Trasa 221: Żelazno, Trzebieszowice, Bystrzyca Kłodzka, Międzygórze, Gniewoszów

Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓDTrasy na KAMPERKliknij i przewiń pod mapkę

Pałac Żelazno, Żelazno 54

Nawiguj

Pałac Żelazno został zbudowany w stylu barokowym pod koniec XVIII w., kiedy to Johann Karl Pelcke na miejscu spalonego dworu, wzniósł piękną rezydencję. Pałac wielokrotnie zmieniał właścicieli i przeszedł przez różne fazy przebudowy, a obecnie znajduje się w rękach prywatnych. Oprócz bogatej architektury, pałac otacza również urokliwy park, który w XIX w. przyciągał licznych turystów z pobliskiego Lądka Zdroju.

Niestety, pałacu nie da się zwiedzać wewnątrz- możliwe jest tylko podziwianie go z zewnątrz.

Hotel Zamek na Skale, Trzebieszowice 151

Nawiguj

Zamek Na Skale to nie tylko imponująca budowla, ale także fascynujące miejsce pełne historii i legend. Na stromym brzegu rzeki Białej Lądeckiej, pierwotnie znajdowała się siedziba rycerska zbudowana z kamienia i drewna. Już w XVI w., na gruzach tej budowli, zaczęto wznosić elegancki dwór w stylu renesansowym. Po dziś dzień można dostrzec resztki kamiennych ścian w piwnicach.

Obecne wnętrza zachwycają drewnianymi elementami oraz przepięknym wystrojem. Podczas zwiedzania można podziwiać wiele zabytkowych elementów, tj. klatka schodowa czy sale o bogatej dekoracji oraz przepiękny park. Pani przewodnik przenosi w czasie opowiadając o historii zamku, ale również wspomina ciekawe anegdoty i legendy. Np. o romansie i tragicznej śmierci ukochanego, która jest opisana w książce “Śmierć, bale i skandale. Arystokraci, kolekcjonerzy, skandaliści”.

Zamek, który był świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych, przeszedł gruntowną renowację i funkcjonuje jako hotel, który przyciąga gości z całego świata.

Strona zamku

Baszta Kłodzka, Stefana Okrzei 15/13, Bystrzyca Kłodzka

Nawiguj

Baszta Kłodzka, zbudowana na początku XIV w, cechuje się obecnością otworów strzelniczych w najwyższej kondygnacji oraz rzygaczy służących do odprowadzania wody deszczowej. Podczas remontu w XX w., wieżę Baszty Kłodzkiej wyposażono w otynkowany szpic oraz otworzono dla zwiedzających taras widokowy. Hełm, pierwotnie drewniany, został zastąpiony ceglanym ostrosłupem. Na murach baszty od strony ulicy Okrzei widoczne są ślady po daszku Bramy Kłodzkiej, która była połączona z basztą prostokątnymi otworami na dwóch kondygnacjach, zamurowanymi po jej wyburzeniu.

Przez 89 stromych stopni prowadzących na szczyt wieży, można dotrzeć do tarasu widokowego, z którego rozciąga się panorama na okoliczne pasma górskie. Są to np. Góry Bystrzyckie i Masyw Śnieżnika.

Jeśli traficie na zamkniętą basztę to udajcie się do informacji turystycznej oddalonej o ok. 100 m. Panie z chęcią Wam otworzą 🙂

Muzeum Filumenistyczne, Mały Rynek 1, Bystrzyca Kłodzka

Nawiguj

Z baszty udajemy się do Muzeum Filumenistycznego, które istnieje już od 60 lat i zajmuje się gromadzeniem, zabezpieczaniem oraz eksponowaniem przedmiotów związanych z historią wzniecania ognia. Głównym elementem kolekcji są różnorodne przedmioty związane z zapalniczkami i zapałkami, np. zapalniczki lontowe, benzynowe, gazowe, elektryczne, chemiczne, a także krzesiwa metalowe i skałkowe. Zbiory obejmują również opakowania i etykiety zapałczane z Polski, Europy oraz innych regionów świata.

Muzeum mieści się w dawnym kościele ewangelickim i szkole parafialnej. Kolekcja obejmuje nie tylko eksponaty związane z filumenistyką, ale także przedmioty związane z historią regionu, od najdawniejszych czasów po współczesność.

Strona muzeum

Podziemna Trasa Turystyczna Bystrzyca Kłodzka, Kupiecka 4, Bystrzyca Kłodzka

Nawiguj

Z muzeum możemy podejść do podziemi Bystrzycy Kłodzkiej, Pierwsze komory podziemne zostały odkryte w 2000 r., a w ciągu kolejnych lat otworzono piętnaście następnych. Aktualnie do zwiedzania udostępnione są dwie komory, połączone tunelem, mieszczące się pod budynkiem Biblioteki Publicznej.

Podziemna trasa prowadzi przez stary browar, którego budowę rozpoczęto w 1883 r. oraz dawne pomieszczenia więzienne i lochy. Wykorzystywane były one przez np. UB.

Podobnie jak w przypadku baszty, aby zwiedzić tę atrakcję musicie udać się do informacji turystycznej. Panie otworzą podziemia i umożliwią poznanie historii tego miejsca.

Rynek, pl. Wolności, Bystrzyca Kłodzka

Nawiguj

Po podziemiach udajemy się na kolejny spacer. Tym razem odwiedzimy rynek, jednak po drodze możemy zobaczyć datowany na XVI w. pręgierz. Został on wykonany z piaskowca i wznosi się na wysokość ponad 3,4 m. Pełnił nie tylko funkcję praktyczną, jako narzędzie kar, lecz także miał znaczenie symboliczne, przypominając mieszkańcom miasta o obowiązującym prawie i moralności. Na jego cokole umieszczono inskrypcje datujące i przypominające o karach za złamanie prawa.

Docierając do rynku, naszym oczom ukazują się renesansowe i barokowe kamienice z XVI i XVII w. oraz neogotycki ratusz wraz z wieżą zegarową. Na placu znajduje się także Kolumna Trójcy Świętej, która miała propagować wiarę katolicką i symbolizować walkę Kościoła z Szatanem. 150 m dalej znajduje się kościół św. Michała Archanioła- jest on położony w najwyższym punkcie miasta.

Rezerwat Wodospad Wilczki, Wojska Polskiego 10, Międzygórze

Nawiguj

Rezerwat zlokalizowany w Masywie Śnieżnika, oferuje nowoczesne ścieżki spacerowe, tarasy widokowe oraz historyczne atrakcje, np. mostek z czasów Marianny Orańskiej. Został założony w 1958 r. na powierzchni 2,75 ha. Obejmuje obszar wokół wodospadu, kotła i przełomu Wilczki. Roślinność rezerwatu jest bogata- obejmuje stare lasy bukowe oraz różnorodne gatunki roślin, m.in. żywiec gruczołowaty czy kokoryczka okółkowa. 

Sam wodospad Wilczki jest drugim co do wysokości w Sudetach wodospadem- jego wysokość to 22 m. Woda spada z progu o szerokości około 3 m do kotła eworsyjnego, wyżłobionego w łupkach łyszczykowych. 

Jest to dobry punkt startowy do górskich wycieczek. W okolicy przebiega czerwony szlak prowadzący z Międzygórza na szczyt Góry Iglicznej.

Zamek Szczerba, Gniewoszów

Nawiguj

Zamek Szczerba to dawna warownia w Sudetach Środkowych. Choć obecnie są to ruiny, zachowały się one w imponującym stanie. Istnieją przypuszczenia, że gród na tym terenie mógł już istnieć w XI w. w okresie sporów terytorialnych. Pierwsze wzmianki o kamiennym zamku pochodzą z późniejszego okresu, tj. XIII w. 

W okolicy znajduje się Jaskinia Solna Jama, która jest jedyną grotą w Górach Bystrzyckich. Powstała w wyniku wypłukiwania marmurów przez wodę, tworząc soczewkę wśród łupków metamorficznych. Ma około 50 m długości i składa się z korytarza, który rozgałęzia się – jedna odnoga prowadzi do komory z jeziorkiem krasowym, druga kończy się syfonem wodnym. 

Co ważne, w okolicy zamku nie ma zasięgu, więc upewnijcie się, że macie pobraną mapę ;).