Trasa 256: Niestachów, Daleszyce, Cisów, Raków, Bardo, Łagów

Trasy na motocyklTrasy na samochódTrasy na kamperKliknij i przewiń pod mapkę

Ośrodek Narciarski Niestachów, Niestachów 167

Nawiguj

Ośrodek narciarski w Niestachowie zlokalizowany jest na górze Otrocz o wysokości 372 m n.p.m. Trasy narciarskie rozciągają się na powierzchni 4 ha. Są szerokie, łagodne i w pełni oświetlone, co pozwala na korzystanie z nich także po zmroku.

Obiekt dysponuje pięcioma nowoczesnymi wyciągami narciarskimi, w tym orczykowymi oraz bezpodporowymi. Długość wyciągów waha się od 80 do 450 m, a różnica poziomów dochodzi do 70 m. Dla najmłodszych przygotowano specjalnie wydzielony teren przedszkola narciarskiego z wyciągiem i figurami do nauki. Dla tych, którzy potrzebują sprzętu, dostępna jest wypożyczalnia oferująca szeroki wybór nart, snowboardów i akcesoriów.

Strona ośrodka

Kościół św. Michała Archanioła w Daleszycach, Św. Floriana, Daleszyce

Nawiguj

Kościół Świętego Michała Archanioła został założony w XIII w. Pierwotnie był jednonawową, drewnianą świątynią w stylu romańskim. Jednak na przestrzeni wieków przeszła liczne przebudowy. W XVII w. zyskała nowe kaplice: św. Marii Magdaleny oraz Zwiastowania Najświętszej Marii Panny. Przebudowy te nadały obiektowi formę krzyża. W XIX w. kościół został otoczony murem i wzbogacony o dzwonnicę i schody.

W XX w., zgodnie z projektem architekta Stefana Szyllera, dokonano gruntownej przebudowy świątyni. W wyniku tych prac zatarł się pierwotny wygląd budowli, a nowa fasada oraz wnętrze zyskały współczesny styl. Kościół posiada także cenną relikwię – obraz Matki Boskiej Szkaplerznej z XVI w., uznawany za cudowny.

Wieża widokowa, Zagórze 3A, Daleszyce

Nawiguj

Na terenie dawnej kopalni kamienia znajduje się 15-metrowa, drewniana wieża widokowa. Usytuowana w malowniczym Cisowsko-Orłowińskim Parku Krajobrazowym, oferuje wspaniałe widoki na okoliczną przyrodę oraz panoramę Daleszyc. Do dyspozycji są miejsca parkingowe, stojaki na rowery, ławki, kosze na śmieci oraz zaplecze sanitarne.
Z wieży rozpoczynają się dwa szlaki turystyczne prowadzące do miejscowości Cisów i Widełki. Obok wieży biegnie także ścieżka dydaktyczna, oznakowana tablicami informacyjnymi, na których można dowiedzieć się więcej o lokalnej faunie i florze.

Kościół św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Cisowie, Cisów 78

Nawiguj

Fundatorem zbudowanego w XVIII w. kościoła św. Wojciecha był biskup krakowski Andrzej Załuski. Można w nim podziwiać barokowo-klasycystyczny ołtarz główny, który zdobią obrazy Koronacji Matki Boskiej oraz św. Wojciecha, a także późnobarokowe ołtarze boczne. Obiekt ma również znaczenie historyczne. W czasie II wojny światowej był schronieniem dla partyzantów z Armii Krajowej, a pobliskie lasy były miejscem działań oddziału „Wybranieccy” pod dowództwem płk. Mariana Sołtysiaka ps. „Barabasz”. W kościele znajduje się także tablica ku czci pułkownika oraz obraz Matki Bożej Patronki Żołnierzy AK.

Ze świątynią wiąże się legenda o „cisowskim diable”. Zgodnie z podaniem, budowa kościoła napotykała trudności, ponieważ „zły anioł” nocami niszczył mury wznoszone za dnia. Dopiero po przeniesieniu jej w inne miejsce, udało się ją ukończyć. Na pamiątkę tych wydarzeń, w świątyni umieszczono figurę diabła, nad którym triumfuje św. Michał Archanioł. 

Rezerwat przyrody Zamczysko, Bieliny

Nawiguj

Rezerwat przyrody Zamczysko znajduje się na terenie Cisowsko- Orłowińskiego Parku Krajobrazowego. Obejmuje 14,55 ha lasu mieszanego bukowego, z domieszką jodły, klonu, dębu i jaworu. Szczególnie cenne są tu fragmenty żyznej buczyny karpackiej, której niektóre drzewa osiągają wiek około 220 lat. Wśród roślin zielnych występują tu m.in. czosnek niedźwiedzi, bluszcz pospolity i żywiec gruczołowaty.

Rezerwat jest objęty ścisłą ochroną. Poza wyjątkową przyrodą, teren ten jest także cennym stanowiskiem archeologicznym. Na Górze Zamczysko, w centralnej części rezerwatu, w X w. istniał pogański ośrodek kultu, prawdopodobnie poświęcony bogini ziemi Makoszy. Do dziś można tam zobaczyć pozostałości trzech okrężnych wałów otaczających dawną świątynię.

Kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, Bardo 84

Nawiguj

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Bardzie to niezwykle cenny zabytek, pochodzący z końca XVIII w. Przeszedł liczne renowacje, a jego obecny wygląd jest wynikiem prac konserwatorskich. Świątynia jest w stylu barokowo-klasycystycznym, a jej wnętrze posiada bogate rokokowe ołtarze. W głównym, znajduje się obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, ozdobiony srebrnymi sukienkami, a nad nim zawieszony jest obraz przedstawiający scenę Nawiedzenia św. Elżbiety.

Jednym z największych skarbów kościoła jest dzwon z 1411 r., który według legendy został odlany z armat zdobytych po bitwie pod Grunwaldem. Ofiarowany przez króla Władysława Jagiełłę, wisi w przykościelnej dzwonnicy i bije jedynie w niedziele, święta oraz podczas pogrzebów.

Łagów, Rynek 62, Łagów

Nawiguj

Historia Łagowa, jednej z najstarszych miejscowości w Polsce, sięga XI w. Centrum miasta stanowił rynek, który przez wieki był miejscem handlu i spotkań mieszkańców. Na jego środku stał ratusz, potwierdzony w źródłach z 1691 r. jako „Wielki Dom”. Ratusz przetrwał do początku XVIII w, kiedy to został zniszczony podczas drugiej wojny północnej.

Wśród najważniejszych zabytków Łagowa znajduje się późnogotycki kościół pw. św. Michała Archanioła. Został on zbudowany pod koniec XVI w. na fundamentach wcześniejszej świątyni zniszczonej podczas najazdu tatarskiego. Przeszedł liczne remonty, zwłaszcza po zniszczeniach z okresu II wojny światowej, kiedy to zawaliło się sklepienie i spłonęła więźba dachowa. Wnętrze świątyni kryje renesansowe elementy, a sam budynek zachwyca połączeniem gotyckiej architektury z późniejszymi barokowymi akcentami.

Jaskinia Zbójecka, Wąwóz Dule, Łagów

Nawiguj

Jaskinia Zbójecka, zwana również Jaskinią Łagowską, znajduje się w wąwozie Dule w Górach Świętokrzyskich. Powstała ok. 3-4 mln lat temu, w wyniku zjawisk krasowych. W jej wnętrzu można podziwiać bogatą szatę naciekową, w tym stalaktyty, stalagmity i kolumny. Jaskinia, położona 20 m nad dnem wąwozu, posiada trójkątny otwór, z którego roztacza się malowniczy widok na okoliczne pasma gór.

W jaskini występuje unikalna fauna, w tym trzy gatunki nietoperzy– nocek rudy, nocek duży i podkowiec mały. Jest to także jedyne miejsce w regionie, gdzie żyją stygobionty– organizmy przystosowane do życia w wodach podziemnych. Grota ma także bogatą historię– odnaleziono w niej ceramikę oraz kości zwierząt z XI lub XII w. Legenda głosi, że była również schronieniem dla zbója Madeja, który po wielu latach niecnych uczynków, na wieść o tym co go czeka w piekle, postanowił się zmienić.

Rynek w Rakowie, pl. Wolności, Raków

Nawiguj

Sugeruję udać się teraz na krótki spacer po rynku i okolicach, a w międzyczasie zaznajomić się z historią osady. Raków to niewielka miejscowość o bogatej historii, której początki sięgają XVI w. Nazwa miejscowości pochodzi od herbu żony Sienieńskiego, Jadwigi Gnoińskiej, który przedstawiał raka. Miasto szybko stało się ważnym ośrodkiem religijnym i kulturalnym, szczególnie dla Braci Polskich, antytrynitarnego ruchu reformacyjnego. Dzięki liberalnym prawom i swobodzie religijnej, Raków przyciągał wielu wyznawców, rzemieślników i intelektualistów, co sprawiło, że zyskał miano „Nowego Jeruzalem” oraz „Polskich Aten”.

W Rakowie funkcjonowała słynna Akademia Rakowska, która była jednym z najważniejszych ośrodków naukowych w Europie. Miasto stało się również miejscem licznych synodów ariańskich, a w drukarni Rakowskiej wydawano znaczące dzieła teologiczne i filozoficzne, w tym słynny Katechizm Rakowski.

Upadek Rakowa rozpoczął się w XVII w., kiedy to w wyniku intensyfikacji działań kontrreformacyjnych zamknięto zbór ariański, Akademię i drukarnię, a wielu mieszkańców zostało wygnanych lub zmuszonych do przejścia na katolicyzm. Nastąpiła wtedy budowa katolickiego kościoła pw. Świętej Trójcy, który miał za zadanie przywrócić miastu katolicki charakter. Obecnie świątynia to Sanktuarium Matki Bożej Cudownej Przemiany.