Trasa 269: Cisownik, Miedzierza, Selpia Wielka, Końskie, Modliszewice, Maleniec, Żarnów, Paradyż

Trasy na motocyklTrasy na samochódTrasy na kamperKliknij i przewiń pod mapkę

Skansen Cisownik, Cisownik 15

Nawiguj

Był początek listopada 1939 roku kiedy oddział majora Henryka Dobrzańskiego dotarł do Cisownika. Zmęczeni trudami ostatnich dwóch miesięcy żołnierze rozlokowali się w 5-ciu chatach na terenie wioski. „Hubal” wraz z „Tereską” (Marianna Cel) oraz jeszcze jednym oficerem znalazł schronienie w chacie Józefa Dulewicza, która przetrwała wojenną zawieruchę.

Wydarzenia owego dnia zapisały się na zawsze w pamięci zarówno Cisownika, jak i domostwa Dulewiczów. Nadciągający do wsi Niemcy zmusili żołnierzy do gwałtownej ewakuacji, a „Szalony Major salwował się ucieczką przez okno domostwa. To okno, jak i wiele innych interesujących rzeczy zobaczycie odwiedzając skansen w Cisowniku. Obecnie należy on do siostrzeńca Józefa Dulewicza – pana Andrzeja Sosnowskiego.

Po przekroczeniu progu chaty znajdziecie się w kolorowym świecie dawnej wsi. W świecie łóżek zasłanych koronkową pościelą z kolorowymi chodnikami na podłodze i haftowanymi zazdrostkami w oknach.

Właściciele skansenu opowiadając ze swadą o dawnym życiu na wsi, przenoszą swoich gości do barwnej rzeczywistości wypełnionej stukotem krosen i gwarem codziennego życia. Chętni mogą nawet sprawdzić się w sztuce tkania.

Parafia MB Częstochowskiej, Miedzierza 26

Nawiguj

Bryła kościoła przykuwa wzrok i nic w tym dziwnego. Biały piaskowiec, marmur i styl neoromański robią wrażenie niemal na każdym gościu.

Sam kościół powstał w latach 1907 – 1913. Wybudowano go obok starej, modrzewiowej świątyni z roku 1621, którą przy okazji pozbawiono wnętrzności przenosząc je do nowego domu modlitwy. Tym samym w środku neoromańskiego kościoła zobaczycie m.in. rzeźby św. Dominika i św. Katarzyny z  połowy XVIII wieku, czy też trzy barokowe ołtarze.

A co się stało z drewnianym kościółkiem? Możecie go zobaczyć w Radkowicach w gminie Pawłów, gdyż tam właśnie został przeniesiony w roku 1957.

Muzeum Zagłębia Staropolskiego

Nawiguj

Pomnik Przyrody “Skałki Piekło”

Nawiguj

Pałac Małachowskich w Końskich

Nawiguj

rynek i Kolegiata św. Mikołaja w Końskich

Nawiguj

Polskie Drogi

Nawiguj

Strona muzeum

Bastejowy dwór obronny

Nawiguj

Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu

Nawiguj

Strona muzeum

Kościół św. Mikołaja w Żarnowie i Szwedzka Górka

Nawiguj

Kościół pobernardyński Przemienienia Pańskiego w Paradyżu

Nawiguj