Trasa 169: Skorule, Rumszyszki, Kowno, Raudonodvaris

Trasy na motocyklTrasy na samochódTrasy na kamperKliknij i przewiń pod mapkę

Zamek Czerwony Dwór, Pilies tak. 1, Raudondvaris, Litwa

Nawiguj

To Krzyżacy pod koniec XIV wieku wznieśli ten zamek. Jednak po ich klęsce w bitwie pod Grunwaldem był siedzibą królewską. W późniejszych latach był on zamieszkany przez rodziny Radziwiłłów, Worłowskich, Zabiełłów oraz Tyszkiewiczów. Zamek uległ zniszczeniu podczas pożaru 1831 roku. Został odbudowany w stylu neogotyckim. Podczas wojny stał się bazą wojsk niemieckich. Drugi pożar strawił rezydencję w 1944 roku. Odremontowano go nadając mu renesansowy wygląd, który możemy dziś podziwiać. Warto zwrócić uwagę na okrągłą gotycką wieżę.

Strona zamku

Muzeum Fortu Kaunas IX, Žemaičių pl. 73, 47435 Kaunas, Litwa

Nawiguj

Fort powstał w 1909 roku. Podczas II wojny światowej był on miejscem kaźni Żydów. Życie straciło tutaj około 10 tysięcy osób. Muzeum opowiada historię okupacji niemieckiej oraz sowieckiej. Zobaczymy tutaj między innymi 76 mm armatę dywizyjną wz. 1942 (ZiS-3), 122 mm haubicę wz. 1938 (M-30) i armatę polowa M1877, kolekcję granatów czy pociski z czasów I wojny światowej. Trasa prowadzi przez bardzo ciasne korytarze, które nadają specyficzny charakter zwiedzaniu i doprowadzają nas między innymi do karceru czy studni.

Strona muzeum

Muzeum Wojskowe im. Witolda Wielkiego, Vytauto Didžiojo karo muziejus, K. Donelaičio g. 64, Kaunas, Litwa

Nawiguj

Muzeum działa od 1936 roku. W czasie okupacji sowieckiej i hitlerowskiej zniszczono wiele ekspozycji, które nie pasowały do ideologi okupantów. Dziś odwiedzający to miejsce mogą dowiedzieć się jakie sprzęty były używane podczas I czy II wojny światowej, ale również w czasach prehistorycznej Litwy. Głównym eksponatem jest wrak samolotu Lituanica, który przeleciał nad Atlantykiem w 1933 roku.

Strona muzeum

M.K. Čiurlionis Museum of Art, Narodowe Muzeum Sztuki M.K. Čiurlionis, V. Putvinskio g. 55, Kaunas, Litwa

Nawiguj

To jedno z najstarszych i największych muzeów sztuki na Litwie. Działa od 1921 roku. W placówce zostały zgromadzone prawie wszystkie prace najbardziej znakomitego litewskiego malarza, kompozytora oraz działacza publicznego MK Čiurlionisa. Oprócz obrazów artysty możemy posłuchac jego utworów muzycznych.

Strona muzeum

Šv. Mykolo Archangelo Bažnyčia, Kościół św. Michała Archanioła w Kownie, Nepriklausomybės a. 14, Kaunas, Litwa

Nawiguj

Pod koniec XIX wieku Rosjanie wznieśli tutaj sobór prawosławny w stylu bizantyjskim z pięcioma srebrnymi kopułami, które są jej znakiem rozpoznawalnym. Jednak po I wojnie światowej cerkiew przejęli Katolicy. Później znajdowała się tutaj galeria sztuki. Jednak od kiedy Litwa odzyskała niepodległość kościół zwrócono katolickim wiernym.

Klasztor w Pożajściu, T. Masiulio g. 31, Kaunas, Litwa

Nawiguj

Klasztor Kamedułów powstał dzięki wpływowej rodzinie Paców w XVII wieku. To niewątpliwie jeden z najbardziej okazałych architektonicznie budowli w stylu dojrzałego baroku. Wnętrze zdobią dzieła wykonane przez włoskich twórców takich jak Giovanni Battista Frediani, braci Pietro i Carlo Puttini, Joano Meri czy Giuseppe Rossi. Do dziś zachowało się aż 140 fresków ukazujących sceny ze Starego i Nowego Testamentu.

Litewskie muzeum ludowego gospodarstwa domowego, L. Lekavičiaus g. 2, Rumšiškės, Litwa

Nawiguj

To największy skansen na Litwie jak i w całej Europie. Miejsce przenosi nas do czasów chłopów i mieszczan litewskich w okresie od XVIII do XX wieku. Zobaczymy tutaj jak wyglądało ich codzienne życie. W chatach znajdują się różne sprzęty, narzędzia czy tradycyjny wystrój. Ukazana jest tutaj również historia deportacji i ruchu oporu. Polecam odwiedzić to miejsce podczas ich regionalnych świąt, ponieważ celebrują je tutaj tak jak ich przodkowie.

Strona muzeum

Skaruliu Sv. Onos baznycia, Jonavos 2-oji parapijos baznycia, Skarulių g. 45, Jonava, Litwa

Nawiguj

Gotycki kościół powstał w XVII wieku z fundacji Andriejusa Skarulskisa jako podziękowanie Bogu za spokojną pielgrzymkę. Pod koniec II wojny światowej zamordowano tutaj duchownych, których potem pochowano na parafialnym cmentarzu. Ołtarz główny przedstawia obraz św. Anny oraz rzeźby świętych.