Trasa 224: Kudowa Zdrój, Pstrążna

Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓDTrasy na KAMPERKliknij i przewiń pod mapkę

Ekocentrum Parku Narodowego Gór Stołowych, Słoneczna 31, Kudowa-Zdrój

Nawiguj

Ekocentrum jest ośrodkiem edukacyjno-muzealnym Parku Narodowego Gór Stołowych. Umożliwia lepsze poznanie walorów przyrodniczych i kulturowych tego regionu. Posiada innowacyjną, interaktywną ekspozycję, która będzie fascynująca zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

Obecnie prezentowana jest ekspozycja przedstawiająca przyrodę Gór Stołowych, zarówno faunę i florę, jak i historię powstania pasma górskiego oraz jego kształtowanie się. Dodatkowo, pokazane są walory turystyczno-krajoznawcze Parku. Ponadto, w placówce znajduje się ekspozycja dawnego Muzeum Żaby, czyli m.in.: wizerunek tych płazów, ich życie oraz wizerunek w kulturze masowej.

Oferta Ekocentrum obejmuje również lekcje, warsztaty, prelekcje multimedialne oraz organizację konferencji i szkoleń. Placówka jest czynna codziennie, a wstęp jest bezpłatny.

Zalecam wcześniejsze umówienie się na wizytę :).

Strona ekocentrum

Muzeum Zabawek, Zdrojowa 46B, Kudowa-Zdrój

Nawiguj

Muzeum Zabawek jest stworzone z pasji do zabawek oraz wszystkiego, co z nimi związane: historii, sztuki, wspomnień dzieciństwa i tradycji. Pierwotnie zabawki przechowywane były w domu jako rodzinne dziedzictwo, przekazywane z pokolenia na pokolenie. To niesamowite miejsce wciąga dorosłych tak bardzo, że bawią się tam równie świetnie, jeśli nie lepiej niż dzieci.

Muzeum gromadzi historyczne zabawki od starożytności po lata 80. XX w., obejmujące różnorodne formy zabawkarstwa europejskiego. Eksponaty obejmują teatrzyki domowe, szopki bożonarodzeniowe, zabawki filmowe, lalki, klocki, militaria, zabawki optyczne i wiele innych, stanowiąc swoiste miniatury historii kultury materialnej ludzkości.

Placówka organizuje również warsztaty, podczas których uczestnicy mogą samodzielnie tworzyć drewniane zabawki, np. łamigłówko-układankę czy akrobatę. Nagrodą za udział jest Certyfikat Mistrza Zabawkarstwa, a wykonane zabawki stają się własnością ich autorów.

Strona muzeum

Park Zdrojowy, al. Jana Pawła II, Kudowa-Zdrój

Nawiguj

Kierując się w stronę następnej atrakcji, czyli Parku Zdrojowego, po drodze mijamy aptekę “Pod Lwem”, która istniała w tym budynku już od XIX w.

Sam park to miejsce, które otacza serce miasta przyrodniczym pięknem i historycznymi zabytkami. Położony u stóp Góry Parkowej, gdzie źródła wód mineralnych przyciągają turystów i kuracjuszy. Przechadzając się po parku, warto zatrzymać się przy punkcie widokowym “Altanka Miłości”, skąd rozpościera się malowniczy widok na okolicę miasta. Różnorodność roślinności, urocze alejki spacerowe i malowniczy staw z karpiami, kaczkami i łabędziami tworzą niepowtarzalny klimat tego miejsca. Park zakończony jest stawem, a dalej rozciąga się już granica z Czechami.

Architektoniczne perły jak “Pijalnia Wód Mineralnych”, sanatorium “Polonia” i sanatorium “Zameczek” dopełniają atmosferę Parku Zdrojowego, czyniąc go sercem uzdrowiska. Wnętrze pijalni jest jasne i przestronne, a odwiedzający mogą spróbować dwóch rodzajów wód leczniczych: wody “Śniadecki” i wody “Marchlewski”.

Muzeum Minerałów i Kamieni Szlachetnych, Zdrojowa 41, Kudowa-Zdrój

Nawiguj

Muzeum posiada bogate zbiory minerałów i skamieniałości, zgromadzone przez Wojciecha Sokołowskiego przez ponad 40 lat. Znajdują się tu niezwykłe okazy pochodzące z Polski, Europy, Azji i Ameryki, tj. agaty, ametysty, jaspisy, a także skamieniałe drewno z Kotliny Kłodzkiej, meteoryt z Afryki oraz jaja dinozaurów z Pustyni Gobi. Muzeum może poszczycić się jedną z najlepszych na świecie kolekcji minerałów z Dalniegorska i Kerczu, a także ciekawymi okazami z nieczynnej kopalni siarki w Machowie koło Tarnobrzegu.

Eksponaty prezentowane są w sposób żywy, a większość z nich została znaleziona osobiście przez pana Wojciecha podczas licznych wypraw i wędrówek. Obok muzeum znajduje się sklep oferujący wyroby jubilerskie oraz minerały.

Strona muzeum

Kaplica Czaszek, Stanisława Moniuszki 8a, Kudowa-Zdrój

Nawiguj

Na początku muszę zaznaczyć, że nie ma możliwości fotografowania wnętrza kaplicy, dlatego są tylko zdjęcia z zewnątrz. Kadry, które przedstawiają środek pochodzą z kościoła św. Bartłomieja.

Kaplica Czaszek zbudowana w stylu barokowym w XVIII w., jest jednym z trzech podobnych obiektów w całej Europie i jedynym w Polsce. Inicjatywę budowy podjął proboszcz parafii, Wacław Tomaszek, który zebrał czaszki i kości zmarłych na skutek zarazy oraz ofiar wojen śląskich.

Wnętrze kaplicy zostało wyłożone około 3 tysiącami czaszek i kości ludzkich, które są świadectwem przemijania życia oraz tragicznych wydarzeń historycznych. Dodatkowo, pod podłogą kaplicy, w krypcie, spoczywa jeszcze kilkadziesiąt tysięcy szczątków ludzkich. Kaplica ta pełni funkcję nekropolii, będąc miejscem zadumy nad przemijaniem oraz miejscem upamiętnienia ofiar przeszłości.

Obok kaplicy znajduje się murowana dzwonnica z XVII w., ozdobiona ornamentem z barwnych płytek łupku oraz tarczami zegarowymi. Dalej, położony jest kościół św. Bartłomieja z XVII wieku, cechujący się bogatym wyposażeniem wnętrza, barokowym ołtarzem oraz freskami na suficie. Za kościołem znajduje się cmentarz z grobami ludzi różnych kultur, co świadczy o zróżnicowanej historii tych ziem.

Szlak Ginących Zawodów, Bolesława Chrobrego 43A, Kudowa-Zdrój

Nawiguj

Zaledwie 200 m od Kaplicy Czaszek znajduje się Szlak Ginących Zawodów. To miejsce, gdzie można doświadczyć autentycznych pokazów garncarstwa, tkactwa, kowalstwa oraz tradycyjnego pieczenia chleba. Zwiedzający mogą także odwiedzić mini zoo, gdzie zobaczą różnorodne zwierzęta, w tym alpaki, pawie i strusie.

Historia tego miejsca sięga 2001 r., kiedy to właściciel wraz z pomocnikami, pojechał do oddalonej o 500 km wsi Potok, aby nabyć wiatrak. Miał on być początkiem obiektu. Wnętrze i podstawa wiatraku są oryginalne, jednak schody i wykończenie zewnętrzne jest wykonane na nowo. Każdy element atrakcji, od warsztatów garncarskich po chatki z dawnym sprzętem, stanowi podróż w przeszłość, ukazującą ginące zawody i tradycje wiejskiego życia.

Strona muzeum

Ruchoma szopka w Czermnej, Tadeusza Kościuszki 101, Kudowa-Zdrój

Nawiguj

Ruchoma szopka powstała dzięki samoukowi, Františkowi Stepanowi, który przez 20 lat rzeźbił w drewnie lipowym blisko 250 miniaturowych postaci ludzkich. Szopka, mająca ok. 4 m długości, 1 m szerokości i 1 m głębokości, obrazuje życie mieszkańców Czermnej i okolic w XIX w. W 1927 r. została podłączona do prądu, co ożywiło zastygłe figurki.

W obiekcie można również podziwiać drewniane organy piszczałkowe, składające się z 270 głosów i 10 rejestrów, które powstały w latach 1930–1938. Zarówno szopka, jak i organy, można podziwiać codziennie, a zwiedzanie jest możliwe za symboliczną opłatą, która pomaga w utrzymaniu tego dzieła sztuki ludowej.

Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego. Skansen w Pstrążnej, Pstrążna 14, Kudowa-Zdrój

Nawiguj

Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego gromadzi obiekty i zabytki budownictwa oraz kultury ludowej z okresu od XVIII do początków XX w. Skansen składa się z kilkunastu zabytkowych obiektów, w tym budynków mieszkalnych i gospodarczych, pochodzących z terenu Pogórza Sudeckiego. Wnętrza i pomieszczenia tych obiektów zostały zrekonstruowane wraz z wyposażeniem, pozwalając odwiedzającym na poznanie życia i obyczajów dawnych mieszkańców regionu.

W skansenie można zwiedzić m.in. kuźnię, zajazd, chałupy wiejskie, stodołę, drewniany wiatrak oraz dzwonnicę alarmową. Ekspozycje prezentują również stare meble, sprzęt gospodarski i inne artefakty związane z życiem codziennym mieszkańców Pogórza Sudeckiego. Muzeum oferuje również lekcje muzealne, w tym lekcję pt. “Od ziarenka – przez mąkę – do bochenka”.

Strona skansenu

Błędne Skały, Bukowina Kłodzka

Nawiguj

Błędne Skały powstały w wyniku wietrzenia piaskowca ciosowego. Obejmują one zespół osobliwych formacji skalnych o wysokości 6 – 11 m. Labirynt szczelin i zaułków, niekiedy niezwykle wąskich, oddziela bloki skalne kilkunastometrowej wysokości. Wśród licznych form skalnych można wymienić takie jak “Skalne Siodło”, “Kurza Stopka”, “Labirynt”, “Tunel”, “Wielka Sala”. Miejsce to pełne jest historii i legend, a w jego pobliżu znajduje się także “Głaz Trzech Krzyży”, miejsce pilnie strzeżone w przeszłości.

Jest kilka teorii o pochodzeniu nazwy “Błędne Skały”. Jedna z nich jest interpretacja nazwy jako metafory trudności w nawigowaniu przez złożony labirynt skalny, gdzie wąskie przejścia i rozgałęzione ścieżki mogą prowadzić do dezorientacji, a podróżni mogli się zgubić. Inna, mówi o Wilczych Dołach. Według legendy, to Liczyrzepa miał być odpowiedzialny za stworzenie Błędnych Skał.

Aby dotrzeć do Błędnych Skał, istnieją dwa parkingi – dolny, bezpłatny, oraz górny, płatny, dostępny tylko w sezonie. Zwiedzanie zajmuje ok. 40 min.

Skały te były również planem filmowym dla “Opowieści z Narnii” oraz innych polskich produkcji, np. “Przyjaciel Wesołego Diabła” czy “Dwa Światy”.

Błędne Skały są doskonałym punktem wyjścia do wielu wycieczek w okolicy. Jednym z najpopularniejszych celów jest Szczeliniec Wielki, najwyższy szczyt w Górach Stołowych.