Trasa 251: Tuczno, Jabłonowo, Mirosławiec, Kalisz Pomorski

Trasy na motocyklTrasy na samochódTrasy na kamperKliknij i przewiń pod mapkę

Wał Pomorski Pommernstellung- Schrony, Miradź

Nawiguj

Dojazd do tej atrakcji jest stosunkowo trudny- znajdują się tam spore doły i koleiny, które mogą utrudnić jazdę. Jeśli macie rowery, to bez problemu sobie poradzicie. Natomiast jeśli wybieracie się jakimś większym pojazdem- bądźcie ostrożni.

Wał Pomorski, znany również jako Pommernstellung, to rozległy system umocnień zbudowany przez Niemców w celu ochrony wschodniej granicy III Rzeszy. Fortyfikacje te były częścią większego systemu obronnego, łączącego Międzyrzecki Rejon Umocniony z linią odrzańską i rozciągały się na przestrzeni od Gorzowa Wielkopolskiego aż po Darłowo, osłaniając Pomorze Zachodnie. Budowę rozpoczęto już pod koniec lat 20. XX w., a do połowy lat 30. powstały liczne schrony żelbetowe, które zostały wkomponowane w naturalne przeszkody terenowe..

Dziś schrony Wału Pomorskiego, choć częściowo zniszczone lub zasypane, nadal stanowią ważne świadectwo historii. W miejscach, takich jak Miradź, można zobaczyć dobrze zachowane obiekty, które były kiedyś kluczowymi punktami obrony. Np. schron bojowy z otwartym stanowiskiem obserwacyjnym, który posiadał solidne ściany o grubości 100 cm oraz m.in. miejsce do odpoczynku dla załogi, czy schron chroniący studnię z wodą, który świadczy o zaawansowaniu technicznym.

Zamek Tuczno, Zamkowa 1, Tuczno

Nawiguj

Zamek w Tucznie, położony na wzgórzu między dwoma jeziorami, ma historię sięgającą średniowiecza. Pierwotnie istniał tu gród obronny, który w XIII w. przeszedł w ręce rodu Wedlów. To oni w kolejnym stuleciu rozpoczęli budowę gotyckiego zamku. Przeszedł wiele zmian, od przebudowy w stylu renesansowym po zniszczenia wojenne i późniejsze odbudowy. Dziś zamek jest odrestaurowany, mieszcząc hotel i centrum konferencyjne, choć obecnie jest tymczasowo zamknięty. Jednak można go zobaczyć z daleka 🙂

Niedaleko zamku znajduje się późnogotycki kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Obecny budynek powstał prawdopodobnie w XV w., choć był wielokrotnie przebudowywany. Świątynia z charakterystyczną wieżą jest naznaczona licznymi pożarami. Jednak mimo to przetrwała niemal nienaruszona do dziś.

Kościół pw. św. Jakuba Apostoła, Bronikowo 33

Nawiguj

Kościół św. Jakuba Apostoła to rzymskokatolicka świątynia filialna. Została wzniesiony w XVIII w. dla społeczności protestanckiej. Od południa znajduje się wieża. Wnętrze świątyni jest proste. Znajdują się tam rokokowe elementy wyposażenia, tj. ambona i balustrada ołtarzowa. Ołtarz reprezentuje styl ludowego rokoka, a na ścianach wiszą obrazy przedstawiające Chrystusa na Górze Oliwnej oraz św. Jakuba Starszego. W kościele znajduje się również zabytkowy dzwon z 1770 r.

Dzika Zagroda, Jabłonowo 42

Nawiguj

Dzika Zagroda prowadzona przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze, to miejsce, gdzie można z bliska obserwować żubry i rysie. Składa się on m.in. z kwater pastwiskowych i leśnych o łącznej powierzchni 14 ha, a także zaplecza technicznego do opieki nad zwierzętami. W marcu 2014 r. wprowadzono tu pierwsze żubry, które szybko stały się symbolem gminy Mirosławiec.

Oprócz żubrów, Dzika Zagroda angażuje się w program reintrodukcji rysi. Dzięki temu projektowi udało się wypuścić na wolność już kilkadziesiąt kotów, co znacząco przyczyniło się do odbudowy ich populacji w regionie.

Strona zagrody

Pomnik Katastrofy Samolotu Casa, Mirosławiec

Nawiguj

23 stycznia 2008 r., w okolicach lotniska wojskowego w Mirosławcu, doszło do tragicznej katastrofy lotniczej samolotu CASA C-295M, w wyniku której zginęło 20 osób – 4 członków załogi oraz 16 pasażerów. Katastrofa miała miejsce podczas podejścia do lądowania, kiedy to załoga nieświadomie doprowadziła do nadmiernego przechylenia samolotu, co skutkowało utratą siły nośnej i ostatecznie zderzeniem maszyny z ziemią. Uderzenie było tak silne, że wszyscy na pokładzie zginęli na miejscu.

Na miejscu tragedii, dwa miesiące później, odsłonięto pomnik poświęcony pamięci ofiar. Na pierwszym planie jest duży głaz, na którym umieszczono tablicę z nazwiskami wszystkich poległych. Tablica została zaprojektowana w kształcie lotniczej szachownicy, symbolizującej polskie lotnictwo. Po lewej stronie skały stoi drewniany krzyż, a po prawej statecznik z rozbitego samolotu, na którym widnieje ocalały numer taktyczny “019”.

Muzeum Walk o Wał Pomorski, Parkowa 1, Mirosławiec

Nawiguj

Muzeum Walk o Wał Pomorski jest miejscem skupiającym się na walkach o Pomorze Środkowe. Gromadzi nie tylko pamiątki wojenne, ale także liczne militaria, w tym broń, umundurowanie oraz dokumenty z tamtego okresu. Ze względu na remont, nie mogłem dostać się do środka, ale mam nadzieję, że Wy będziecie mieli więcej szczęścia i traficie do muzeum już po remoncie, i obejrzycie eksponaty.

Na zewnątrz placówki znajduje się ekspozycja plenerowa, w której można podziwiać ciężki sprzęt wojskowy- czołg T-34 oraz samolot Su-22.

Strona muzeum

Kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski, Wolności 78, Kalisz Pomorski

Nawiguj

Kościół Matki Bożej Królowej Polski jest ważnym zabytkiem architektury klasycystycznej. Powstał w XVIII w., po pożarze poprzedniej, średniowiecznej świątyni. Obiekt pierwotnie służył wspólnocie ewangelickiej. Jego architektura charakteryzuje się jednonawowym korpusem, z prezbiterium skierowanym na północ. Na uwagę zasługuje zachowana oryginalna stolarka oraz XVIII-wieczne wyposażenie, które przetrwało do dziś. 

Katolicy przejęli go  po II wojnie światowej i poświęcili Matce Bożej Królowej Polski. Zmienili układ wnętrza z poprzecznego na podłużny, wstawili nowy ołtarz przy północnej ścianie oraz zmienili ustawienie ławek. W 1975 r. dobudowano kruchtę, a wieża kościoła przeszła remont.

Pałac Wedlów, Wolności 31, Kalisz Pomorski

Nawiguj

Historia Pałacu Wedlów sięga średniowiecza. Jego początki związane są z rodem, który w XIV w. zbudował w tym miejscu zamek. Jednak to nie Wedlowie, a ród Güntersbergów miał największy wpływ na rozwój pałacu, przekształcając go z warownego zamku w renesansową rezydencję. Pałac wielokrotnie ulegał zniszczeniom w wyniku pożarów i działań wojennych, co przyczyniło się do jego licznych przebudów. Po pożarze w 1771 r. został odbudowany w stylu klasycystycznym. W XX w. pałac popadł w ruinę i dopiero w 2010 r. ukończono jego gruntowną renowację, odkrywając przy tym fragmenty średniowiecznego zamku.

W pobliżu pałacu znajduje się także Kamień Szlifierski, owiany legendą mówiącą, że dawniej służył on do “szlifowania” języków kłamców i gburów, aby nauczyć ich prawdomówności i grzeczności. Kamień zaginął po II wojnie światowej, ale został odnaleziony i obecnie znajduje się na swojej pierwotnej lokalizacji nad jeziorem Młyńskim.