Trasa 250: Tworków, Wodzisław Śląski, Jastrzębie Zdrój

Trasy na motocyklTrasy na samochódTrasy na kamperKliknij i przewiń pod mapkę

Ruiny pałacu, Parkowa, Tworków

Nawiguj

Historia pałacu w Tworkowie sięga XVI w. Pierwotnie pełnił funkcję warowni gotyckiej, która w późniejszych latach przeszła liczne przebudowy i modernizacje. Największa transformacja miała miejsce w XIX w., kiedy to rodzina von Saurma-Jeltsch przeprowadziła gruntowną przebudowę w stylu neorenesansowym. Do zamku dobudowano nową wieżę oraz krużganki, a zewnętrzny wygląd budowli wzbogacono o ozdobne szczyty i detale.

Niestety, pałac padł ofiarą pożaru w 1931 r., który zniszczył niemal całkowicie budowlę. Choć część ruin została zabezpieczona, obiekt zniszczono ponownie podczas działań wojennych. W 1957 r. podjęto decyzję o rozbiórce, jednak ruiny przetrwały do dzisiaj.

Dzięki rewitalizacji zrekonstruowano część murów i wieżę, która obecnie pełni funkcję tarasu widokowego. Od 2020 r. zamek udostępniony jest dla zwiedzających.

Rodzinny Park Rozrywki “Trzy Wzgórza”, Franciszka Matuszczyka, Wodzisław Śląski

Nawiguj

Rodzinny Park Rozrywki “Trzy Wzgórza” to idealne miejsce, gdy w kamperze mamy znudzone dzieci 🙂. Rozciąga się na powierzchni prawie 24 ha. Znajduje się w nim m.in. imponujący park linowy, który jest jednym z najwyższych w Polsce, oferujący liczne przeszkody (np. wieżę mocy, mosty zwodzone czy zjazdy tyrolkowe). Entuzjaści sportów ekstremalnych mogą korzystać z rozbudowanego skate parku oraz torów rowerowych, które obejmują m.in. BMX Racing i Dirt Jumping. 

Rodziny znajdą tu szeroki wybór atrakcji, od ogromnego placu zabaw, przez labirynty, po tor dla modeli zdalnie sterowanych. Dla fanów sportów drużynowych przygotowano boiska do koszykówki, siatkówki czy piłki ręcznej, a także miejsce do gry w bule i kapsle. W parku znajdują się również ścieżki piesze i rowerowe o łącznej długości ponad 31 km, w tym trasa zdrowia z różnorodnymi stacjami ćwiczeń. W okresie zimowym można skorzystać z górki saneczkowej, a w sezonie letnim z grillowania i ognisk w specjalnie przygotowanych strefach. Dodatkowo, w parku znajduje się amfiteatr mogący pomieścić 800 osób oraz chata solna.

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Kościelna 1, Wodzisław Śląski

Nawiguj

Wodzisław Śląski, jedno z najstarszych miast Górnego Śląska, ma bogatą historię, która odzwierciedla się także w historii jego kościoła parafialnego. W XIII w., zbudowano drewnianą świątynię na miejscu późniejszego, murowanego kościoła, który powstał 3 stulecia później.  

W 1758 i 1822 r., miasto i jego kościół zostały dotknięte pożarami, które zmusiły do licznych remontów i przebudów. Na początku XX w. zaczęto budowy nowej świątyni z powodu złego stanu starego budynku. Nowa świątynia wyróżniała się nie tylko architekturą, ale i bogatym wyposażeniem, w tym ołtarzami wykonanymi w Monachium oraz organami z firmy Berschdorf z Nysy.

Wojna i jej następstwa były tragiczne dla kościoła. W wyniku nalotów bombowych w 1945 r., świątynia została poważnie zniszczona – zburzona wieża, uszkodzone dach i sklepienie, zniszczone organy oraz ołtarz główny. Mimo tego, kościół zdołał powrócić do działalności dzięki szybkiej pomocy parafian.

Rynek Wodzisław Śląski

Nawiguj

Rynek w Wodzisławiu Śląskim, utworzony w połowie XIII w. jest jednym z największych placów na Śląsku. W średniowieczu pełnił funkcję centrum administracyjnego i handlowego, z ratuszem, pręgierzem i studnią. Obecnie w jego obrębie można podziwiać odnowioną mozaikę przedstawiającą herb miasta, zabytkowe kamienice oraz fontannę i park.

Rynkowi towarzyszą Wodzisławskie Skrzaty. Te miniaturowe rzeźby zdobią historyczne zakątki miasta, w tym rynek oraz sąsiednie ulice. Pomysłodawcą projektu jest firma Mały Drewniany Domek, która je stworzyła. Skrzaty, przedstawiają codzienne życie mieszkańców w mikroskalach. Zamieszkują miniaturowe wersje znanych budynków, tj. pizzerie czy szkoły oraz ukazują lokalne zawody i życie społeczne.

Pałac Dietrichsteinów- Muzeum w Wodzisławiu Śląskim, Ks. Płk. Wilhelma Kubsza 2, Wodzisław Śląski

Nawiguj

Pałac Dietrichsteinów zbudowany w XVIII w. przez hrabiego Guidobalda Józefa von Dietrichsteina, jest jednym z najstarszych i najlepiej zachowanych przykładów stylu klasycystycznego w Polsce. Budowla zastąpiła wcześniejszy zamek, którego ruiny zostały usunięte na rzecz nowej, bardziej reprezentacyjnej rezydencji.

Pierwszy pałac wodzisławski, zbudowany z drewna i gliny, datowany jest na początki istnienia miasta. W XV w. został on zniszczony przez Szwedów, a późniejsze odbudowy nie przywróciły mu dawnej świetności. Dopiero Dietrichsteinowie, którzy przejęli majątek, zdecydowali się na budowę nowej rezydencji. Obiekt szybko stał się symbolem prestiżu rodziny i nowego stylu architektonicznego. Zamek pełnił różne funkcje, jednak w 1971 r., po utworzeniu Muzeum w Wodzisławiu Śląskim, stał się siedzibą tej instytucji. 

Na parterze znajdują się stałe wystawy dotyczące historii regionu, które przedstawiają np. narzędzia z epoki kamienia, gliniane grzechotki, niezwykłą biżuterię brązową czy średniowieczne zabawki dziecięce. Natomiast piętro pierwsze przeznaczone jest na wystawy czasowe oraz organizację wydarzeń kulturalnych. Drugie piętro mieści interaktywną Strefę Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA) oraz przestrzeń konferencyjną.

Strona muzeum

Baszta Rycerska, Grodzisko, Wodzisław Śląski

Nawiguj

Baszta Rycerska, znana również jako Wieża Romantyczna, to budowla z II połowy XIX w., usytuowana na historycznym Grodzisku. Wzniesiona przez Edwarda Braunsa, ówczesnego właściciela miasta i pasjonata romantyzmu, stanowi przykład neogotyckiego stylu architektonicznego.

Wieża ma ok. 20 m wysokości i jest jedynym zachowanym fragmentem dawnego zameczku myśliwskiego. Początkowo służyła tylko jako punkt widokowy, jednak Stefan Krzystek i Jan Kowola przekształcili ją również w restaurację. Niestety, w trakcie i po wojnie, budowla stopniowo popadała w ruinę.

W 1991 r. podjęto się renowacji obiektu. Niestety, 13 lat później, baszta została podpalona, co doprowadziło do kolejnego zniszczenia budowli. Obecnie, wieża znów pełni funkcję wieży widokowej.

Galeria Historii Miasta, 1 Maja 61, Jastrzębie-Zdrój

Nawiguj

Galeria Historii Miasta początkowo mieściła się w budynku żłobka, gdzie prezentowano dwie stałe ekspozycje: izby śląską i górniczą. Następnie muzeum mieściło się w historycznym budynku Łazienek II, z 1912 r., usytuowanym w zabytkowym Parku Zdrojowym. Od 2023 r., funkcjonuje w budynku dawnej Spółki Brackiej. 

Galeria Historii Miasta prezentuje eksponaty związane z historią i kulturą miasta. W jej zbiorach znajdują się dokumenty, fotografie, pamiątki związane z uzdrowiskiem, historią miasta, górnictwem oraz działalnością lokalnej „Solidarności”. W ramach stałych ekspozycji możemy zobaczyć „Śląską chatę” oraz aranżację górniczego wyrobiska, która ukazuje narzędzia pracy i zwyczaje górnicze.

Strona galerii

Galeria Dzwonków, 1 Maja 61, Jastrzębie-Zdrój

Nawiguj

Drugim muzeum, które znajdziemy w budynku dawnego Sanatorium Spółki Brackiej jest Galeria Dzwonków. To właśnie tutaj Krzysztof Zagaja, pasjonat i kolekcjoner dzwonków, zgromadził największą na świecie kolekcję tego typu przedmiotów, liczącą ok. 13 000 eksponatów. Wszystkie eksponaty są starannie wyeksponowane- podziwia się zarówno dzwonki o znaczeniu kulturowym, jak i artystyczne dzieła wykonane przez renomowane manufaktury, tj. Fabergé.

Galeria zajmuje piwnice budynku, gdzie zorganizowano różnorodne wystawy tematyczne. W pierwszej sali można podziwiać dzwonki pasterskie z Alp i Karpat oraz pamiątkowe instrumenty przynoszone przez przyjaciół i znajomych kolekcjonera. Druga sala prezentuje dzwonki historyczne, w tym afrykańskie amulety z I tysiąclecia naszej ery oraz różne egzemplarze wykonane w technice traconego wosku. W trzeciej części galerii znajdują się dzwonki wykonane z rozmaitych materiałów, np. porcelany, gliny, szkła i nawet z lawy wulkanicznej.

Jeśli traficie na zamknięte drzwi, to spróbujcie zadzwonić na podany na drzwiach numer telefonu- powinno udać się Wam umówić z Właścicielem.

Strona galerii

Park Zdrojowy, Jastrzębie-Zdrój

Nawiguj

Park Zdrojowy jest jednym z największych w regionie. Rozciąga się na 18 ha. Jego początki sięgają XIX w., kiedy to został założony jako główny punkt jastrzębskiego sanatorium. Zachwyca nie tylko swoją bogatą historią, ale także różnorodnością roślinności. Na jego terenie można podziwiać unikalne gatunki roślin sprowadzone z różnych zakątków świata, np. cyprysik Lawsona czy miłorząb dwuklapowy. Podzielony jest na dwie części: górną, urządzoną w stylu ogrodowym oraz dolną- Dolinę Mikołaja, która wyróżnia się bujną roślinnością i urokliwymi ścieżkami.

W parku możemy znaleźć Dom Zdrojowy, który jest obecnie centrum kulturalnym miasta oraz odnowioną muszlę koncertową. Poza tym, w parku można znaleźć filię biblioteki, plac zabaw oraz zabytkową Pijalnię Wód.