Zamek Biskupów Warmińskich w Jezioranach, pl. Zamkowy 4, Jeziorany

Nawiguj

Zamek w Jezioranach, położony w zakolu rzeki Symsarny, został zbudowany w stylu gotyckim przez biskupa Jana I z Miśni i Jana Styprocka w XIV w. Stanowił rezydencję starostów biskupich warmińskich. Budowla ta przypominała zamki w Reszlu i Działdowie. Miał narożną wieżą na północy, która była kwadratowa u podstawy i okrągła w górnej części. Wjazd do zamku prowadził od wschodu przez most nad fosą. W południowej części znajdowało się gdanisko ustępowe połączone gankiem z zamkiem. Z zabudowań do dziś przetrwały tylko dolne partie murów skrzydła zachodniego oraz fragmenty narożnej wieży. 

W 1414 r. zamek i miasto Jeziorany zostały spalone przez wojska króla Władysława Jagiełły. 60 lat później, podczas wojny popiej, obroniony przez polską załogę, został ostatecznie zdobyty przez biskupa Mikołaja Tungena. W czasie wojny pruskiej w 1520 r. Albrecht von Hohenzollern ponownie zniszczył Jeziorany. Zamek został odbudowany i służył jako rezydencja biskupów warmińskich do XVIII w., kiedy to Warmia została włączona do Prus po I rozbiorze Polski.

W 1783 r. obiekt został zniszczony przez pożar spowodowany uderzeniem pioruna. Wkrótce potem pruska administracja rozebrała większość zabudowań, pozostawiając tylko skrzydło zachodnie, które przekształcono na ratusz. Na fundamentach skrzydła południowego zbudowano parterowy budynek, a w kolejnych latach nadbudowano drugą kondygnację. Mury przyziemia oraz piwnice skrzydła zachodniego stanowią jedyne pozostałości średniowiecznej budowli.