Trasa 164: Palevene, Poniewież, Eriskiai

Trasy na motocyklTrasy na samochódTrasy na kamperKliknij i przewiń pod mapkę

Ekrano marių tiltas, Nevėžis, Panevėžys, Litwa

Nawiguj

Spacer wokół zapory Ekrano to dobry plan o każdej porze roku. Istnieje również możliwość odbycia rejsu statkiem po akwenie.

Palėvenės dvaras, Dvaro g. 7, Stirniškiai, Litwa

Nawiguj

Najlepsze lata tego majątku przypadają na koniec XIX wieku. Prężnie działała tutaj gorzelnia oraz młyn wodny. Znajdowały się tu również młocarnie parowe, które świadczyły o dobrze prosperującym miejscu. W okresie międzywojennym działalność rolnicza nie zwalniała tempa. Niestety, podczas II wojny światowej dwór został poważnie uszkodzony. Pałac posiada duży teren zielony, gdzie organizowane są uroczystości. Właściciel samodzielnie odbudowuje dwór i serdecznie zaprasza do odwiedzenia tego historycznego miejsca.

Strona dworu

Muzeum Historii Lokalnej Poniewież, Panevėžio kraštotyros muziejus, Vasario 16-Osios g. 23, Panevėžys, Litwa

Nawiguj

Muzeum powstało w XX wieku i funkcjonowało dzięki mieszkańcom, którzy ofiarowywali osobiste pamiątki. Wiele eksponatów dostarczyli uczniowie. Pozyskiwali one cenne znaleziska podczas wypraw archeologicznych organizowanych przez Towarzystwo Badań Krajoznawczych. W czasie II wojny światowej w budynku mieścił się szpital wojskowy. Dzięki zbiorom możemy dowiedzieć się więcej o historii i kulturze tego regionu. Wystawy są podzielone tematycznie oraz przedstawiają jak zmieniało się tutaj życie w różnych okresach czasu, np. podczas okupacji sowieckiej, odzyskaniu niepodległości czy okresu Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Strona muzeum

Plac Wolności Poniewież, Laisvės aikštė, Panevėžys, Litwa

Nawiguj

Plac Wolności to centralna część miasta. Znajdziemy tutaj okrągłą, podświetlaną nocą fontannę chodnikową. Nieopodal placu, przed wejściem do Senvage parku, został wzniesiony pomnik Wielkiego Księcia Litewskiego. To idealane miejsce na odpoczynek oraz spacer. Dzięki pomostowi na jeziorze Senvagė możemy zobaczyć z lepszej perspektywy instalację wodną, która znajduje się na środku akwenu.

Katedra Chrystusa Króla, Katedros a. 1, Panevėžys, Litwa

Nawiguj

Projekt budynku, który widzimy dziś należy do architekta R. Steikūnas i inżyniera Gordevičius. W środku powstały trzy nawy. Ołtarz główny był ufundowany przez biskupa Kazimierza Paltaroka. Nad tabernakulum znajduje się figura Chrystusa Króla, która została wyrzeźbiona przez Juozasa Zikarsa, czyli przez pierwszego, litewskiego profesjonalistę w tym fachu. Organy kościelne pochodzą z 1931 roku. Dwadzieścia unikatowych drewnianych rzeźb, które są umieszczone w katedrze należały do kościoła Debeikiai.

Kościół św. Trójcy w Poniewieżu, Nepriklausomybės a. 12, Panevėžys, Litwa

Nawiguj

Świątynia została wybudowana w 1803 roku. Od 1847 roku była miejscem świętym dla prawosławnych wiernych. Jednak w 1918 roku powróciła do poprzednich katolickich właścicieli. Po II wojnie światowej była tutaj sala wystawowa. Od 1989 roku katoliccy wyznawcy mogą znów przychodzić do świątyni na nabożeństwa.

Flax museum – Mill | Linų muziejus, Muzeum Lnu, Litwa

Nawiguj

Muzeum znajdziemy w wiatraku z 1880 roku, który przeszedł modernizację w 1994 roku. Dowiemy się tutaj jak przebiega obróbka lnu i jak ona wyglądała na przestrzeni lat. Na czterech kondygnacjach umieszczona została ekspozycja bielizny, gospodarstwa domowego, czy wszystkich sprzętów używanych dawniej i dziś do procesu przędzenia i wyrabiania różnych rzeczy z lnu.

Strona muzeum

Pašilių stumbrynas, Litwa

Nawiguj

Jest to największy park żubrów na Litwie. Pierwszych mieszkańców zagrody sprowadzono tutaj w 1971 roku. Po terenie poruszamy się wzdłuż wyznaczonej ścieżki edukacyjnej. Tuż przy wybiegu dla żubrów możemy wejść na wieżę obserwacyjną, z której rozpościera się widok na większą część zagrody,a co za tym idzie łatwiejszą obserwację życia tych zwierząt.

Strona zagrody