Kompleks Canpol Odejewski, Człuchów
Kompleks Canpol w Sieroczynie to miejsce łączące w sobie różnorodne formy rozrywki. Oferuje atrakcje zarówno dla dorosłych, jak i dzieci- obejmuje park rozrywki Wonderland, darmowe zoo oraz restaurację i hotel. Obiekt posiada także tor kartingowy o długości ok. 600 m, gdzie gokarty mogą osiągnąć prędkość nawet do 70 km/h. Istnieje także opcja jazdy w tandemach.
Wonderland to park stworzony z myślą o dzieciach. Znajdują się tam atrakcje wodne, np. bumper boats, mechaniczne koniki, zjeżdżalnie, eurobungee czy wózki do driftowania. Dla najmłodszych przygotowano specjalne autka, suchy basen oraz dmuchane konstrukcje. W zoo żyje ok. 150 zwierząt z 50 gatunków, w tym lwy, tygrysy syberyjskie, hipopotam karłowaty czy żubry. W specjalnie wydzielonej strefie dzieci mogą karmić zwierzęta, a w sezonie letnim organizowane są także przejażdżki na kucykach.
Ratusz, al. Wojska Polskiego 1, Człuchów
Ratusz jest jednym z ważniejszych elementów historycznej zabudowy tego pomorskiego miasta. Powstał na terenie dawnej osady, której początki sięgają XII w. Miejscowość przeszła przez np. panowanie Krzyżaków, liczne pożary oraz wojny, które wpłynęły na jej kształt. W XVIII w. rozpoczęto odbudowę miasta, a ratusz jest jednym z symboli tych przemian.
Spacerując w okolicy Urzędu Miasta możemy zobaczyć urokliwe kamienice oraz zabytkowy budynek poczty z 1892 r. Jego założycielem był hotelarz Janke. Obiekt od początku pełnił funkcję pocztową, obsługując telegraf, łącza telefoniczne oraz korespondencję. Mimo upływu lat, poczta wciąż działa w tym samym miejscu, zachowując swoją historyczną rolę. Po wojnie, 2 marca 1945 roku, Człuchów stał się pierwszym miastem na „ziemiach odzyskanych”, w którym otwarto polską placówkę pocztową.
Rynek i Kościół św. Jakuba, Królewska 6, Człuchów
Człuchów wciąż zachowuje średniowieczny układ urbanistyczny, którego centralnym punktem jest rynek. Miasto założył w XIV w. wielki mistrz krzyżacki Henryk von Dusemer. Plac wyróżnia się niemal kwadratowym kształtem. Wokół niego znajdują się zarówno zabytkowe kamienice, np. Kamienica pod Pannami, jak i nowoczesne budynki, tworząc ciekawy kontrast architektoniczny.
Na północno-zachodnim skraju rynku mieści się kościół św. Jakuba– jeden z najcenniejszych zabytków w mieście. Jego historia sięga 1209 r., a obecna murowana wersja świątyni powstała w XVII w. z inicjatywy starosty Jakuba Wejhera. Świątynia przeszła liczne przebudowy, m.in. w XX w., kiedy to zyskała nową wieżę i strop. Wnętrze jest utrzymane w stylu barokowym. Zachwyca sklepieniami oraz amboną z postaciami ewangelistów. Wyróżniają się również ołtarze, a także charakterystyczne portrety trumienne.
Muzeum Regionalne w Człuchowie, Kościelna 8, Człuchów
Zamek w Człuchowie, wybudowany przez Zakon Krzyżacki, jest drugim co do wielkości zamkiem tego zakonu po Malborku. Jego budowę rozpoczęto w XIV w., a strategiczne położenie miało na celu ochronę szlaku prowadzącego do Prus. Rezydowali w nim komturzy, w tym m.in. Konrad von Wallenrode. Forteca odegrała kluczową rolę w walkach pomiędzy Polską a Zakonem, a po wojnie trzynastoletniej przeszła w ręce polskie i stała się siedzibą starostwa. Mimo pożarów i zniszczeń, przetrwała główna wieża, która dziś dominuje nad pozostałościami murów.
Zamek po latach zaniedbań został częściowo odbudowany, a w wyniku prac archeologicznych odkryto liczne cenne artefakty, np. papieskie bulle czy srebrne monety z XVII w. W latach 2008–2015 przeprowadzono kompleksową rewitalizację zamku i otwarto tu Muzeum Regionalne. Obecnie wieża zamkowa oferuje widok na panoramę miasta i okolic.
Lasek Luizy, Ogrodowa 1, Człuchów
Lasek Luizy to zabytkowy park miejski położony w pobliżu ruin Zamku Krzyżackiego. Jego historia sięga początków XIX w., kiedy to podczas podróży do Tylży, odwiedziła go królowa pruska Luiza. Zachwyciła się jego malowniczym krajobrazem, więc na jej cześć, lokalni mieszkańcy nazwali wzgórze jej imieniem. W późniejszych latach powstał tam park. Jego unikalny charakter podkreśla architektura w stylu angielskim, w tym zegar słoneczny oraz altany.
Eksperymentarium Chojnice, Józefa Piłsudskiego 30B, Chojnice
Eksperymentarium w Chojnicach to interaktywna przestrzeń edukacyjno-doświadczalna. Główna wystawa zatytułowana „Chojnice – człowiek w naturze, czyli eksperyment z koegzystencji” przedstawia historię współistnienia człowieka i przyrody na terenach powiatu chojnickiego. Możemy odkrywać tę historię poprzez 13 stanowisk, które umożliwiają manualne, zmysłowe i intelektualne zaangażowanie.
Eksperymentarium to nie tylko opowieść o regionie, ale również doskonała przestrzeń do nauki poprzez doświadczenia. Dzięki warsztatom i zajęciom praktycznym z biologii, chemii i fizyki mamy okazję samodzielnie wykonywać eksperymenty i uczyć się poprzez zabawę. Wystawa oferuje również wiele atrakcji dla starszych, np. możliwość przymierzenia stroju dawnych mieszkańców czy udział w wyścigu bojerów.
Park Tysiąclecia w Chojnicach, Parkowa, Chojnice
Historia Parku Tysiąclecia sięga lat 20. XX w. Powstał on na terenie osuszonego Jeziora Zakonnego, które wcześniej stanowiło zagrożenie sanitarne dla miasta. Proces osuszania trwał niemal dekadę, a pierwsze prace nad utworzeniem parku rozpoczęto w 1927 r. Ostatecznie park został oddany do użytku 40 lat później, upamiętniając 1000-lecie Państwa Polskiego.
W latach powojennych park stopniowo niszczał, aż do momentu, gdy w 2010 r. podjęto szeroko zakrojoną rewitalizację. Dzięki niej teren zyskał nowe życie – stworzono alejki, postawiono ławki, lampy oraz altany, a także powstał ogród botaniczny i plac zabaw.
Brama Człuchowska, 31 Stycznia 19, Chojnice
Brama Człuchowska, zbudowana w XIV w., jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Chojnic. Stanowiła część miejskich fortyfikacji, będąc jedną z 3 bram wjazdowych do miasta. Początkowo służyła jako wieża obserwacyjna i arsenał, a od XVII w. stała się więzieniem. W późniejszych latach była także dzwonnicą dla pobliskich kościołów. Obecnie, po licznych remontach, Brama Człuchowska mieści Muzeum Historyczno-Etnograficzne im. Juliana Rydzkowskiego.
W muzeum można podziwiać stałe wystawy z zakresu archeologii, etnografii, historii oraz sztuki. Najwyższa kondygnacja budynku oferuje piękne widoki na cztery strony miasta. W skład muzeum wchodzą także inne zabytkowe budowle, m.in. Baszta Wronia i Dom na Murach, które rozszerzają ekspozycję. Zbiory muzealne obejmują cenne artefakty z historii Chojnic, jak zabytki cechowe, militaria, a także kolekcje dotyczące kultury Kaszub Południowych.
Stary Rynek, Chojnice
W centralnym miejscu rynku, który pochodzi z XIV w., znajduje się fontanna, która powstała podczas jego rewitalizacji 7 wieków później. Wykonana jest z piaskowca, a brązowe rzeźby trzech kobiet symbolizują mieszkanki regionu. Całość ma klasycystyczny charakter, a 12 dysz wodnych umożliwia podświetlanie strumieni
Jednym z najważniejszych budynków przy rynku jest neogotycki ratusz, pochodzący z 1904 r. Został zaprojektowany przez berlińskich architektów. Budynek ten wyróżnia się schodkowym szczytem i modernistycznymi dekoracjami, a także bogatym symbolizmem na fasadzie – znajdują się tam herby Chojnic oraz okolicznych miast. Wnętrze ratusza, zwłaszcza sala posiedzeń Rady Miasta, przyciąga uwagę witrażami przedstawiającymi cnoty sprawiedliwości, mądrości i miłosierdzia, które symbolizują powinności władzy wobec mieszkańców.
Bazylika Mniejsza pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela, pl. Kościelny 5, Chojnice
Bazylika Ścięcia św. Jana Chrzciciela to najstarszy kościół w mieście, który powstał na miejscu wcześniejszej drewnianej świątyni. Budowa rozpoczęła się w XIV w. Świątynia, zbudowana w gotyckim stylu pomorskim, to monumentalna konstrukcja z czerwonej cegły z charakterystyczną wieżą od strony zachodniej.
Historia bazyliki jest pełna dramatycznych wydarzeń – pożary, grabieże i okupacje, m.in. przez protestantów w XVI w. W wyniku pożarów, znaczna część oryginalnego wyposażenia uległa zniszczeniu. Świątynia była jednak wielokrotnie odbudowywana. Wnętrze zdobią witraże, barokowa chrzcielnica z XVIII w., freski oraz polichromie. Szczególnym miejscem w bazylice jest kaplica Matki Bożej, jedyna zachowana z trzech historycznych kaplic dobudowanych po odzyskaniu kościoła od protestantów. W podziemiach pochowani zostali wybitni artyści, np. gdański malarz Herman Han, którego dzieła zdobią wiele kościołów na Pomorzu.