i również innych narodów Europejskich. Wystawy opowiadają o podziale Europy i o wydarzeniach z II wojny światowej. Wydarzenia z lat 1940-1965 są tutaj porównywane z życiem, które się toczyło za żelazną kurtyną. Przedstawiona dysproporcja daje zwiedzającym bardzo dużą dawkę wiedzy.
Utenos krastotyros muziejus, V. Valiusio keramikos muziejus, Topolių g. 7, Leliūnai, Litwa
To miejsce przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom sztuki. Powstało ono dzięki tutejszemu artyście Vytautas Valiuszis, który jest uznawany za mistrza garncarstwa na Litwie. Zgromadzone zostały tutaj różne gliniane naczynia używane dawniej przez mieszkańców. Pomiędzy wyrobami z ceramiki poustawiane są inne przedmioty oraz narzędzie wykorzystywane w gospodarstwach domowych. Na miejscu można oczywiście spotkać właściciela, który odpowie na Wasze wszystkie pytania.