Trasa 60: Mińsk Mazowiecki, Kałuszyn

Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓDTrasy na KAMPERKliknij i przewiń pod mapkę

Pałac Dernałowiczów, ul. Warszawska 173, Mińsk Mazowiecki

Nawiguj

Początki rezydencji sięgają XVI wieku. Istniał tu wówczas murowany dwór. W XVII wieku zmieniono go w barokowy pałac. Później przebudowywano go jeszcze dwukrotnie: w XVIII wieku w stylu rokokowym i w XIX wieku w stylu klasycystycznym. Obecnie mieści się tu Miejski Dom Kultury.

Można tu zobaczyć kilka stałych ekspozycji: rekonstrukcję wnętrz pałacu z czasów jego ostatnich właścicieli, rekonstrukcję mieszkania Himilsbachów, ekspozycję związaną z Piwnicą pod Baranami oraz wystawę przybliżającą postać Karla Gustawa Mannerheima, rosyjskiego dowódcy, który stacjonował w Mińsku Mazowieckim w latach 1909-1911, późniejszego… prezydenta Finlandii.

Strona MDK

Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, ul. Kościelna 1, Mińsk Mazowiecki

Nawiguj

Kościół pochodzi z XVII wieku. Był kilkukrotnie przebudowywany. Dzisiejszą, neobarokową formę otrzymał na początku XX wieku. Podczas zwiedzania warto zwrócić uwagę na kilka elementów wyposażenia, m.in. drewniany krucyfiks z XVII wieku, marmurową chrzcielnicę z XVIII wieku, czy pochodzące także z tego okresu mosiężne żyrandole.

Ławeczka Jana Himilsbacha, ul. Piłsudskiego 2/4, Mińsk Mazowiecki

Nawiguj

Ławeczka poświęcona jest Janowi Himilsbachowi, znanemu z wielu anegdot aktorowi, który zasłynął rolą w filmie pt. “Rejs”. Pewnie nie każdy wie, że urodził się on właśnie w Mińsku Mazowieckim.

Muzeum Ziemi Mińskiej, ul. Okrzei 16, Mińsk Mazowiecki

Nawiguj

Muzeum mieści się w pałacu Łubieńskich. Prezentowane są tutaj zbiory o charakterze regionalnym. Możemy obejrzeć odtworzony zakład zegarmistrzowski, który działał w Mińsku Mazowieckim od 1939 r. do końca lat 70. XX wieku. Zobaczymy także rekonstrukcję zakładu cholewkarskiego. Część ekspozycji poświęcona jest marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu.

Strona muzeum

Muzeum Ziemi Mińskiej – dział 7 Pułku Ułanów Lubelskich, ul. Sosnkowskiego 4, Mińsk Mazowiecki

Nawiguj

Muzeum poświęcone jest 7 Pułkowi Ułanów Lubelskich, który w latach 1921-1939 stacjonował w Mińsku Mazowieckim. Ta elitarna jednostka kawalerii brała udział w walkach o niepodległość Polski w latach 1918-1919, w wojnie polsko-bolszewickiej oraz w kampanii wrześniowej.

Zobaczymy tu m.in.: broń, umundurowanie, oporządzenie kawaleryjskie oraz zdjęcia, dokumenty i odznaczenia. Odtworzono także gabinet dowódcy pułku z lat 1921-1926. Ciekawym eksponatem jest figurka Kasztanki, ukochanej klaczy Józefa Piłsudskiego, która po śmierci została pochowana na terenie koszar pułku (dziś wciąż jest to teren jednostki wojskowej).

Strona muzeum

Złoty Ułan, ul. Warszawska 42, Kałuszyn

Nawiguj

Pomnik zbudowano dla upamiętnienia kawalerzystów walczących w II wojnie światowej. Odsłonięto go w 75. rocznicę bitwy pod Kałuszynem. Była to jedna z najcięższych i najkrwawszych bitew kampanii wrześniowej i zakończyła się polskim zwycięstwem. Jest to jedyny w Polsce pozłacany pomnik (wykonano go z pozłacanego brązu).

Zalew Karczunek

Nawiguj

Jest to zbiornik retencyjny, który powstał na terenie dawnych pastwisk, a zagospodarowano go na cele rekreacyjne. To doskonała opcja dla tych, którzy szukają odpoczynku nad wodą. Podróżujący kamperem docenią możliwość zatrzymania się w okolicy na nocleg.