Trasa 232: Ludwikowice Kłodzkie, Leśna, Jedlina Zdrój, Mieroszów, Łączna

Trasy na motocyklTrasy na samochódTrasy na kamperKliknij i przewiń pod mapkę

Muzeum Przy Tunelu, Świerki 101, Ludwikowice Kłodzkie

Nawiguj

Muzeum Przy Tunelu to miejsce poświęcone pamięci Mieczysława Bojko, eksploratora, miłośnika historii i kolekcjonera. Inicjatorką powstania muzeum jest pani Nadia Makuchowska, która przez 40 lat gromadziła unikalne eksponaty. Wśród prezentowanych artefaktów można znaleźć wiele cennych przedmiotów, np. XIX-wieczna porcelana z wałbrzyskich fabryk, przedmioty mosiężne, dzbanki, patery, czy niemiecką porcelanę. Muzeum nie tylko eksponuje historyczne przedmioty z okolicy, ale także urządzenia użytkowane przez mieszkańców w dawnych czasach, np. ręczne młynki do kawy, maszynki do mięsa, wagi czy szatkownice.

W muzeum znajdują się bogato wyposażone wnętrza, które przenoszą odwiedzających w czasy minionych pokoleń. Dodatkowo, w jednej z sal znajduje się galeria obrazów i rysunków samej Nadii Makuchowskiej, absolwentki PLSP we Wrocławiu.

Strona muzeum

Kompleks Pięciu Stawów, Leśna 10, Głuszyca

Nawiguj

Kompleks pięciu kaskadowych stawów w Głuszycy nie tylko stanowi zabytek techniki historycznych zakładów tekstylnych, lecz również przyciąga jako malownicze tereny spacerowe i rekreacyjne. W okresie II wojny światowej doliny potoków zostały włączone w obszar budowy podziemnych sztolni oraz fabryk przemysłu zbrojeniowego III Rzeszy. Dodatkowo, z Stawów na Potokach Marcowych pobierano wodę konieczną do prowadzenia prac budowlanych.

Stawy nr 1, 2 i 3 położone są w rejonie dawnych Zakładów Przemysłu Bawełnianego “Piast”, a zostały zbudowane w połowie lat 70. XIX w. Stawy 4 i 5 powstały kilka lat później. Wszystkie miały istotne znaczenie dla zakładów włókienniczych Głuszycy, dostarczając wodę technologiczną niezbędną dla procesów przemysłowych. Po upadku firm, część zbiorników przeszła pod zarząd gminy i Polskiego Związku Wędkarskiego, służąc teraz celom rekreacyjnym i rybackim.

Pałac Jedlinka, Zamkowa 4, Jedlina-Zdrój

Nawiguj

Pałac Jedlinka, położony w Górach Wałbrzyskich, jest historycznym obiektem o bogatej przeszłości. Pierwsze wzmianki o miejscowości sięgają XIII w., gdy była ona własnością księcia Bolka I Surowego. Warownia w Tannhausen podlegała administracyjnie zamku w Rogowcu, a później majątku Grodno w Zagórzu Śląskim. Podczas wojen husyckich zamek zyskał miano “gospody morderców” i był zarządzany przez znanych rycerzy, tj. Mathiasa von Logau i Rudolfa II Habsburg.

W kolejnych wiekach pałac wielokrotnie zmieniał właścicieli, a w 1721 r. został nabyty przez austriackiego generała, marszałka polnego Hansa Christopha barona von Seher – Thossa. W następnym stuleciu, pałac nabył Benjamin Rothenbach, którego śmierć otoczyła pałac legendami o duchach.

Podczas II wojny światowej pałac pełnił funkcję biura projektowego organizacji “Todt”, odpowiedzialnej za budowę kompleksu Riese. Po wojnie pałac przekazano PGR-owi, a w 2004 r. został zakupiony przez spółkę należącą do rodziny Ledów i odrestaurowany. Część zespołu pałacowo-parkowego została przekształcona w Browar Jedlinka.

Strona pałacu

Dom Zdrojowy w Jedlinie- Zdroju, plac Zdrojowy 1, Jedlina-Zdrój

Nawiguj

Dom Zdrojowy to główny budynek uzdrowiskowy miasta. Historia tego miejsca sięga XVIII w., gdy austriaccy generał Johann Christoph von Seher-Thoss oraz jego żona Charlotta Maximiliana von Pückler zakupili parcelę z leczniczym źródłem. Wody te, nazwane Sauerborn lub Tannhauser-Sauerbrunnen, zostały uznane za lecznicze już w 1697 r. W kolejnych latach wybudowano Dom Zdrojowy oraz pawilon nad źródłem.

Plac Zdrojowy, będący sercem uzdrowiska, zachwyca fontanną z rzeźbą Charlotty von Seher-Thoss oraz pijalnią wód mineralnych. Podawane są tam wody mineralne, np. “Charlotta” z Jedliny-Zdroju, “Dąbrówka” czy “Mieszko” ze Szczawna-Zdroju, posiadające właściwości lecznicze wspomagające leczenie różnych schorzeń.

Rynek w Mieroszowie, pl. Niepodległości 23-24, Mieroszów

Nawiguj

Mieroszów posiada bogatą historię, którą odzwierciedlają liczne zabytki w centrum miasta, zwłaszcza na jego rynku. W 1996 r., na placu postawiono kamień pamiątkowy z tablicą, upamiętniający 670. rocznicę nadania praw miejskich. Rynek, który pełnił funkcje użytkowe już od dawnych lat, nie zawsze miał reprezentacyjny charakter. W 1554 r. wzniesiono niewielki drewniany ratusz, który zastąpiła murowana budowla. Wraz z rozwojem organizacji cechowej na rynku pojawiały się liczne kramy, pręgierz oraz kamienne cysterny z wodą. Jednak okres wojny trzydziestoletniej przyniósł upadek miasta, a kilkakrotne pożary zniszczyły jego zabudowę, w tym kościół, szkołę i ratusz.

Nowy ratusz, zbudowany w stylu neorenesansowym, znajduje się w północnym narożu zachodniej pierzei rynkowej. Początkowo był domem handlowym firmy Schmidts Wittwe und Sohne, a później pełnił funkcję urzędu dla mieszkańców miasta. Kamienica nr 27 na rynku, pochodząca z okresu prosperity miasta, prezentuje łagodny barok o bogatych zdobieniach. Jest to trzykondygnacyjny budynek z arkadami, pilastrami typu korynckiego oraz kamiennymi rzeźbami na dachu i gzymsach.

Historia Mieroszowa to także okresy prosperity i zniszczeń. Miasto było wielokrotnie niszczone, między innymi przez husytów, epidemie i pożary. Podczas II wojny światowej w znajdował się tu obóz pracy, a po wojnie rozwijał się przemysł drzewny i materiałów budowlanych.

Wieża widokowa w Mieroszowie, Podgórze 6, Mieroszów

Nawiguj

Wieża widokowa w Mieroszowie, umiejscowiona na Górze Parkowej, stanowi jedno z popularnych miejsc wypoczynkowych. Ma wysokość ok. 16 m i wykonana jest z drewna. Jej kształt nawiązuje do tradycyjnych ambon myśliwskich.

Ze szczytu wieży, przy sprzyjającej pogodzie, rozciąga się malownicza panorama Broumovskich Ścian, Karkonoszy oraz Gór Stołowych. Wejście na Górę Parkową, na której usytuowana jest wieża, zajmuje zaledwie kilka minut, a dostęp do niej jest łatwy zarówno dla pieszych, jak i rowerzystów.

Czartowskie Skały, Mieroszów

Nawiguj

Czartowskie Skały zlokalizowane są na zboczu Chochoła i liczą ok. 200-300 mln lat. Nazwa nie jest przypadkowa, gdyż piaskowcowe bastiony, osiągające nawet 20 m wysokości oraz obfitują w formacje skalne przypominające diabelskie rogi, kły, wielkie oczy czy niewielkie jaskinie.

Dostęp do skał jest stosunkowo łatwy, znajdują się one zaledwie około 100 m od szosy. Po zakończeniu wycieczki można odpocząć w wiacie turystycznej lub odwiedzić pobliską skałę Samotną, która znajduje się po przeciwnej stronie drogi.

Zoo Łączna, Łączna 25

Nawiguj

ZOO Łączna zostało założone przez pana Aleksandra Nowaczyka i jego syna Marcina, których pasja do zwierząt przekształciła się w rozbudowany ogród zoologiczny. Wyróżnia się on swoją otwartością i możliwością bezpośredniego kontaktu ze zwierzętami. Oferuje bogatą różnorodność gatunkową, obejmującą ponad 100 gatunków zwierząt z całego świata. Od stworzeń pospolitych po egzotyczne, od kangurów i wilków polarnych po surykatki i lemury. Każdy ma tu możliwość z bliska obserwować, a nawet dotykać zwierzęta.

Jedną z unikatowych atrakcji jest Górskie Safari, gdzie odwiedzający mogą spacerować wśród zwierząt z wysokich pasm Himalajów. To jedyne takie miejsce w Polsce, które zapewnia tak bliski kontakt z dzikimi zwierzętami.

Świat Lemurów to główna atrakcja ogrodu i jedyna tego typu ekspozycja w naszym kraju. Lemury mieszkają w środowisku przypominającym ich naturalne siedliska na Madagaskarze. Wchodząc do tej strefy, odwiedzający przenoszą się na Czerwoną Wyspę i mogą uczestniczyć w interakcji z tymi uroczymi zwierzętami.

Dodatkowo, w zoo można poznać ptaki z różnych kontynentów oraz poczuć atmosferę życia na farmie, zwiedzając Świat Kóz i Owiec.

Strona ZOO