Trasa 49: Ciekoty, Krajno, Święta Katarzyna, Bodzentyn, Michniów

Trasy na motocyklTrasy na samochódTrasy na kamperKliknij i przewiń pod mapkę

Centrum Edukacji i Kultury “Szklany Dom”, Ciekoty 76

Nawiguj

W Ciekotach dzieciństwo i młodość spędził Stefan Żeromski. Liczne związane z nim pamiątki prezentowane są przez Centrum Edukacji i Kultury “Szklany Dom”. Ekspozycja znajduje się w odtworzonym dworku, należącym do rodziny pisarza.

Przy centrum działa także nowoczesna Galeria Szklanego Domu, w której organizowane są wystawy sztuki współczesnej. Oprócz tego w ramach centrum realizowane są różne działania edukacyjne.

Strona centrum

Sabat Krajno, Krajno-Zagórze 43c

Nawiguj

Sabat Krajno jest parkiem rozrywki. Warto tu zajrzeć szczególnie teraz, szczyci się on bowiem najdłuższymi trasami narciarskimi w centralnej Polsce. Jakie jeszcze atrakcje czekają tutaj na turystów?

Znajduje się tutaj największy park miniatur w Polsce. Można w nim zobaczyć modele znanych budowli z całego świata m.in. Biały Dom, fontannę di Trevi, czy Sydney Opera House. Także wiele budowli sakralnych z Bazyliką św. Piotra na czele. Szczególną atrakcją jest nocne zwiedzanie parku.

Można tu także spróbować swoich sił w jednym z największych parków linowych w Polsce, oddać się nieskrępowanemu szaleństwu w lunaparku lub udać na seans do kina 6D.

Planując wizytę pamiętajcie, że część atrakcji dostępna jest sezonowo.

Strona sabatu

Kościół pw. św. Katarzyny Panny i Męczenniczki, ul. Kielecka 2, Święta Katarzyna

Nawiguj

Kościół zbudowano w XV wieku. Znajdował się przy pustelniczym klasztorze Bernardynów. Bernardyni przebywali tu do 1815 r., kiedy to ich miejsce zajęły bernardynki. W kościele znajduje się figurka św. Katarzyny, która jest prawdopodobnie kopią figurki utraconej w pożarze z 1847 r. Ta według tradycji wykonana była z drewna cyprysowego i przywieziona z Ziemi Świętej.

Niedaleko kościoła przebiega szlak czerwony, którym w 55 minut wejdziemy na Łysicę.

Muzeum Minerałów i Skamieniałości, ul. Kielecka 20, Święta Katarzyna

Nawiguj

W muzeum można zobaczyć różne okazy skał, minerałów, meteorytów i skamieniałości z całego świata. Uwagę zwracają duże plastry i geody agatów, cytrynów i ametystów oraz ważący 100 kilogramów zrost kryształów górskich z Arkansas w USA. Pięknie wyglądają kamienie szlachetne, m.in. rubiny, szafiry, czy granaty.

Wśród prezentowanych okazów znajdują się rzadkości, takie jak krokoit, czy cornetyt. Można tu również obejrzeć jedyną w swoim rodzaju kolekcję krzemienia pasiastego. Wśród skamieniałości na uwagę zasługują trylobity, łodziki oraz spirytyzowane amonity.

W muzeum znajdują się szlifiernia oraz pracownie gliptyczna i jubilerska, gdzie odbywają się pokazy dla zwiedzających.

Strona muzeum

Zamek w Bodzentynie, ul. Słoneczna, Bodzentyn

Nawiguj

Zamek zbudowano w II połowie XIV wieku jako lokalną rezydencję krakowskich biskupów. Wcześniej taką siedzibą był pobliski Tarczek, gdzie można zobaczyć romański kościół pw. św. Idziego z I połowy XIII wieku.

Czas największej prosperity zamku przypadł na XV i XVI wiek. W wyniku przebudowy w II połowie XVI wieku gotycka warownia nabrała renesansowego charakteru. W II połowie XVII wieku zamek zyskał formę barokowej rezydencji.

Pod koniec XVIII wieku Sejm Wielki zdecydował o upaństwowieniu dóbr biskupich. W zamku urządzono spichlerz i szpital wojskowy. W 1814 r. ostatecznie został opuszczony. Obecnie jest trwałą ruiną.

Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich, Michniów 38

Nawiguj

Mauzoleum powstało w celu upamiętnienia mordu dokonanego na mieszkańcach Michniowa przez niemieckiego okupanta w dniach 12-13 lipca 1943 r. Była to zemsta za pomoc udzieloną żołnierzom Armii Krajowej. Życie straciły wówczas co najmniej 204 osoby.

Na terenie mauzoleum znajduje się zbiorowa mogiła ofiar tych wydarzeń. Możemy tu także zobaczyć ocalałe po nich pamiątki oraz prześledzić losy miejscowości w kontekście tragedii, jaka ją spotkała.

Część wystawy poświęcona jest pamięci 817 polskich wsi, spacyfikowanych podczas II wojny światowej. Wymownym symbolem ich dramatycznych losów są zgromadzone tutaj urny z ziemią z niektórych z nich.

Strona mauzoleum