SKI & SUN Świeradów Zdrój, Źródlana 7, Świeradów Zdrój
SKI & SUN Świeradów Zdrój to kompleks narciarski oraz schronisko, które oferuje przepyszne jedzenie. Ośrodek rekreacyjny udostępnia bogatą infrastrukturę narciarską, w tym wielorakie trasy narciarskie o różnym stopniu trudności, wyciągi narciarskie, stoki dla snowboardzistów oraz profesjonalne zaplecze serwisowe. Dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z narciarstwem, dostępne są również szkółki narciarskie prowadzone przez doświadczonych instruktorów.
Regularnie dośnieżana, 2500 m oświetlona trasa narciarska o zróżnicowanym nachyleniu sprosta oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających narciarzy. Sama kolej gondolowa ma długość 2172 m. Narciarze biegowi również znajdą coś dla siebie- czeka na nich „Izerski Szlak Cietrzewia”, który w lecie służy za szlak pieszy. Można się nim dostać do m.in. najsłynniejszego schroniska w tych okolicach- Chatki Górzystów.
Wieża Widokowa na Młynicy, Świeradów Zdrój
Młynica to szczyt Gór Izerskich, położony na wysokości 653 m n.p.m. Znajduje się na nim darmowa, prawie 34- metrowa wieża widokowa, z której rozpościera się widok na Pogórze Izerskie. Posiada dwie platformy widokowe- pierwsza na poziomie 15,5 m, a druga- 23,7 m. Aby się tam dostać należy pokonać 148 schodów. Na szczycie czekają lunety oraz kamery do obserwacji widnokręgu. Jest to alternatywa dla płatnej wieży SKI & SUN. Samo dojście z parkingu to ok. 200 m szutrową, a potem leśną drogą.
Izerski punkt antygrawitacyjny, Strażacka 5, Świeradów Zdrój
Po zejściu z Młynicy udajemy się do miejsca, gdzie grawitacja nie działa. A przynajmniej według ludzkiego oka ;). Izerski punkt antygrawitacyjny budzi wiele kontrowersji. Niektórzy uważają go za złudzenie optyczne spowodowane ukształtowaniem terenu, inni za anomalię grawitacji. Bez względu na to, jaką teorię się wybierze, warto samemu to przetestować.
Samochody i inne obiekty wydają się poruszać pod górę, co przeczy logice. Miejsce to można łatwo odnaleźć, dzięki wyraźnemu oznaczeniu głazem z płaskorzeźbą.
Grota Czerniawa, Sanatoryjna 32, Świeradów Zdrój
Na prawym brzegu Czarnego Potoku znajdziemy małą jaskinię- Grotę Czerniawa. Ukazuje ona skały, które tworzą Góry Izerskie. Ma długość kilku metrów i jest łatwo dostępna. Wejście do groty jest zastawione, ale można na nią spojrzeć od góry. Obok znajduje się kamień z nazwą oraz symbolem jaskini.
Jest to dobre miejsce wypadowe na np. Smrek 9 czy Stóg Izerski. Widoki, które będziemy mieć po drodze, z pewnością wynagrodzą nam “trudy” wycieczki.
Wodospady na Czarnym Potoku, Czerniawa Zdrój, Świeradów Zdrój
Czarny Potok płynący przez malownicze tereny Gór Izerskich, tworzy kilka imponujących wodospadów. Powstały jako zabezpieczenie przed spadającymi kamieniami i głazami niesionymi przez gwałtowny nurt potoku. Niedaleko znajduje się zielony szlak turystyczny, którym można dostać się do schroniska na Stogu czy na Smreka.
Aby dostać się do wodospadów trzeba pójść pieszo. Nie ma możliwości podjechania samochodem, ale droga nie jest długa- ma ok. 500 m.
Czarny szlak na Czerniawską Kopę, Górzysta 1, Świeradów Zdrój
Kampery zostawiamy na parkingu, do którego prowadzi NAWIGUJ i udajemy się na wędrówkę czarnym szlakiem w kierunku Czerniawskiej Kopy. Wzniesienie ma 766 m n.p.m. Po drodze możemy dostrzec drewniane rzeźby przedstawiające zwierzęta m.in. sowę czy niedźwiedzia. Później zaczyna się bardziej strome podejście, ale nie powinno dostarczyć większych problemów.
Na szczycie Czerniawskiej Kopy znajduje się 15- metrowa wieża widokowa, z której możemy podziwiać przepiękną okolicę m.in. Sępią Górę czy Góry Kaczawskie. Po wędrówce można odpocząć na ławeczkach, które są u stóp wieży.
Ze szczytu można zejść dwoma trasami- albo tą, którą przyszliśmy, albo dłuższą, prowadzącą do Kamienia “Dolina młodości”.
Czarci Młyn, Lwówecka 5, Świeradów Zdrój
Legenda związana z młynem opowiada historię młodzieńca imieniem Bożydar, który dzięki diabelskiej radzie osiągnął bogactwo i ożenek, ale zapłacił za to tragicznym losem. Młynarz wylądował w piekle, a sam młyn spłonął od uderzenia pioruna. Na jego miejscu, w 1890 r. powstał młyn z cegieł. Aby upamiętnić tę historię, nazwano go Czarcim Młynem.
Zabytkowy młyn z kołem napędzanym wodą jest jednym z nielicznych zachowanych tego typu obiektów w regionie. Obecnie pełni rolę Muzeum Chleba. W jego wnętrzu zachowane są oryginalne maszyny i urządzenia młyńskie z tamtego okresu. Oprócz zwiedzania, w młynie odbywają się również warsztaty, tj. wypiekanie chleba czy tworzenie zakwasu, skierowane zarówno do grup, jak i turystów indywidualnych.
Podziemna trasa turystyczna “Kopalnia św. Jana”, Krobica
Kopalnia św. Jana w Krobicy to jedna z najstarszych kopalń w Polsce. Swoje początki ma w XVI w., gdy wydobywano tu rudy cyny i kobaltu. Podziemna trasa turystyczna przenosi odwiedzających w barwne i wąskie korytarze, gdzie surowość trasy i kopalniany mrok dodają tajemniczego klimatu. Przewodnicy opowiadają fascynującą historię kopalni, górnictwa i życia górników, zaskakując nieznanymi ciekawostkami.
Atrakcja prezentuje zachowane pozostałości wyrobisk oraz elementy wyposażenia kopalni czy narzędzia używane przez górników. Na powierzchni znajduje się geopark, czyli 8- kilometrowa ścieżka naziemna.
Nowy operator kopalni zmienia jej oblicze, koncentrując się na odkrywaniu nowych korytarzy i poszukiwaniu interesujących artefaktów górniczego dziedzictwa.