Pałac w Darskowie (Darskowo 7) i Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła (Darskowo 14)
Pałac zbudowano w latach 1775-1780 w stylu rokokowym i rozbudowano w XIX wieku. Otacza go XVIII-wieczny park w stylu angielskim. Obecnie mieści się tu dom pomocy społecznej.
Stojący po drugiej stronie ulicy kościół zbudowano w 1788 r. Wśród jego zabytkowego wyposażenia możemy zobaczyć: klasycystyczny ołtarz główny, renesansową chrzcielnicę, czy ośmioramienny świecznik i obraz pt. “Ukrzyżowanie” (oba z XVIII wieku).
Stary Rynek, Złocieniec
Po wyjściu z samochodu idziemy poznać Antka. Antek ma ponad 100 lat i jest… dębem. Posadzono go w 1913 r. dla uczczenia 100. rocznicy bitwy pod Lipskiem. Dąb rośnie przed ratuszem, zbudowanym w XIX wieku. Za ratuszem znajduje się kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, do którego właśnie się udajemy.
Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, ul. Kościelna 1, Złocieniec
Kościół zbudowano w XV wieku w stylu zakonnego gotyku. W toku dziejów kilkukrotnie był odbudowywany i modernizowany. W 1879 r. średniowieczną wieżę kościoła zastąpiono nową, w stylu neogotyckim. Od czasów reformacji do 1945 r. świątynia należała do protestantów.
W kościele można zobaczyć ważny dla lokalnej społeczności wierzących obraz Matki Bożej Opiekunki Rodzin.
Pałac w Siemczynie, Siemczyno 81
Rezydencja została zbudowana w latach 1722-1728 w stylu klasycyzującego baroku. W późniejszych latach zarówno pałac jak i towarzyszące mu budynki gospodarcze były rozbudowywane. Przypałacowy park krajobrazowy założono w XIX wieku. Wchłonął on znajdujący się tu wcześniej barokowy ogród.
Dziś mieści się tutaj hotel. Można także obejrzeć dwie ekspozycje: w piwnicach – poświęconą kulturze baroku oraz na strychu opowiadającą o pracy dawnych rzemieślników.
Kościół pw. św. Trójcy (ul. Moniuszki 20) i Rynek, Czaplinek
Kościół powstał na przełomie XIV i XV wieku. Posiada cechy stylu gotyckiego, z elementami stylu romańskiego, jednak wielokrotne odbudowy po pożarach zatarły jego pierwotną formę.
W środku możemy zobaczyć unikatowy barokowy ołtarz baldachimowy. Obok niego znajduje się drewniana, klasycystyczna ambona, nad wejściem głównym z kolei organy z XIX wieku. Ponadto wnętrze kościoła zdobią XIX-wieczne polichromie.
Po obejrzeniu świątyni proponuję krótki spacer na pobliski Rynek. Można tu zobaczyć m.in. ratusz z 1845 r.
Otwarty Zabytek, ul. Studzienna 2, Czaplinek
Jest to pracownia twórcza prowadzona przez lokalnych animatorów kultury. Mieści się w zabytkowym budynku ryglowym z 1841 r. Znajduje się tu wystawa modeli zabytków ryglowych z terenu Pojezierza Drawskiego. Organizowane są również różnego rodzaju zajęcia i warsztaty. Można tu też kupić oryginalne wyroby artystyczne.
Sławogród, ul. Jesionowa 5, Czaplinek
Jest to rekonstrukcja wczesnośredniowiecznej warowni. W trakcie zwiedzania możemy obserwować życie jej mieszkańców: wojów, kupców, rzemieślników, tkaczek, czy zielarek. Autentyczności dodają osadzie zagrody ze zwierzętami, a także ogródki, w których rosną zioła.
Czeka tu na nas wiele atrakcji takich jak strzelanie z łuku, rzut toporkiem, czy walka na miecze. Możemy także wziąć udział w warsztatach kulinarnych, czy pokazie bicia monet. Ponadto obejrzymy wystawy poświęcone bitwie pod Cedynią i templariuszom w Czaplinku.
Zamek Drahim, Stare Drawsko 10
Zamek został zbudowany w II połowie XIV wieku przez joannitów. W toku dziejów twierdzę rozbudowywano. Jednak w 1758 r. zamek został spalony podczas wojny siedmioletniej i od tego czasu zaczął popadać w ruinę.
Obecnie zamek można zwiedzać. Na jego dziedzińcu przygotowano rekonstrukcję średniowiecznej osady. Organizowane są tu różne inscenizacje oraz turnieje i pojedynki rycerskie, gra średniowieczna muzyka, można też spróbować specjałów zamkowej kuchni, która gotuje według średniowiecznych przepisów.
Znajduje się tu także muzeum, w którym zobaczymy zbroje i broń, narzędzia tortur, czy przedmioty codziennego użytku z okresu świetności zamku.
Protip: Proponuję zostać na nocleg w okolicy zamku, pięknie położonym między dwoma jeziorami (Drawsko i Żerdno).