Pałac Policzna, Przeździeckich 2, Policzna
Pałac Przeździeckich w Policznie to przykład architektury inspirowanej francuskim renesansem. Zbudowany został w ostatnich latach XIX w. Fundatorką była Maria Przeździecka z rodu Tyzenhauzów. Budynek wyróżnia się czerwoną cegłą i eleganckimi lizenami, nawiązując do stylu czasów Henryka IV i Ludwika XIII. Zdobienia fasady nadają mu harmonijny wygląd.
Na przestrzeni wieków pałac i wieś Policzna zmieniały właścicieli, od rodu Ślizów, poprzez Kochanowskich, aż po Przeździeckich, których majątek zajmował wówczas 1655 ha. W XX w. pałac odgrywał różne role, m.in. mieścił szkołę podstawową i ośrodek wychowawczy. Obecnie znajduje się w rękach prywatnych i nie jest dostępny dla zwiedzających.
Dwór szlachecki, Suskowola
Dwór w Suskowoli ma długą historię sięgającą XIV w. Cztery stulecia później, majątek przeszedł w ręce Walentego Sobolewskiego, który rozpoczął budowę nowego dworu. Po pożarze wcześniejszej drewnianej rezydencji, wzniesiono murowaną.
W XIX w. dwór należał do generała Aleksandra Obruczewa, rosyjskiego oficera nagrodzonego majątkiem za stłumienie Powstania Listopadowego. W czasie Powstania Styczniowego dzierżawcą był Florian Silnicki, a podczas I wojny światowej pełnił rolę siedziby sztabu głównego wojsk polskich z Józefem Piłsudskim. Po II wojnie światowej dwór popadł w ruinę. Zachowały się jedynie fragmenty ogrodu i stawów.
Kościół św. Barbary w Pionkach, al. Jana Pawła II 1, Pionki
Budowa kościoła św. Barbary rozpoczęła się w XX w. z inicjatywy Komitetu Budowy Kościoła, któremu przewodniczył inż. Jan Prot, dyrektor Państwowej Wytwórni Prochu. Pierwotnie, miejsce to było znane jako Zagożdżon, ale w latach 30. XX w. przyjęło nazwę Pionki.
Świątynia jest przykładem zmodernizowanego baroku z elementami neorenesansu. Trójnawowy kościół z bogatym wnętrzem posiada ołtarz główny autorstwa Antoniego Chmielewskiego oraz malowidła przedstawiające ewangelistów. W trakcie II wojny światowej, dzwony zostały zniszczone, ale po jej zakończeniu, udało się je odnowić.
Kościół św. Idziego w Suchej, Sucha Poduchowna
Pierwsza wzmianka o parafii w Suchej pochodzi z Z IV w., kiedy to Mikołaj z Gościszewic ustanowił ją oraz zbudował drewniany kościół pw. św. Idziego. W 1839 r., pod kierunkiem ks. Tomasza Koryckiego, wzniesiono nową świątynię według projektu Antonia Corazziego. W XX w., według planów Stefana Szyllera, zbudowano obecny murowany kościół.
Kościół wyróżnia się eklektycznym stylem z dominującymi cechami renesansowymi, łącząc elementy włoskie i polskie. Jest to trójnawowa świątynia z charakterystyczną czworoboczną wieżą otoczoną aneksami.
Muzeum Regionalne w Zwoleniu, Kardynała Stefana Wyszyńskiego 30, Zwoleń
Muzeum Regionalne założono w latach 70. XX w. Od początku swej działalności koncentruje się na zachowaniu pamięci o ludziach oraz wydarzeniach związanych z Zwoleniem i jego okolicami.
W muzeum znajdują się liczne eksponaty związane z archeologią, historią, etnologią i sztuką lokalną. Wśród stałych wystaw znajdują się zbiory m.in. związane z życiem i twórczością Jana Kochanowskiego oraz sakralne, które obejmują obiekty datowane od XVII do XX w., np. złoty kielich mszalny czy jedwabny ornat. Obiekt organizuje także wystawy czasowe.
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, Kardynała Stefana Wyszyńskiego 30, Zwoleń
Historia położonego w centrum miasteczka kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego sięga XV w. Na skutek wizyty króla Władysława Jagiełły, osada Gotardowa Wola uzyskała prawa miejskie i nową nazwę Zwoleń. Początkowy drewniany kościół został zniszczony przez pożar w 1558 r. Wkrótce po tym wydarzeniu rozpoczęto budowę nowej świątyni, której budowa trwała przez kilka dziesięcioleci.
Obecny kościół wzniesiono etapami. Jako pierwsze powstało prezbiterium. W kolejnych latach powstały dwie kaplice: Kochanowskich, w której znajduje się nagrobek Jana Kochanowskiego oraz Owadowskich. W XX w. świątynia przeszła kilka ważnych remontów i przebudów. Pomimo pożarów oraz zniszczeń z czasów II wojny światowej, kościół w Zwoleniu przetrwał.
Pomnik Ściana Straceń, pl. Jana Kochanowskiego 28A, Zwoleń
Jednym z najważniejszych pomników w Zwoleniu jest „Ściana Straceń”, odsłonięta w czerwcu 1958 r. Upamiętnia ona tragiczne wydarzenia z czasów II wojny światowej- publiczne egzekucje z 1944 r. przeprowadzone przez hitlerowców. Monument został zbudowany z inicjatywy lokalnych społeczności oraz rodzin ofiar i jest świadectwem cierpienia związanego z II wojną światową. W 1991 r., do pomnika dodano urny z prochami poległych w Katyniu, Ostaszkowie i Starobielsku, a także tablice z nazwiskami pomordowanych. W 2012 r. dodano również urnę z ziemią z miejsca katastrofy smoleńskiej.
Innym istotnym pomnikiem w Zwoleniu jest monument Jana Kochanowskiego. Jest on dziełem rzeźbiarza Władysława Jani i wykonano go z granitu. To nie tylko hołd dla wybitnego poety, ale także upamiętnienie jego związku z miastem, gdzie pochowane są jego szczątki. Niedaleko znajduje się również zegar słoneczny oraz pomnik ukochanej córki poety- Urszuli. Dodatkowo, w bruku zostało wbudowanych kilka fraszek Kochanowskiego.
Magiczne Ogrody, Trzcianki 92
Magiczne Ogrody to park tematyczny, który oczarowuje swoją atmosferą i różnorodnością atrakcji. Rozciąga się na 18 ha. Został stworzony na podstawie autorskiej baśni, która wprowadza w świat pełen magicznych krain i niezwykłych istot. W Magicznych Ogrodach, każdy zakątek to sensoryczna przygoda– od kolorowych kwiatów, przez szumiące strumienie, po piasek pod stopami, który pobudza zmysły i rozwija wyobraźnię. Wśród roślinności można znaleźć prawdziwe perełki, np. tulipana “Magiczne Ogrody”, który powstawał przez 25 lat, a także “Fringed Black”, który jest najczarniejszym tulipanem na świecie,
Park oferuje również wiele miejsc do wspólnej zabawy i relaksu. Wśród atrakcji znajdują się m.in. Zamek Wróżek, Krasnoludzki Gród, czy Wodny Świat. Dzięki różnorodnym strefom, takim jak Kraina Bulwiaków czy Marchewkowe Pole, można cieszyć się przejażdżkami, budowaniem zamków z piasku i odkrywaniem baśniowych tajemnic.