Pierwsze wzmianki o ratuszu w Działdowie sięgają XIV i XV w. Budynek ten, wraz z otaczającymi go domami, zbudowany był z muru pruskiego, często wypełnianego cegłą, gliną lub kamieniami. Kształt miasta, oparty na geometrii średniowiecznej, wyznaczał czworokąt, z centralnie usytuowanym rynkiem. Ratusz, okazały w tamtych czasach, dominował na placu, a przy jego dłuższych ścianach rozmieszczano kramy handlowe. Niestety, w wyniku wielu wojennych zniszczeń, ratusz wielokrotnie ulegał uszkodzeniom, szczególnie podczas najazdów szwedzkich i pożarów w XVII i XVIII w.
W kolejnym wieku ratusz został odbudowany, jednak los ponownie go doświadczył, kiedy padł ofiarą działań wojennych. Ostateczną odbudowę przeprowadzono w latach 20. XX w., dodając elementy neorenesansowe. Obecnie ratusz pełni funkcję instytucji kulturalnej oraz jednej z dwóch siedzib Muzeum Pogranicza. Niestety nie miałem okazji odwiedzić tego miejsca, gdyż trafiłem do miasta w dniu, gdy obiekt był zamknięty.
Ekspozycja prezentuje historię Zakonu Krzyżackiego, począwszy od jego powstania, aż po bitwę pod Grunwaldem. Interaktywne stanowiska pozwalają zgłębić wiedzę na temat życia codziennego, taktyki wojennej oraz strategicznych aspektów działalności zakonu.
W krajobrazie miejskim można odnaleźć wiele historycznych obiektów, np. XIV-wieczny kościół pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego. Co ciekawe, codziennie o 11:55, rozbrzmiewa z ratusza hejnał miasta stworzony przez Danutę Czeczot.