Trasa 217: Radomierzyce, Zgorzelec, Görlitz

Trasy na motocyklTrasy na samochódTrasy na kamperKliknij i przewiń pod mapkę

Kawiarnia w Starym Młynie, Radomierzyce 73

Nawiguj

Kawiarnia w Starym Młynie znajduje się w budynkach gospodarczych przy dawnym młynie. Oferują szeroki wybór kaw, napojów, ciast oraz domowych obiadów w dni świąteczne. Lokal słynie z wykorzystywania naturalnych składników oraz świeżych przypraw i ziół.

Sam młyn ma ponad 300 lat i można go zwiedzać. Jest pełen oryginalnego wyposażenia, które służyło młynarzom do 2000 r. Znajduje się blisko Jeziora Berzdorfer oraz niemieckich ścieżek rowerowych.

Miejski Dom Kultury, Parkowa 1, Zgorzelec

Nawiguj

Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu, znany również jako Górnołużycka Hala Chwały, został zaprojektowany w stylu neobarokowym i neoklasycystycznym. Wzniesiono go na przełomie XIX i XX w. jako pomnik upamiętniający dwóch niemieckich cesarzy: Wilhelma I i Fryderyka III.

Wnętrze budynku łączy w sobie cechy zabytkowej budowli oraz pomnika. Możemy tam znaleźć marmurowe posągi pierwszych niemieckich cesarzy, a także płaskorzeźby symbolizujące siłę, mądrość, wolność i sprawiedliwość. Na górnym piętrze znajdują się posągi wielkich paladynów, tj. Bismarcka, Moltke i Roona. Centralnym punktem jest kopuła o wysokości 42 m, zwieńczona koroną cesarską, która okrywa główną salę – Halę Chwały. Na fasadzie zewnętrznej umieszczono rzeźby przedstawiające sceny związane z wojną i pokojem. Na szczycie budynku możemy zobaczyć posągi przedstawiające Wiktorię, a na froncie bocznym rzeźby symbolizujące sztukę, historię i rzemiosło, handel i żeglugę, przemysł oraz rolnictwo.

Muzeum Łużyckie, Daszyńskiego 15, Zgorzelec

Nawiguj

Kameralne, ale dobrze wyposażone muzeum, które opowiada o historii regionu. Gromadzi eksponaty związane z kulturą i życiem codziennym mieszkańców Polskich Górnych Łużyc, zwłaszcza Zgorzelca. Można w nim zobaczyć np. zrekonstruowaną izbę domu przysłupowego czy wnętrze chaty łużyckiej. Muzeum oferuje również wystawy czasowe oraz warsztaty archeologiczne.

Strona muzeum

Dom Jakuba Boehme, Daszyńskiego 12, Zgorzelec

Nawiguj

Niedaleko od Muzeum Łużyckiego znajduje się dom Jakuba Böhme- niemieckiego szewca, a zarazem mistyka, filozofa i teologa, urodzonego w 1575 r. niedaleko Zgorzelca. Jego prace skupiały się na zagadnieniach związanych z naturą Boga, kosmologią oraz duchową przemianą człowieka. W Zgorzelcu mieszkał i pracował przez większość swojego życia.

Gdy uzyskał tytuł mistrza szewskiego, zgodnie z przepisami, musiał zawrzeć małżeństwo i nabyć nieruchomość w mieście w ciągu sześciu miesięcy. Kupił dom w centrum Zgorzelca, położony obecnie na ul. Daszyńskiego 12 i wziął ślub z Katarzyną Kuntzschmann, córką mistrza cechu rzeźników. W kamienicy znajduje się stała wystawa poświęcona życiu i twórczości teologa.

Strona domu

Most staromiejski Zgorzelec-Görlitz, Zgorzelec

Nawiguj

Most łączący polski Zgorzelec z niemieckim Görlitz. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z roku 1298. Pierwotnie był drewniany, jednak musiał być często naprawiany ze względu na np. obciążenie przez wozy kupieckie, pożary, powodzie i wojny. W latach 1906/1907 zastąpiono go nowoczesnym mostem kamiennym z metalowymi łukami. Niestety, w 1945 r. wojska niemieckie zniszczyły go podczas wycofywania się. Dopiero w 2004 r. oficjalnie otwarto nowy, który służy do dzisiaj.

Przez most Staromiejski przebiegają szlaki pielgrzymkowe, które mają połączenie z Camino de Compostela. Na moście istniało także przejście graniczne Zgorzelec-Görlitz. Wzdłuż rzeki znajdują się historyczne budowle, które kiedyś były młynami.

Kościół św. Piotra i Pawła, b. d. Peterskirche 9, Görlitz, Niemcy

Nawiguj

Przechodząc przez most na niemiecką stronę, sugeruję udać się do Kościoła św. Piotra i Pawła. Jego potężne prezbiterium z wysokim miedzianym dachem, sięgające 72 m, stanowi zarówno świadectwo dawnego charakteru obronnego miasta, jak i jego bogactwa. Zbudowany w latach 1425-1497 jest największą świątynią halową w Saksonii. Pod prezbiterium mieści się krypta, w której znajduje się kaplica dedykowana św. Jerzemu. Na uwagę zasługuje prospekt organowy z 1703 r., znany jako “organy słoneczne”. Ich twórcą był włoski organmistrz Eugenio Casparini.

Rynek Görlitz, Niemcy

Nawiguj

Będąc w Görlitz nie sposób ominąć tutejszego rynku, który znajduje się ok. 300 m od kościoła św. Piotra i Pawła. Zachęcam do odwiedzenia zarówno Rynku Górnego, jak i Dolnego, jednak to ten drugi, bardziej mi się spodobał.

Rynek Dolny to centralny plac na Starym Mieście, którego historia sięga XIII w. Obszar północnej części był wykorzystywany przez rolników, podczas gdy rzemieślnicy zajmowali południową część. W sercu placu znajduje się blok śródrynkowy, na którym mieszczą się liczne obiekty, m.in. Stary i Nowy Ratusz, Waga Miejska, Schönhof oraz Rathausapotheke.

Budynek Wagi Miejskiej był miejscem poboru ceł. Fasada budynku ozdobiona jest kolumnami i popiersiami przedstawiającymi znane postacie związane z miastem. Zaś Schönhof to najstarsza renesansowa kamienica w Niemczech, w której mieści się nasz kolejny punkt na trasie, czyli Muzeum Śląskie.

Muzeum Śląskie, Brüderstraße 8, Görlitz, Niemcy

Nawiguj

Muzeum przedstawia sztukę rękodzielniczą Śląska i 900 lat jego historii. Wyjątkowa architektura renesansowa oraz nowoczesne techniki prezentacji eksponatów zachęcają do odwiedzenia tego miejsca.

Placówka oferuje cenne eksponaty z dziedziny rzemiosła artystycznego oraz dzieła sztuki, które zyskały międzynarodową sławę, np. szkło z Karkonoszy czy ceramika z Bolesławca. W muzeum znajduje się również filiżanka z królewskiej manufaktury w Berlinie, która upamiętnia wniesienie na lektyce w 1830 r. króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III na szczyt Śnieżki. Wszystkie informacje są dostępne zarówno w języku niemieckim, jak i polskim.

Muszę podkreślić, że Görlitz to miejsce pełne atrakcji- ma ponad 4 tys. zabytków. Nie mogę się doczekać, aby ponownie odwiedzić to miasto i stworzyć kolejne trasy!

Strona muzeum