Trasa 261: Sępólno Krajeńskie, Piła-młyn, Tuchola, Łosiny

Trasy na motocyklTrasy na samochódTrasy na kamperKliknij i przewiń pod mapkę

Kościół pw. św. Bartłomieja Apostoła, Farna 4, Sępólno Krajeńskie

Nawiguj

Historia kościoła św. Bartłomieja sięga co najmniej XIV w. Jego pierwsza wersja mogła powstać dzięki zakonnikom miechowitom, a obecna świątynia została wzniesiona na przełomie XVIII i XIX w. Budowla przechodziła liczne remonty i zyskała np. nową polichromię przedstawiająca m.in. wniebowstąpienie Jezusa.

Kościół posiada elementy stylu klasycystycznego z neobarokową wieżą. Ołtarz główny został wykonany w stylu rokokowo-klasycystycznym, zaś boczne ołtarze charakteryzują się elementami późnorenesansowymi, przekształconymi w XVIII i XIX w.

Historia parafii sępoleńskiej jest nierozerwalnie związana z trudnymi czasami II wojny światowej, kiedy to wielu duchownych, zostało aresztowanych lub zamordowanych. Okupacja niemiecka doprowadziła do poważnych strat, a kościół przeszedł wiele modernizacji.

Molo i przystań żeglarska, Jeziorna, Sępólno Krajeńskie

Nawiguj

Molo i przystań to jedno z najważniejszych miejsc w tym mieście. Położone nad malowniczym Jeziorem Sępoleńskim, stanowi idealny punkt do odpoczynku. 

W pobliżu znajduje się amfiteatr z miejscami na 200 osób oraz parking.

Pomorskie Okręgowe Muzeum PRL, Parkowa 27a, Sępólno Krajeńskie

Nawiguj

Pomorskie Muzeum PRL to wyjątkowa placówka, która przenosi do realiów Polski Ludowej. Zaczęło się od żelazka Predom, które trafiło do rąk założyciela, a dzisiaj, eksponaty to m.in. kiosk, sprzęty codziennego użytku oraz przedmioty związane z kulturą masową PRL. Obecnie mieści się w dużej hali o powierzchni 600 m² na terenie firmy Agroma w Sępólnie Krajeńskim.

Jednym z najciekawszych działów są pojazdy z epoki, w tym repliki znanych aut, tj. Milicyjny Fiat 125P czy karetka Fiat 125P, a także kultowy Żuk i Maluch (Fiat 126p). Wiele z tych pojazdów jest w pełni sprawnych i można je wynająć do sesji zdjęciowych, filmów, czy uroczystości. Kolekcja obejmuje także przedmioty z codziennego życia PRL- meblościanki, zabawki z dzieciństwa czy stylizowane łazienki i apteki z lat 70. Mogą poczuć ducha tamtych czasów, oglądając odtworzone wnętrza mieszkań oraz różnorodne przedmioty, które niegdyś były stałym elementem życia w PRL 🙂

Placówka, choć działa sezonowo, oferuje możliwość umówienia się na zwiedzanie poza standardowymi godzinami.

Strona muzeum

Górnicza Wioska – wieś tematyczna, Świerkowa 11, Piła-Młyn

Nawiguj

Górnicza Wioska, położona w Borach Tucholskich, to miejsce, które łączy historię górnictwa węgla brunatnego z bogactwem przyrody regionu. Oparta jest na dawnych kopalniach działających w latach 1850-1939. 

Podczas zwiedzania można wziąć udział w interaktywnych grach terenowych, np. poszukiwaniu skarbu górnika Wilhelma Krügera, czy spotkaniu legendarnego ducha kopalni, Skarbnika. Dzięki audioprzewodnikom, ścieżka przyrodniczo-historyczna pozwala zgłębić tajemnice lokalnej fauny i flory oraz usłyszeć dźwięki z epoki górnictwa. Dla najmłodszych przygotowano gry i zabawy z XIX w. oraz sensoryczną „Ścieżkę Bosego Antka”, a w zagrodzie wiejskiej można spotkać zwierzęta domowe.

Górnicza Wioska oferuje także warsztaty rękodzielnicze, tj. kowalstwo i garncarstwo.

Strona wioski

Muzeum Borów Tucholskich, Podgórna 3, Tuchola

Nawiguj

Muzeum Borów Tucholskich mieści się w zabytkowym budynku z przełomu XIX i XX w., który dawniej pełnił funkcje magazynowe i produkcyjne. Wnętrza prezentują różnorodne wystawy. Na parterze można odkryć historię Tucholi, oglądając makiety średniowiecznego miasta oraz rynku z lat 20. XX w. Obok znajduje się zrekonstruowana „Chata Borowiacka”, która ukazuje życie codzienne mieszkańców Borów Tucholskich, z charakterystycznym wyposażeniem kuchni i sypialni.

Na wyższych piętrach muzeum odkrywa bogactwo przyrody regionu, prezentując flory i fauny Borów Tucholskich, w tym chronione gatunki zwierząt oraz narzędzia wykorzystywane w leśnictwie. Oprócz stałych ekspozycji, muzeum organizuje także wystawy czasowe, które przybliżają sztukę ludową i rękodzieło lokalnych artystów.

Strona muzeum

Rynek, pl. Wolności 26, Tuchola

Nawiguj

Plac Wolności, znany niegdyś jako Stary Rynek, to plac, którego układ ulic jest pozostałością średniowiecznego planu urbanistycznego, powstałego w wyniku krzyżackiej lokacji miasta w 1346 r. Uroku dodają otaczające go XIX w. kamienice oraz historyczne odniesienia do wcześniejszej osady, której pierwsza lokalizacja mogła znajdować się nieopodal. W sercu rynku znajduje się fontanna z rzeźbą łabędzi, symbolizujących bogactwo lokalnej flory i fauny. 

Po wielkim pożarze w XVIII w., który zniszczył wiele zabudowań, rynek przeszedł proces odbudowy.

Muzeum Indiańskie im. SAT-OKHA, Wymysłowo 1

Nawiguj

Muzeum Indian Północnoamerykańskich to miejsce, które powstało z inicjatywy Stanisława Supłatowicza, znanego również jako Sat-Okh. Ten niezwykły człowiek, będący pisarzem, żołnierzem Armii Krajowej oraz półkrwi Indianinem, poświęcił swoje życie popularyzacji kultury rdzennych Amerykanów.

Muzeum gromadzi eksponaty związane z codziennym życiem, duchowością oraz sztuką Indian Północnoamerykańskich. W jego zbiorach można znaleźć różnorodne przedmioty użytkowe, barwne stroje, regalia oraz akcesoria wojenne, które ukazują bogactwo kulturowe i tradycje tych społeczności. Znajdziemy tu również zrekonstruowane tipi.

Strona muzeum

Park miniatur Eden, Łosiny 1

Nawiguj

Park Miniatur Eden to miejsce położone nieopodal rezerwatu w Gołąbku. Zostało stworzone z pasji przez Pana Mirosława, artystę i rzeźbiarza. Oferuje unikalną kolekcję miniatur znanych budowli. 

Jednym z najważniejszych elementów parku jest miniaturowa replika zamku Neuschwanstein, której wykonanie wymagało ogromnej precyzji – w tym przypadku liczenia okien, aby oddać oryginał w skali. Na najmłodszych czekają Smerfy, Król Julian, ci trochę starsi na pewno uśmiechną się na widok Asterixa i Obelixa. Pan Mirosław nieustannie rozwija swój ogród, planując dodanie nowych rzeźb. Jego kreatywność objawia się nie tylko w rzeźbach, ale także w obrazach.