Kolejowy Park Rozrywki, ul. Kościuszki 107, Ogrodzieniec
Jest to tematyczny park rozrywki, którego główną atrakcją jest przejażdżka miniaturowym składem, prowadzonym przez jedną z kolekcjonerskich lokomotyw: spalinową, parową lub elektryczną. W podróż można się też udać pociągiem wojskowym lub… drezyną. Do wyboru mamy dwie trasy, a w trakcie przejazdu pociąg pokonuje takie obiekty jak wiadukty, mosty i tunele.
Wśród innych atrakcji parku warto wymienić: gokarty, eurobungy, rollercoaster, a dla najmłodszych bajkową ciuchcię, plac zabaw, czy dmuchańce.
Zamek Ogrodzieniec, ul. Zamkowa 28, Podzamcze
Zamek zbudowano w XIV wieku. Powstał w ramach systemu orlich gniazd. Jest jego najlepiej zachowanym obiektem.
W XVI wieku został przebudowany w stylu renesansowym. Podczas potopu szwedzkiego został poważnie zniszczony, lecz udało się go odbudować. Kolejnych zniszczeń, także z rąk Szwedów, doznał w 1702 r. w trakcie III wojny północnej. Od tego czasu popadł w ruinę.
Obecnie zamek można zwiedzać. Do obejrzenia są m.in. wystawa poświęcona jego historii, ekspozycja narzędzi tortur i technik katowskich oraz wystawa uzbrojenia z różnych epok.
Zamek kilkukrotnie wykorzystywano jako plener filmowy. Ostatnio, w 2019 r., nagrywano tutaj sceny do serialu pt. “Wiedźmin”.
Przebiega tędy Szlak Orlich Gniazd.
Park miniatur, ul. Zamkowa 21, Podzamcze
W parku można obejrzeć modele zamków położonych na Szlaku Orlich Gniazd. Wokół nich odtworzono także oryginalne ukształtowanie terenu. Znajdują się tu również repliki średniowiecznych machin oblężniczych. Te ostatnie wykonane są w skali 1:1.
Gród na górze Birów, Podzamcze
Jest to zrekonstruowany gród, który istniał w tym miejscu od końca XII do XIV wieku. Można w nim obejrzeć ciekawe wystawy tematyczne, m.in. znaleziska archeologiczne, pochodzące z tego terenu. Warto przy tym dodać, że dzieje osadnictwa w tym miejscu sięgają neolitu!
Dodatkowym atutem grodu są rozpościerające się stąd widoki.
Rynek (pl. Adama Mickiewicza), Pilica
Proponuję chwilę przerwy na rynku w Pilicy. Zabudowa wokół niego pochodzi z końca XIX i z XX wieku. Wzrok przyciąga przede wszystkim znajdujący się na placu ratusz. Jest współczesną kopią dawnego ratusza, zniszczonego w czasie potopu szwedzkiego. Obok stoi, również zrekonstruowana, studnia miejska.
Kościół pw. śś. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty, ul. Partyzantów 4, Pilica
Początki świątyni sięgają przełomu XIV i XV wieku. Choć później była przebudowywana, to w znacznej mierze zachowała pierwotny, gotycki charakter.
Warto obejrzeć jej bogate wnętrze, w szczególności: gotycką kaplicę pw. Matki Boskiej Szkaplerznej i św. Anny, ozdobioną rokokowymi polichromiami, późnorenesansową, grobową kaplicę Padniewskich, czy barokową kaplicę pw. św. Józefa. Wśród zabytkowego wyposażenia uwagę zwracają m.in. złocony ołtarz główny z XVII wieku oraz dwa ołtarze boczne.
Obok kościoła stoi późnobarokowa dzwonnica.
Pałac w Pilicy, ul. Zamkowa, Pilica
Pałac powstał około 1610 r. W 1651 r. wzniesiono wokół niego potężne fortyfikacje. Nie oparły się one jednak najeźdźcy w czasie potopu szwedzkiego. W kolejnych latach pałac zmieniał swoje oblicze. Obecnie ma wygląd klasycystyczny. Niestety jest mocno zdewastowany.
Po bokach pałacu stoją wozownia oraz dawne oficyny. Wokół niego znajdują się pozostałości dawnych fortyfikacji oraz zabytkowy park, w którym można zobaczyć klasycystyczną studnię.
W latach 1940-1944 pod murami pałacu Niemcy dokonywali egzekucji na Polakach i Żydach. Nieopodal można też zobaczyć kopiec powstańczy, upamiętniający bezimiennych powstańców styczniowych, których ciała miałyby być złożone w tym miejscu.
Zamek Pilcza, Smoleń 61
Zamek powstał w XIV wieku, w ramach systemu orlich gniazd. Później systematycznie go rozbudowywano. Poważnie ucierpiał podczas potopu szwedzkiego. Od tego czasu zaczął podupadać. Obecnie, jako trwała ruina, udostępniony jest do zwiedzania.
Obok przebiega Szlak Orlich Gniazd.
Zbrojownia Jurajska, Smoleń 60
W zbrojowni można obejrzeć militaria z różnych epok, od średniowiecza po XX wiek. Wiele miejsca poświęcono historii pobliskiego zamku Pilcza, a także walkom, które toczyły się w tym rejonie podczas I wojny światowej. Atrakcją są organizowane tutaj pokazy strzelania z hakownicy i broni czarnoprochowej.